Чи вийде  врятувати Совські ставки

Громадськість намагається зберегти  мальовничу територію

У Києві котрий рік поспіль не вщухають пристрасті навколо Совських ставків. Адже їх хочуть забудувати. Навколо них ставлять та руйнують паркани, презентують зведення тут  житлових будинків, парків та іншої інфраструктури. Водночас  на захист ставків створюють петиції, проводять мітинги, пікети, діалоги різних рівнів. Однак  проблема не вирішується, і колотнечі не вщухають.

Що відбувається навколо рекреаційної зони, спробував дослідити «Каштан NEWS».

Історична довідка

Совські ставки розташовані в двох районах Києва — Солом’янському та Голосіївському. Тут налічується кілька водойм: 6 ставків — в урочищі Пронівщина, у верхів’ї річки Совки (так званий верхній каскад), один — перед перехрестям вулиці Володимира Божка з проспектом Валерія Лобановського та ще 11 розташовані між проспектом Валерія Лобановського і продовженням вулиці  Володимира Брожка, біля підніжжя гори, на якій знаходиться селище Монтажник. Це — нижній каскад.

Совські ставки. Фото: Big Kyiv

Понад пів століття  у цих водоймах  радгосп «Совки»  вирощував рибу.

Приблизно 15 років тому зі ставка, що перед перехрестям вулиці  Володимира Брожка та проспекту  Валерія Лобановського,  спустили воду. Як наслідок, ставки нижнього каскаду  практично припинили своє існування — замулилися й поросли очеретом, а рівень води в них суттєво впав. Водночас ставки в урочищі Пронівщина перебувають у більш-менш нормальному стані.

Озера нижніх ставків мають унікальну прісноводну екосистему. А окремим деревам у цій місцевості понад  200 років. Усе це розмаїття прижилося на площі 19 гектарів. За деякими даними, ставки були створені   монахами Києво-Печерської лаври.

На жаль, верхів’я річки Совки біля житлового масиву Кадетський гай постійно забруднюється через зливання  нечистот та стихійні звалища будівельного і побутового сміття.

Зазіхання на довкілля

За Генеральним планом розвитку Києва, до 2020 року територія Совських ставків є зеленою зоною загального користування рекреаційного призначення та була зарезервована під створення «Парку біля Совських ставків».

Фото: Главком

У серпні 2017 року фахівці Інституту зоології імені Шмальгаузена обстежили територію Совських ставків і дійшли висновку, що вони перебувають у сприятливих умовах для життя водних та навколоводних тварин. У зв’язку з цим до Управління екології та природних ресурсів КМДА було надіслано обґрунтування щодо  створення ландшафтного заказника місцевого значення.

Проте вже  в 2018 році тут  активізувалася діяльність зі знищення нижнього каскаду озер. Зокрема, там передбачено  зведення двох десятків будинків заввишки від 12 до 23 поверхів на 7700 осіб, понад 3000 паркомісць для автомобілів. План забудови передбачав знищення більше,  ніж половини ставків нижнього каскаду.

Бажання прибрати до рук заповідну територію пов’язують із  підприємцями-забудовниками Ігорем Баленком  і Миколою Негричем. Ще в  2007 році Київрада часів мера Леоніда Черновецького передала в оренду компанії землю на  тамтешніх мальовничих місцях.

До речі, серед іншого, на виправдання необхідності будівництва в зеленій зоні, кілька років тому забудовники навели вбивчий (у прямому та переносному сенсі) аргумент. Мовляв, ця територія є місцем екологічної катастрофи,  тож  її  потрібно терміново відновлювати. З цього приводу на сайті Київради навіть  було зареєстровано відповідну петицію. Однак її «розмили» голосами активістів, які в іншій петиції виступили проти створення «парку місцевого значення». Як результат,  у 2018 році   Київраді не вистачило голосів, щоб підтримати проєкт забудови. Але проблему не вирішили.

Бетон замість природи

За будівельним проєктом пропонується на території нижнього каскаду ставків створити комплексну багатоповерхову житлову забудову з відповідною інфраструктурою,  спорудженням  акваторії для відпочинку. Це — на папері. А насправді забудова цієї території призведе до знищення екосистеми.

Були затяжні та виснажливі судові процеси,  і вже  2021 року Касаційний господарський суд України підтвердив рішення судів попередніх інстанції та повернув земельну ділянку Совських ставків   площею  19,1 га від приватного орендаря Київській міській раді.

Що кажуть у мерії

Ще в березні 2021 року місцева громада представила власну концепцію збереження нижнього каскаду Совських ставків. Там пропонувалося створити парк. 

Отже,  на столі в міського голови  є  громадська  концепція парку.  Її передали йому місцеві активісти. Віталій Кличко зацікавився і пообіцяв, що місто знайде потрібні 80 мільйонів гривень. Але ж…

В Управлінні екології та природних ресурсів КМДА заявили, що капітальне будівництво парку біля Совських ставків буде можливе пiсля змiни цiльового призначення земельної ділянки та оформлення «Київзеленбудом» права постійного користування нею. І як тільки це буде зроблено,  забудова ставків стане неможливою. Втім уже в  грудні  2021 року  земельна комісія Київради не підтримала ініціативу про відведення ділянки  для створення парку на Совських ставках, а вирішила створити робочу групу. 

Таким чином ініціативу не підтримали, і проєкт завис у повітрі…

Втручання  правоохоронців

Кілька тижні тому столична прокуратура через суд спромоглася повернути столичній громаді ще клаптик землі ландшафтного заказника місцевого значення «Совська балка», де підприємці незаконно побудували  ресторан.

Як зазначили в правоохоронному відомстві, вартість земельної ділянки на вулиці  Петра Радченка, яка входить до складу заказника та знаходиться в межах прибережної захисної смуги екопарку Совські ставки і струмка в історичній місцевості Балка Проня, становить понад 390 мільйонів гривень.

Отже, нині можна констатувати, що один «бій»  виграно. Однак суди ще тривають.

Пожежа на Совських ставках. Фото: Facebook/ Andrii Ianitskyi

Між тим наприкінці квітня на Совських ставках палав очерет, який хтось підпалив. На щастя,  пожежники  швидко відреагували і загасили  вогонь.

Слово за владою

Територія проєктованого заказника є частиною екомережі  Києва і важлива для збереження біологічного різноманіття мегаполісу, а також для збереження та відновлення екосистеми долини річки Совки.

Дійсно, нині  ставки мають проблеми із засміченням, зливом стоків в один із них, але це не є приводом для їхнього знищення. Це – проблема, яку можна досить швидко вирішити. Було б бажання. І, звісно,  воля міської влади.

Євген ДЕМЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *