Поради інфекціоністки: як не отруїтися, коли не працює холодильник

Через відключення електрики захворюваність на кишкові інфекції в Україні може значно збільшитися

Українська інфекціоністка Євгенія Менжуліна розповіла «Каштан NEWS», як уберегтися  від отруєнь цього літа та що робити з харчами,  коли немає світла.

Євгенія Менжуліна. Фото: facebook.com/jane.menzhylina

Обережно: літо!

З приходом тепла грип та ГРВІ, які дошкуляли нам у холодну пору року, традиційно поступаються місцем кишковим захворюванням.

«Взагалі, кишкові інфекції – це історія, яка триває протягом  усього року. Але влітку вона збільшується, оскільки відновлюється купальний сезон, відвідування певних літніх майданчиків, зростає кількість відвідувачів у кафе. Це харчові отруєння, це бактерії групи кишкової палички і захворювання, які асоційовані з ними, це лептоспірози, які в першу чергу пов’язані з купанням у ставках,  риболовством, та сальмонельози, пов’язані з наслідками вживання продуктів, що містять яйця. Ну, і залишається знову таки  група вірусних інфекцій, які передаються не тільки повітряно-крапельним шляхом, а й, наприклад, у басейнах, де можна заразитися через воду», – пояснила Євгенія Менжуліна.

Однак цього літа, коли через російські обстріли Україна потерпає від відключень електрики, кишково-інфекційний сезон може виявитися значно небезпечнішим, ніж зазвичай.

«На жаль, така ймовірність дуже висока, тому що внаслідок блекаутів не всі можуть витримувати холодовий режим рефрижераторів і не всі продукти можуть зберігатися правильно. Дуже багато продукції псується, розвивається бактеріальна мікрофлора, тому захворюваність на кишкові інфекції, отруєння дійсно може збільшитися», – каже інфекціоністка.

Як правильно зберігати харчі

Проте навіть у ситуації, коли холодильник не працює більшу частину доби, можна убезпечити себе від отруєнь та інфекцій за допомогою кількох простих правил.

  1. Піддавайте  термічній обробці

«Якщо ви прийшли додому і розумієте, що світла не було зранку і у холодильнику є неприємний запах, то або не вживайте ці продукти, або піддайте їх дуже тривалій термічній обробці – готуйте, наприклад, овочі не аль денте на пару, а проваріть їх, прокип’ятіть або запікайте декілька годин, в залежності від того, які у вас є можливості для приготування», – радить Менжуліна.

  • Не забивайте холодильник

«Купляти треба все невеликими порціями, готувати та споживати одразу. Тобто історія з заготовками тут не пройде: продукти будуть все більше псуватися», – попередила лікарка.

  • Використовуйте додаткові холодоагенти

«Якщо в морозильній камері лежать якісь додаткові накопичувачі холоду, то вони триматимуть температуру і охолоджуватимуть продукти довше. Поки є світло, є шанс, що вони наберуть холод і зможуть додатково підтримувати температуру декілька годин – в залежності від кубатури холодильника та кількості продуктів. Зрозуміло, що якщо холодильник напханий під зав’язку всім, чим тільки можна, то, звісно, ці холодоагенти довго не витримають. А якщо там один-два продукти – тоді можна сподіватися, що певний час вони зберігатимуться, як треба», – каже Євгенія Менжуліна.

Якщо немає іншого виходу, замість холодоагентів, які продаються у господарчих та туристичних магазинах, можна використовувати звичайні пластикові пляшки із водою.

«Так само, як ми використовуємо пляшки з теплою водою в якості грілки, та ж сама історія і з замороженою водою. Єдине що: заморожуйте воду в пляшках правильно, щоб не отримати травму, бо іноді пляшки мають властивість розриватися. Однак бажано  таки використовувати холодоагенти, які містять певні хімічні речовини і які не лопнуть і не поміняють форму під час заморозки», – вважає інфекціоністка.

  • Будьте уважні під час купівлі харчів

Їжа може зіпсуватися не лише у вашому холодильнику, а й значно раніше – ще в магазині або на ринку.

«Коли ви, наприклад, у магазині передивляєтеся продукти – оцінюйте їхні органолептичні якості: смак, форму продукту. Подивіться, чи не перебита дата виготовлення, тому що, на жаль, певні магазини не завжди чесно поводяться з покупцями», – каже Менжуліна.

Їжа в групі ризику

Часто-густо люди вважають, що під час спеки краще не вживати молочну продукцію, оскільки вона швидко псується. Проте зовсім уникати молочки не варто навіть під час блекаутів.

«Відмовлятися від якихось окремих продуктів, на жаль, не можна, бо гастрономічно ми все ж таки маємо свій раціон – молоко, молочнокислі продукти, майонез, продукти, які містять білок, ті ж самі яйця  тощо. Вживати їх необхідно, бо це певне джерело макро- і мікроелементів та вітамінів. Головне – кількість: необов’язково, наприклад, закупати в суботу сорок  яєць. Можна купити трошки, і ви встигнете їх вжити і потім поповнити запаси», – радить інфекціоністка.

Насправді,  небезпечним може стати будь-який продукт, якщо він зберігався неправильно.

«Щось буде містити продукти плісняви або навіть розподілу білку, що є отруйним, щось матиме забруднення бактеріями, тому що лежало там десь поруч із чимось. Тому в  групі ризику перебувають майже всі продукти, які не піддаються якісній термічній обробці або які ви не можете промити під проточною водою, або прокип’ятити», – попередила Менжуліна.

Що робити, якщо ви  отруїлися

Більшість українців воліє лікуватися вдома і не звертатися до лікаря, коли недуга здається не дуже небезпечною – як, наприклад, шлунково-кишкові розлади. Іноді така тактика справді має сенс, але в деяких випадках вона може призвести до дуже серйозних наслідків.

«Дуже важливо диференціювати: чи є це захворювання на групу кишкових інфекцій, тобто гастроентероколіт бактеріального або вірусного походження, чи це просто отруєння, яке можна самотужки вилікувати вдома, якщо воно не є ускладненим. Якщо ви якусь кількість разів бігаєте на горщик і не можете компенсувати запас рідини, тобто відчуваєте спрагу, сухість на язику,  то тоді вже про домашнє лікування не йдеться. Якщо одразу є висока температура – про домашнє лікування також треба забути і звернутися за кваліфікованою допомогою. А якщо у вас один день щось понудило, а наступного дня ви вже почуваєтеся краще, застосовуєте певні сорбенти, збільшуєте кількість води в своєму раціоні – тоді так, можна самостійно контролювати таке захворювання. Але підкреслюю: якщо є симптоми, які сигналізують про критичний стан, то компенсувати втрату рідини або ще якийсь інтоксикаційний синдром вдома не вийде. Треба обов’язково звертатися за медичною допомогою», – каже лікарка.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *