Головне – «засвітитися»?

Про що пише керівництво Києва в соцмережах

Про що пише керівництво Києва в соцмережах

Чи дружить із соціальними мережами високе начальство Києва? Хто із заступників Київського міського голови, очільників ключових департаментів більш-менш активно розповідає про свою роботу на благо громади, а хто – давно забув, що є такі популярні лінії комунікації? Проаналізувавши дописи у такій відомій мережі як Фейсбук, складається враження, що низка начальників дуже полюбляє виставляти своє «я» на публіку, мовляв, ось які ми гарні, всюди встигаємо, скрізь буваємо… А ще проводимо безліч нарад, відкриваємо науково-практичні конференції, беремо участь в нагородженнях, святкуваннях, змаганнях, вітаємо іноземні делегації, відзначаємо 75-річчя з дня заснування НАТО… Головне – «засвітитися»? Хіба ж встигнеш відповідати на запитання киян у соцмережах? Не до цього.

Скажімо, перший заступник голови КМДА Микола Поворозник, який є куратором основних напрямків у місті, у травні розмістив усього чотири дописи у Фейсбук.  

Першого травня Поворозник поінформував громаду, що в Голосіївському районі на проспекті Науки, 43 запрацював новий ЦНАП, де містяни зможуть отримати необхідні для них адмінпослуги незалежно від реєстрації місця проживання.

До цього посту Tatyana Pichugina написала коментар-запитання: «Сьогодні з 12.20 (часу електронної черги) до закриття провела під дверима. Керівництво і зміни прийом не вели, весь день просиділи за зачиненими дверима. На прохання знайти вихід із ситуації (не було світла, тривоги), надати дубль черги на інший день, відповіли відмовою. Як військовослужбовець може служити без паспорта громадянина України, підкажіть?»

Киянка не дочекалася відповіді від Поворозника, принаймні цього на Фейсбук-сторінці ми не бачили.

Зате видно, що в День донора Поворозник здає кров у лікарні. Є і відповідне яскраве фото. Так, благородно. А чи можна було обійтися без такої публічності у медзакладі?

Ми звернули увагу на ще один допис на сторінці Миколи Поворозника. Йдеться по те, що у КП “Київський метрополітен” «йдуть працювати жінки, зокрема наразі одна жінка навчається на машиніста. Також жінки працевлаштовуються й на інші спеціальності… Сьогодні підприємство має більше 15% вакантних посад».

11 коментарів залишили читачі до цієї новини.

Evgenij Gavriluk пише, що «в метрополітені не дуже багато є бажаючих працювати через керівництво та їхні схеми. Ось це більше правдива інформація».

Дописує і Анна Яковенко: «За зарплату, яку перший рік отримуватиме машиніст метрополітену (початківець), я зараз працюю баристою. Теж хотіла піти на курси машиністів метрополітену, але після того як працівники розповіли, скільки грошей реально одержує машиніст «на руки» за місяць, мені стало їх так шкода і при цьому абсолютно зрозуміло, чому туди не йдуть люди».

Чи відповів Поворозник на коментарі? Промовчав. Кияни відчувають, що з ними не бажають спілкуватися – правдиво, принципово, відверто. Хіба не з цього вибудовується довіра до місцевої влади?

Отже, типова картина – більшість заступників голови КМДА не реагують на запитання містян, які вони розміщують у коментарях з приводу тієї чи іншої інформації.

Колега Поворозника Петро Пантелеєв, який спрямовує та координує діяльність департаментів житлово-комунальної інфраструктури, територіального контролю, має сторінку у Фейсбуку, яку прикрашає банер: «Кінець епохи «втомлених» труб». Цьогоріч на інформмайданчику є усього чотири (!) дописи. Ось і зрозумій з цієї куцої інформації, коли ж закінчиться реально епоха «втомлених» труб.»

Читаємо весняний допис Пантелеєва, що «Київ достроково завершує опалювальний сезон, враховуючи значне потепління, яке прогнозують синоптики».

На допис відреагував читач Ярослав Ремпінський, який попросив Пантелеєва «звернути увагу на те, що у багатьох будинках, які отримують тепло від Київтеплоенерго, у цьому сезоні були перевищені температурні показники». Він просить у наступному сезоні врахувати, щоб був контроль відповідності температури теплоносія погодним умовам.

Відрадно, що Пантелеєв відгукнувся на цей коментар, написавши, що обов’язково зверне увагу на проблему.

В січні Пантелеєв повідомив киянам, що виступав на Київ FM, розповівши про співпрацю з міжнародними донорськими організаціями для підвищення енергоефективності будівель.

Киянин Олег Прозоров у коментарі попросив Пантелеєва звернути увагу на роботу служби «1551».

«Я вже направив два звернення, навіть надіслав фото про бездіяльність аварійної служби. Упродовж місяця не спромоглися заварити трубу… Добре ви всі там пристосувались, перекладаєте папірці з місця на місце і гроші капають. Тому і зрозуміло чому місто руйнується: то міст, то метро…»

Пантелеєв відповів: «Я обов’язково перевірю, напишіть мені адресу і направте фото». Ось так би й іншим заступникам голови КМДА чинити!

Щоправда, хотілося б дізнатися, чи ефективним було втручання заступника голови КМДА.

У Фейсбук Пантелеєв веде ще одну сторінку. Він розмістив тут у травні три дописи (із них два – про вишиванки). Невже більше нічого сказати? Адже інфраструктура тріщить по швах.

А ось заступник голови КМДА Володимир Прокопів дружить із Фейсбуком. Іноді анонсує свої візити (перед інтерв’ю) на телебачення. Здається, Прокопів причетний до усього: він і дерева висаджує з лісівниками, із зеленбудівцями, навіть долучився до екологічної утилізації новорічних ялинок.

Фото: Володимир Прокопів, Фейсбук.
Фото: Володимир Прокопів, Фейсбук.

Нещодавно Прокопів розмістив допис: «Спеціалісти КАРС «Київська служба порятунку» та КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини» провели спільні навчання з надання екстреної допомоги тваринам в умовах надзвичайних подій…» Звичайно, не обійшлося без присутності заступника голови КМДА. Бачимо п’ять світлин з Прокопівим.

Фото: Володимир Прокопів, Фейсбук.

Не дуже полюбляє Фейсбук заступник голови КМДА Вячеслав Непоп, який спрямовує та координує діяльність департаментів будівництва та житлового забезпечення, держархбудконтролю.

Фото: Вячеслав Непоп, Фейсбук.

Він зовсім мало пише про відновлення постраждалих від ворожих ракет будинків, про те, як припинити хаотичну забудову столиці.

У травні на Фейсбук-сторінці Непопа з’явилося всього 7 дописів. Один із них – світлина на «Мосту-Хвилі» з мером Кличком. Читач Serhii Kor запитує в коментарі: «Поясніть, кому зараз потрібен цей міст?»

Просте запитання, але ж щасливий, усміхнений Непоп не хоче відповідати на коментар. Бо не прийнято «великим» спілкуватися з простими людьми.

Інші травневі дописи на сторінці Непопа стосуються привітання столітньої киянки з ювілеєм (причому, на світлині ювілярку в її оселі вітає не Вячеслав Непоп, а інша людина). У Непопа є купа злободенних справ, не до поїздок до ювілярів. Чому ж у  соцмережах він не показує свою службову зайнятість? У травні Непоп ще розмістив інформацію про Великдень, про день народження, про День пам’яті та примирення.

Крайній допис зроблено 26 травня – вітання з Днем Києва.

Майже забув про Фейсбук і керівник апарату КМДА Дмитро Загуменний. Як і керівник Департаменту транспортної інфраструктури Руслан Кандибор – з початку року на Фейсбук-сторінці Кандибора всього 13 дописів. І жодного про аварію в тунелі метро на «Деміївській», жодної інформації про транспортний колапс у Києві, про те, коли щезнуть ржаві маршрутки, коли будуть працювати кондиціонери в салонах комунального транспорту. Невже для Кандибора не існує цих нагальних проблем?

Заступник голови КМДА Петро Оленич розвеселив багатьох світлиною-мемом у Фейсбуці.

Фото: Петро Оленич, Фейсбук.

Загалом у травні на сторінці Оленича є 11 дописів, здебільшого про цифрові сервіси. Він зазначає, що «благоустрій, екологія, транспорт, е-демократія — тепер вся інформація про те, як живе і розвивається Київ зібрана на єдиному порталі. Зокрема, це актуальні дані про якість повітря, паркувальні майданчики, петиції тощо. Користуйтесь, шерте і давайте фідбек!».

6 березня Оленич написав: «Довго готували це оновлення і тепер можемо оголосити — у Київ Цифровий зʼявився сервіс з пошуку вільних місць на паркінгах. Для того, щоб перевірити наявність місць потрібно відкрити мапу паркінгів в застосунку та обрати потрібний. Наразі працюємо в тестовому режимі на 54 паркінгах в першій зоні. Там встановлені камери, які фіксують заповненість і передають інформацію. Київ став першим містом в Україні і одним з небагатьох у світі з подібним сервісом на муніципальних паркінгах».

Киянин Yaroslav Siryy  відреагував коментарем: «Коли вже закінчиться епопея у судах з оплатою паркування? Хто взагалі ініціює ці суди?»

Ще коментар від Yulia Kornienko: «Якби сервісна служба прибирала стовпчики, які ставлять біля ресторанів та міських будівель в зонах паркування для всіх, то було б добре».

Іронічно написав у коментарі Alexey Polemyak:

«Заїдьте в район ЖК «Французький квартал» чи «Бульвар фонтанів», нехай телефонний додаток покаже, де припаркуватися… І ще евакуатори не працюють, хоча знаки «парковка заборонена» висять».

Але Петро Оленич не вважає за потрібне звертати увагу на дописи киян. Навіщо?

Пригадується, очільниця Департаменту суспільних комунікацій КМДА Мирослава Смірнова в одному з інтерв’ю зазначила:

«Ми живемо в епоху викликів. Інформація є найціннішим ресурсом і зброєю одночасно. Тому на сьогодні ми напрацьовуємо план дій, який допоможе посилити взаємодію з громадськістю, краще розуміти інформаційні потреби людей та оперативніше реагувати на їх запити. Потрібен час на аналіз ситуації і розуміння, де потрібні точкові кроки, а де — комплексні зміни».

Цікаво, для кого «інформація є найціннішим ресурсом і зброєю»? Для керівництва Києва? Про це «переконливо» свідчать сторінки начальників у соцмережах.

Богдан ТУР

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *