Обвал у Солом’янському парку: ДІАМ та місцеві мешканці судяться зі столичною владою

Забудовник захопив частину зеленої зони, яка належить до ландшафтного парку

У жовтні минулого року в Солом’янському ландшафтному парку сталася надзвичайна подія: частина схилу обвалилася у викопаний поруч будівельний котлован. Ще до того місцеві мешканці неодноразово протестували проти забудови, яка незаконно ведеться в зеленій зоні, однак столична влада не звертала уваги на протести.

Втім після обвалу КМДА нарешті відреагувала: в Кличка заявили, що забудовник усуне наслідки  власним коштом.

«Міська влада звернулася до забудовника з вимогою провести розслідування та зʼясувати причини надзвичайної ситуації, а також вжити всіх заходів для недопущення подібних випадків у майбутньому. Зауважимо, що будівництво не ведеться на безпосередній території парку, проте частково прилягає до зеленої зони», – заявили тоді в столичній адміністрації.

Насправді ж, заявляючи про всього-на-всього «прилягання», КМДА дуже сильно злукавила. Частина ділянки, на якій забудовник ТОВ «Смарт-Девелопмент» почав зводити багатоповерховий житловий комплекс, не прилягає, а безпосередньо належить до зеленої зони. Тож законність будівництва на цьому місці, м’яко кажучи, сумнівна.

Зсув грунту в Солом’янському парку. Фото: Los Solomas / Солом‘янський район / Facebook

Краще пізно, ніж ніколи

Такого ж висновку дійшла в березні 2024 року Державна інспекція архітектури та містобудування. Дещо запізно (містобудівні умови для скандальної новобудови були видані ще у вересні 2019 року), але краще пізно, ніж ніколи. Отже, 15 березня ДІАМ за результатами проведеної інспекції зупинила дію містобудівних умов та обмежень для ділянки на вулиці Шаповала (колишня Механізаторів), 1-3.

«У ході державного архітектурно-будівельного нагляду щодо дотримання Департаментом містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності була виявлена низка порушень при видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва», – повідомила тоді пресслужба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Звернемо увагу: призупинення дії містобудівних умов – це ще не скасування. Скасувати їх може лише суд, тому ДІАМ подала до Київського окружного адмінсуду позов про визнання протиправними та незаконними дії КМДА щодо видачі містобудівних умов та обмежень на ділянці на вулиці Шаповала.

Право на безпеку

Водночас позов ДІАМ – не єдине звернення до суду щодо незаконного будівництва поблизу Солом’янського парку. Наразі у Господарчому суді Києва розглядається позовна заява ГО «Збережемо Солом’янський парк»: мешканці Солом’янки вимагають взагалі скасувати рішення Київради про передачу цієї ділянки в оренду «Смарт-Девелопменту», оскільки частина її території є зеленою зоною.

«Відповідно до листа КО «Київзеленбуд» (№ 077/226-5304) від 13 грудня 2021 року, частина земельної ділянки 8000000000:72:186:0006 входить до Програми розвитку зелених зон міста Києва та відноситься до парку відпочинку по вулиці Солом’янській. Такі відомості також підтверджуються даними з публічного геопорталу Міської інформаційно-аналітичної системи забезпечення містобудівної діяльності (МІАС ЗМД) «Містобудівний кадастр Києва», згідно яких земельна ділянка частково знаходиться на території зелених насаджень загального користування», – повідомив «Каштан NEWS» адвокат ГО «Збережемо Солом’янський парк» Еміль Феделеш.

Крім того, як встановила інспекція ДІАМ, частина ділянки є зсувонебезпечною, отже її забудова загрожує довкіллю і, відповідно, безпеці місцевих мешканців.

Мешканці Солом’янського району проти забудови паркової зони. Фото: Захистимо Солом’янський парк / Facebook

Тим не менш, під час підготовчих засідань відповідач, тобто Київська міська рада, подав клопотання про закриття провадження в справі  в  зв’язку з тим, що права та інтереси громадської організації нібито не є порушеними. Іншими словами, суд намагалися переконати, що забудова зсувонебезпечної ділянки нічим не загрожує місцевим мешканцям.

Як нагадує Еміль Феделеш, відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та  відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Крім того, в  ч. 7 ст. 41 Конституції  України йдеться, що використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі. А згідно з положенням статті 66 Конституції України, ніхто не повинен заподіювати шкоду довкіллю.

«Відтак, твердження Київської міської ради про відсутність порушеного права та інтересу є доволі дивним з огляду на такі обставини як вибуття зеленої зони з користування громади міста Києва та зсув, що відбувся 14 жовтня 2023 року  через будівництво поруч зі зсувонебезпечною територією», – зазначив адвокат.

Прогнози і перспективи

До розгляду справи також було залучено забудовника та орендаря ділянки – ТОВ «Смарт-Девелопмент». Однак на засідання, заплановане на 20 березня, ані представники забудовника, ані представники Київради так і не з’явилися. Тим не менш, це не завадило суду закрити підготовче провадження та призначити справу № 910/17910/23 до розгляду по суті на 11 квітня.

Будівництво в Солом'янському парку
Будівництво в Солом’янському парку. Фото: Los Solomas / Солом‘янський район / Facebook

Оскільки  йдеться про захист інтересів громади  Києва, який має здійснювати, у тому числі, й прокуратура, адвокат ГО «Збережемо Солом’янський парк» також звернувся до Солом’янської окружної прокуратури з пропозицією долучитись до судового процесу.

«Однак на даний час керівництво Солом’янської окружної прокуратури міста Києва не побачило підстав для вступу  в  справу», – повідомив Еміль Феделеш.

Наразі адвокат обережно ставиться до будь-яких прогнозів щодо перспективи справи, однак заявляє, що переконаний, що під час розгляду справи по суті суд встановить усі обставини, на які посилається позивач, та дослідить докази, надані на підтвердження цих обставин.

Зі свого боку, депутатка Київради Ксенія Семенова вважає, що успіх позову  великою мірою  залежить від уваги громадськості та ЗМІ.

Ксенія Семенова. Фото: Facebook

«Підстави, щоб скасувати містобудівні умови, є. Наскільки тут буде бажання суддів не затягувати ухвалення цього рішення, залежить від уваги людей до цього питання. Також дуже важлива позиція міста, тому що є в Київраді проєкт рішення про розірвання оренди по цій ділянці, але він зараз залишається без руху. Тобто земельна комісія не ухвалює його. Взагалі земельна комісія, зазвичай, займає позицію забудовника, а не громади, але якщо до цього питання буде велика увага киян та медіа, то й депутати можуть змінити свою позицію», – сказала Ксенія Семенова в коментарі «Каштан NEWS».

Читайте також: ЖК, що обвалив Солом’янський парк: за черговим скандальним будівництвом стоїть син колишнього мера

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *