Виплати для ВПО: хто з 1 березня не отримує допомогу

З 1 березня 2024 року уряд перестав нараховувати грошову допомогу частині внутрішньо переміщених осіб.

Автоматичні виплати надходитимуть лише окремим категоріям переселенців

З 1 березня 2024 року уряд перестав нараховувати грошову допомогу частині внутрішньо переміщених осіб. Таким чином держава заохочує вимушених переселенців працевлаштовуватися.

КАШТАН.news розповідає, які категорії ВПО збережуть право на допомогу, хто з внутрішніх переселенців залишиться без виплат, а також до якої дати можна подати заяву на матеріальну допомогу.

Гроші в касі
Фото: Пресцентр НБУ

Кому виплати продовжаться автоматично

Згідно з роз’ясненнями Мінсоцполітики, не треба турбуватися отримувачам, які належать до найбільш вразливих категорій: для них автоматичні виплати подовжено ще на шість місяців. Отже, нічого не зміниться для:

  • пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року  розмір пенсії  не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа віком до 23 років, зокрема таких, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, а також батьків-вихователів та прийомних батьків;
  • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність.

Якщо ви належите для цих категорій, але виплати не продовжаться автоматично, можна буде звернутись із відповідною заявою та підтверджуючими документами до органів соцзахисту.

Кому треба звертатися з заявою

Деякі інші категорії ВПО також зможуть отримувати виплати ще 6 місяців, однак для цього їм потрібно буде подати нову заяву до органів соціального захисту населення.

До цих категорій належать, зокрема:

  • вагітні жінки після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);
  • люди, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та /або отримують державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн.
  • малолітні діти, які прибули в нову громаду без супроводу законного представника.

Для цих трьох категорій виплати можуть призначатися ще на один (другий) шестимісячний період після подання відповідної заяви. 

Переселенці з дітьми
Переселенці з дітьми. Фото: vechirniy.kyiv.ua

Також за заявою виплати продовжаться на 6 місяців:

  • непрацюючим особам працездатного віку, які здійснюють догляд за дитиною до 14 років, 
  • родинам, у яких, виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах.

Увага: обидві вищезазначені категорії родин мають право на виплати лише за умови, якщо фактичним місцем їхнього проживання є території, на яких ведуться або можливі бойові дії,  або населені пункти в умовно безпечних регіонах України, в яких немає можливості віддати дитину до дитячих садочків, а навчання у школі відбувається в форматі онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн)!

Хто ще має право на продовження виплат за заявою

Крім того, подати заяву на виплату допомоги протягом наступних 6 місяців можуть родини, в складі яких є:

  • діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • непрацююча особа працездатного віку, яка зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, і при цьому в сім’ї діти навчаються онлайн (такій сім’ї допомога призначається без додаткових документів);
  • непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;
  • особа, яка доглядає за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально;
  • працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

При цьому в усіх цих випадках допомога призначається на всіх членів родини, які є внутрішньо переміщеними особами. Однак інші непрацюючі працездатні особи зі складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) повинні зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».

ВПО
Фото: kmr.gov.ua

Якщо ця вимога не буде виконана, виплата допомоги припиниться через місяць.

Терміни подання заяви

Після 1 березня уряд зіштовхнувся з тим, що через велику кількість звернень на подовження виплат на проживання ВПО в деяких органах соціального захисту населення та ЦНАПах записатися на прийом можна не раніше квітня. Тому зараз Координаційний штаб з питань ВПО розглядає можливість продовжити термін подачі заяв до 30 квітня.

«На гарячі лінії Мінреінтеграції звертається багато ВПО з приводу строків подачі заяв на продовження виплат. Наразі напрацьовуються відповідні зміни до урядової постанови, щоб всі нормально встигли це зробити», – повідомила 6 березня віцепрем’єрка Ірина Верещук.

Якщо такі зміни будуть ухвалені, вимушені переселенці, які подадуть заяву на продовження виплат у квітні, зможуть отримувати їх починаючи з березня.

Більше новин, фото та відео у Телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в Телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в Телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *