Потопи та розтрати: прокуратура зацікавилася, куди «Київтеплоенерго» діває гроші

Правоохоронці підозрюють розтрату коштів під час ремонту тепломережі біля ТРЦ "Ocean Plaza"

КМДА, у свою чергу, звинувачує правоохоронців у втручанні в критично важливий процес

Столичні тепловики вже п’ять років ремонтують магістральний трубопровід на вулиці Антоновича біля ТРЦ «Оушен Плаза», і за цей час прориви на цій ділянці траплялися рівно п’ять разів – у 2019, 2020 та 2021 роках, а також двічі поспіль цього року – 14 та 15 травня.

Цьогорічні прориви паралізували наземний рух біля станції метро «Либідська», яка після аварії у грудні минулого року стала останньою діючою станцією «синьої» гілки у напрямку Теремків. Прорив тепломережі діаметром 1000 мм, пошкодженої під час гідравлічних випробувань, «Київтеплоенерго» ремонтувало чотири дні, відрапортувавши про завершення робіт лише 18 травня. Водночас безкінечними проривами на «Либідській» зацікавилася прокуратура, запідозривши, що під час п’ятирічного ремонту кошти, виділені на модернізацію, використовувалися не за призначенням.

Що цікаво, це далеко не перший «наїзд» правоохоронців на столичного теплопостачальника. За три тижні до проривів біля «Оушен Плаза» працівники Київської міської прокуратури разом із співробітниками СБУ вже навідувалися до «Київтеплоенерго» з обшуками. Що шукали силовики та які ще претензії мають до теплопостачальника правоохоронці – читайте в матеріалі Каштан NEWS.

«Не влазь – порушиш процес!»

Як повідомляв сайт КМДА, спільний візит «прокурорських» та есбеушників 26 квітня був пов’язаний «з ухвалою Печерського суду у справі про закупівлю важливих для роботи підприємства запчастин, що нібито була виконана з порушеннями».

Загалом, реакція столичної влади була стандартною: будь-які підозри правоохоронних органів щодо присутності у будь-якій структурі КМДА (страшно подумати!) корупції оголошуються спробами завадити сумлінній праці, від якої залежить добробут і навіть самі життя киян. Так вийшло і цього разу. 

«Постійні обшуки, тим більше з процесуальними порушеннями, створюють загрозу зриву технологічних процесів вироблення електроенергії та тепла. Втручання в управління критично важливими об’єктами столиці та блокування роботи персоналу може призвести до порушення схем роботи теплоенергетичної інфраструктури Києва та вплинути на процес надання послуг киянам», – поскаржилися у КМДА. 

І тут, треба сказати, на Хрещатику, 36, як в воду дивилися. Не минуло й трьох тижнів, як технологічні процеси таки зірвалися і біля «Либідської» рвонула вищезгадана труба, влаштувавши киянам черговий транспортний колапс.

Ба більше: 20 травня залило ще й частину вулиці Шота Руставелі біля метро «Олімпійська». Як скромно пояснили тоді в «Київтеплоенерго», «під час відкачування води з теплокамери вода частково потрапила на дорогу», однак зрозуміло, що провина лежить виключно на прокуратурі та СБУ, які нервують своїми обшуками чесних тепловиків і критично втручаються у важливий процес відкачувань з теплокамер.

Київтеплоенерго
Фото: КМДА

Прокляте місце

Утім, потрібно визнати, що ділянці біля «Оушен Плаза» і без обшуків фатально не щастить. Серед численних проривів на цьому проклятому місці найбільш скандальною була аварія, яка сталася 13 січня 2020 року. Тоді внаслідок прориву труби діаметром 1000 мм окропом затопило підвальне приміщення та перший поверх ТРЦ. Рятувальники ДСНС евакуювали з «Оушен Плаза» шістьох людей, ще чотирьох довелося витягувати з маршрутки, яка внаслідок підмиття асфальту провалилася в яму, а трьох – з тролейбуса, який був змушений зупинитися поруч з маршруткою. Десятьом врятованим була надана невідкладна медична допомога, сімох з них відвезли до лікарні.

За фактом аварії слідчий відділ Голосіївського управління поліції розпочав кримінальне провадження за ч. 1 ст. 270-1 КК (умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства). Однак пізніше справу перекваліфікували на ч. 1 ст. 275 – порушення під час розроблення, конструювання, виготовлення чи зберігання промислової продукції правил, що стосуються безпечного її використання, а також порушення під час проєктування чи будівництва правил, що стосуються безпечної експлуатації будівель і споруд, особою, яка зобов’язана дотримуватися таких правил, якщо це створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого.

Аварія біля «Оушен Плаза» 13 січня 2020
Аварія біля «Оушен Плаза», 13 січня 2020 року. Фото: fakty.com.ua

У «Київтеплоенерго» аварію пояснювали тим, що труба була дуже стара – її було прокладено аж у 1987 році, і цей трубопровід обслуговував близько 3 тисяч будівель. Утім, вже у 2024 році судове розслідування встановило, що протягом 2019-2020 років КП «Київтеплоенерго» проводило повну реконструкцію столичних тепломереж довжиною понад 300 км. Під цю реконструкцію потрапила й горезвісна ділянка на вулиці Антоновича біля «Оушен Плази». Отже, або нова труба, яку прорвало у травні цього року, дивним чином виявилася така ж негодяща, як і стара, або з якихось причин реконструкція до неї так і не дійшла – незважаючи на звіти «Київтеплоенерго».

Куди спливають гроші

Зрозуміло, що дива зі старою-новою трубою навели слідчих на нетактовну думку про те, що бюджетні кошти, які виділялися тепловикам на реконструкцію мережі, могли сплисти кудись не туди. Тим більше, що постійні ремонти на цій ділянці тривали ще до заявленої повної реконструкції – загалом з 2016 року, і з цього часу на модернізацію було витрачено близько мільярда гривень.

Оушен Плаза прорив труби
Місце аварії на Антоновича, травень 2024 року. Фото: Київська міська прокуратура

Отже, з 17 травня слідчими поліції Києва розслідується кримінальне провадження за ч. 4 ст. 191 КК – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах та в умовах воєнного стану. Як іде слідство – звісно, залишається таємницею слідства, і поки що можна сказати лише, що це вже не перший раз, коли керівництво «Київтеплоенерго» підозрюють у занадто вільному поводженні з бюджетними коштами.

Ось трохи хронології за останні чотири роки:

  • січень 2020 року: директору департаменту безпеки КП «Київтеплоенерго» повідомлено про підозру у розкраданні 38 млн гривень, виділених на охорону об’єктів комунального підприємства.
  • жовтень 2021 року: Солом’янська окружна прокуратура разом із працівниками СБУ провела обшуки в службових приміщеннях «Київтеплоенерго» і повідомила про підозру двом чиновникам – директору СП «Київські теплові мережі» у службовій недбалості та колишньому директору підрядної організації у заволодінні майном шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах;
  • лютий 2023 року: знову обшуки – цього разу у виконанні детективів БЕБ у зв’язку з висновками ревізії Державної аудиторської служби України (зауважимо, що в «Київтеплоенерго» вважають висновки аудиторів необґрунтованими і проведеними з порушеннями процедури),
  • серпень 2023 року: директору департаменту закупівель «Київтеплоенерго» повідомлено про підозру у заволодінні державними коштами у сумі 700 тис. гривень через закупівлю 62 глибинних насосів за завищеними цінами;
  • жовтень 2023 року: ДБР провело обшуки в адмінбудівлях комунального підприємства в межах справи про розкрадання коштів на ремонті енергетичного обладнання, зруйнованого російськими обстрілами.

Ну, і на останок – нарешті приємна (для «Київтеплоенерго») новина: на позачерговому засіданні 16 травня 2024 року депутати Київради схвалили докапіталізацію підприємства на 2,5 млрд гривень. Передбачається, що ці кошти, виділені згідно з концепцією «Енергетичне відновлення: шлях до розподіленої когенерації», дозволять «Київтеплоенерго» гідно провести наступний опалювальний сезон, але як це буде насправді – покаже майбутнє.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *