Аварійний тунель метро: заяви та спростування

Частина І

Тема аварії на «синій»  гілці київського метрополітену після кількох «круглих столів» та  засідання тимчасової контрольної комісії Київради знову набула чергового розголосу.

Увага до аварійного тунелю прикута як з боку посадовців, так і з боку пересічних киян, яким раніше обіцяли, що через шість місяців після затоплення перегону між станціями «Либідська» та «Деміївська» повноцінний рух таки відновлять. Проте минуло понад два місяці з обіцяних шести, а ще немає навіть остаточних висновків експертизи, без яких прогнозувати точні терміни відновлення руху  «синьою» гілкою неможливо. Ми також поставили цю обіцянку від КМДА під сумнів і вирішили проаналізувати, що  заявляли та прогнозували посадовці КМДА і  КП «Київський метрополітен». Як результат, різниця  в словах одних і тих  посадовців та їхніх колег нас щиро здивувала.

Аналіз  розпочинаємо з найсвіжішого інтервʼю очільника КП «Київський метрополітен» Віктора Брагінського, яке він дав 18 січня 2024 року виданню «Лівий берег».

Це – перша частина аналізу інтервʼю про закриття шести станцій метрополітену, терміни і вартість ремонтних робіт, причини аварії та бюджетні кошти. А в другій – читайте про метро на Виноградар і Троєщину, відкриття станції «Львівська брама», проблеми з мостом «Метро», нові ціни на проїзд та багато іншого.

Обман 1: (не)раптові  тріщини в тунелі

26 січня відбулося виїзне засідання Тимчасової контрольної комісії Київради щодо вивчення стану перегону між станціями «Деміївська» та «Либідська». За його результатами оголосили, що 27 метрів тунелю є аварійними, однак причину поки не повідомляють.

Комісія в метро
Фото: Каштан NEWS

За кілька днів до цього, 18 січня, очільник столичної підземки Віктор Брагінський дав інтервʼю  виданню «Лівий берег» – LB.UA, в якому розповів про проблеми та виклики київського метрополітену. Майже два місяці закрито перегін від «Деміївської» до «Либідської». А від «Теремків» до «Деміївської» організовано човниковий рух. В інтервʼю очільник метрополітену заявив, що ситуація з тріщинами в тунелі виникла зненацька.

Віктор Брагінський
Віктор Брагінський. Фото: LB.UA

Віктор Брагінський, начальник КП «Київський метрополітен» (далі В.Б.): Науковці проводять вишукувальні роботи: геологію, геодезію. Працюють над встановленням причин, чому така ситуація склалася раптово.

Соня Кошкіна, інтервʼюєрка, шеф-редакторка LB.UA (далі С.К.): Раптово?

В.Б.: Так, багато тріщин з’явилося одночасно, і наші служби самостійно не могли зупинити їх. Після того, як розкриють котлован і ми зможемо добратися до тунелю з поверхні, побачимо, чи є там гідроізоляція, чи є хімзакріплення ґрунтів тощо.

Аварійна ділянка метро
Аварійна ділянка метро. Фото: kyivcity.gov.ua

Проте ми знайшли інше інтервʼю, яке суперечить заявам Брагінського «Лівому берегу». Директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор в інтервʼю 13 грудня 2023 року для видання «NV» розповів, що про збільшення води було відомо раніше – ще в листопаді 2023 року.

«З кінця листопада цього року (інтервʼю вийшло 13.12.2023 року) в нас збільшився дебіт води в метро. Це помітили фахівці і інженери, почали бити на сполох, вживали першочергові заходи щодо герметизації стиків. … Потік води не зменшувався, і почало виносити ґрунт, пісок. Побачили тріщини і вирішили долучити до цього Науково-дослідний інститут будівельних конструкцій. Він попередньо зробив висновок, що є загроза, може бути руйнування тунелю, може бути аварія з потягом метро, внаслідок чого може бути надзвичайна ситуація», – розповів Руслан Кандибор.

Руслан Кандибор
Руслан Кандибор. Фото: Каштан NEWS

Слова Віктора Брагінського про «раптовість» аварійної ситуації спростовує й член тимчасової контрольної комісії Київради, голова бюджетної комісії, депутат Андрій Вітренко.

«Ще в 2019 році вже говорили про проблеми в метрополітені. Ця ситуація – це не раптово. Як депутатам нам  стало відомо про проблеми в листопаді минулого року. Тобто всі все знали, і ми до цього йшли», – про це депутат розповів у коментарі для «Каштан NEWS».

Про те, що про ситуацію знали, але замовчували заявляв і транспортний аналітик, представник ГО «Пасажири Києва»  Олександр Гречко.

Обман 2: таки знали, але мовчали

Ми вирішили пригадати події 8 грудня. Вранці в соціальних мережах почали зʼявлятися перші повідомлення про те, що в тунелях метро зʼявилося нетипово багато води.

Об 11:04 8 грудня 2023 року на офіційному телеграм-каналі КМДА опубліковано повідомлення про закриття шести станцій метро на «синій» гілці з 9 грудня. Однак, о 13:49  8 грудня 2023 року в  КМДА повідомили, що рух метро вже зупинено.

Тобто про ситуацію знали завчасно, проте, ймовірно, внаслідок дій чи бездіяльності масштабуванню аварії не запобігли, а киян поставили перед фактом без завчасного попередження, аби планувати маршрути переміщення столицею по-новому. З раптового у цій ситуації хіба що повідомлення про аварію мешканцям  Києва.

Через закриття станцій у  пʼятницю,  8 грудня 2023 року, на дорогах столиці стався транспортний колапс. Тисячі мешканців Голосіївського району не могли дістатися додому, адже рух наземного громадського транспорту не було забезпечено. Окрім цього, наземний транспорт зупиняється під час повітряних тривог.

Черга в метро на Либідській
Транспортний колапс в Києві біля метро Либідська. Фото: Христина Гаврилюк/Суспільне

«Усе відбувалося дуже швидко. Ми планували закрити рух на ділянці із суботи (9 грудня). Але довелося вже в п’ятницю (8 грудня), оскільки під час додаткового обстеження, яке провели десь близько 12-ї години, після ранкової години пік, виявили ще одну дуже велику тріщину», – розповідає Віктор Брагінський  у згаданому раніше інтервʼю для LB.UA.

Проте його  слова спростовують його колеги, а також  перший заступник  голови КМДА  Микола Поворозник.

Зокрема, наприкінці грудня Микола Поворозник зізнався в інтервʼю «Економічній правді»,  що керівництво Києва знало про аварійну ситуацію на «синій» гілці метро щонайменше за чотири дні до ухвалення рішення про закриття цієї ділянки.

Аварійна ділянка метро
Аварійна ділянка метро. Фото: Каштан NEWS

Обман 3: нічого надзвичайного

Директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор вважає, що нічого надзвичайного не відбулося.

«У нас не відбулося надзвичайної ситуації, у нас відбулася лише загроза надзвичайної ситуації. Ми зробили все для того, щоб її випередити і зупинити, щоб не було людських жертв, руйнувань інших споруд», – заявив Кандибор.

Проте руйнування інших споруд таки відбулося. 17 та 19 грудня 2023 року правоохоронці із залученням експерта провели огляд місцевості над станцією метро «Деміївська» і виявили там просідання ґрунту з появою тріщин на асфальті, а також просідання торговельних павільйонів над тунелем метро, біля колишнього Деміївського ринку. Павільйони ринку, які просіли та завалилися, розташовані саме над аварійним тунелем. До речі, початок будівництва на території колишнього ринку та забудову поблизу називають однією з імовірних причин надзвичайної ситуації в метро.

Просідання торгових павільонів біля метро
Просідання торгових павільйонів біля метро
Просідання торгових павільонів біля метро
Просідання торгових павільйонів біля метро

Також в ефірі  телемарафону директор Національного наукового центру «Інститут експертиз імені  Бокаріуса» Сергій Тюлєнєв повідомив, що під час обстеження тунелю метро 19 грудня зафіксовано, що технічний стан тюбінгів (каркасу тунелю) погіршився. Виникли нові тріщини, ширина розкриття старих тріщин постійно збільшується, у деяких тюбінгів спостерігається руйнування з відпаданням часток конструкцій, вода продовжує надходити  до тунелю.

Аварійна ділянка метро
Аварійна ділянка метро. Фото: Каштан NEWS

Обман 4: Брагінський та Кандибор про різні причини аварії

Експертних висновків щодо причини аварійної ситуації в тунелі поки немає. Однак розглядають кілька версій. Завідувач кафедри «Транспортна інфраструктура» Дніпровського державного університету науки і технології, доктор технічних наук, професор Олексій Тютькін в ексклюзивному коментарі «Каштан NEWS»  виокремив ряд можливих причин. Перша –  збільшення водопритоків і, відповідно, підвищення рівня ґрунтових вод, що стали причиною зменшення міцності масиву. Друга – віброусадка: динамічна дія потяга «розріджує» основу під тунелем, яка і так є водонасиченою. Третя – вичерпність міцності оправи та гідроізоляції. Все це в комплексі, за словами науковця, могло призвести до руйнувань. Водночас директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор заявляв, що руйнування тунелю «синьої» гілки  пішло ззовні. А Віктор Брагінський натомість заперечив цей факт. Очільник метрополітену  стверджує, що великі тріщини в асфальті й просідання торгових павільйонів на Деміївському ринку є наслідком аварії, а не його причиною. А масові забудови поблизу станцій метро теж не могли стати причиною руйнування тунелю, і всі великі будівництва погоджено  з  КП «Київський метрополітен».

Олексій Тютькін
Олексій Тютькін

«Усе, що заборонено й неможливо, метрополітен ніколи не погоджує. Те, що відповідає нормам, погоджує», – доповнює Віктор Брагінський.

Директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор заявив, що згідно з «попередніми висновками експертів Науково-дослідної судово-експертної установи, які були 24 січня, причиною деформації тунелю між станціями «Деміївська» – «Либідська» є неякісні проєктні рішення з облаштування тунелю в межах аварійної ділянки та будівельно-монтажні роботи спорудження конструкції тунелю цієї ділянки».

Варто зауважити, що науково-дослідні судові експертизи не можуть мати жодних проміжних чи попередніх висновків, тож ми запідозрили Руслана Кандибора  в  маніпуляції та запитали про це  в  нього  самого.

26 січня під час виїзного засідання Тимчасової контрольної комісії Руслан Кандибор підтвердив журналістам нашого видання, що озвучені ним попередні висновки про те, що причина аварії — неякісне проєктування не зовсім уже й висновки. Висновку експертизи досі немає.

Окрім цього, головний інженер метрополітену Віктор Вигівський наголосив, що фінальних висновків причин появи тріщин та пошкоджень немає. Вони будуть тільки після того, як відкриють котлован з поверхні і подивляться на його структуру зсередини, тобто, як його будували. Що теж спростовує заяви Руслана Кандибора.

 Віктор Вигівський
Віктор Вигівський. Фото: Каштан NEWS

Обман 5: шість місяців на роки?

Мер Києва Віталій Кличко у своєму телеграм-каналі 8 грудня 2023 року заявляв, що для ремонту цієї ділянки необхідно пів року, про це каже і директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор, і керівник КП «Київський метрополітен» Віктор Брагінський.

«Там дуже складна ділянка — дуже багато мереж, які треба усунути. Більш ніж 120 кабелів Київпастрансу, Київсвітла, водоканалу, ДТЕК, Укртелекому треба перенести в інші місця й лише після цього працювати. Проаналізувавши весь необхідний фронт робіт, будівельники сказали, що вкладуться в шість місяців», – розповідає Віктор Брагінський в інтерʼю для LB.UA.

За словами голови постійної комісії Київради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності та члена  ТКК Андрія Вітренка,  терміни ремонтних робіт не будуть витримані, адже досі немає експертизи і не встановлено причини.

Ремонтні роботи на поверхні. Фото: Каштан NEWS

На момент написання цього матеріалу минуло майже два місяці з дня закриття перегону на «синій»  гілці – висновків досі немає. Минуло майже два місяці з обіцяних шести.

Важливим є те, що самі  будівельники, про яких згадував Віктор Брагінський, за кілька днів після його інтервʼю, спростували слова очільника КП «Київський метрополітен».

Терміни відкриття тунелю дійсно переносяться. Ймовірно, відкрити перегін планують восени 2024 року. Про це написав на своїй сторінці у Фейсбук Максим Шкіль, засновник Групи компаній «Автострада», яка буде відновлювати  перегінний тунель між станціями. Точніше – не відновлювати, а, як зʼясувалося, будувати  повністю новий перегін.

Ремонтні роботи на поверхні. Фото: Каштан NEWS

«Наразі проєкт відбудови тунелю розробляють 3 групи проєктувальників. … Після проведення необхідних обстежень та досліджень було вирішено демонтувати аварійну ділянку тунелю (довжина якої складає близько 27 м) та побудувати на цьому місці новий – монолітний, відкритим способом, прямокутного перерізу», – додав у своєму дописі Максим Шкіль.

Тобто, за словами Руслана Кандибора, «надзвичайної ситуації не сталося», але будуватимуть новий перегін.

За інформацією Dozorro, технічне обстеження тунелю між «Либідською» та «Деміївською» мають завершити  до березня. 18 грудня КП «‎Київський метрополітен» опублікував відповідний договір на сайті prozorro. Згідно з документом, вартість послуг оцінили у 733,6 тис. грн, а термін виконання – до 1 березня 2024 року. А це – майже три місяці з дня повідомлення про аварію на «синій»  гілці метро.

Після технічного обстеження стане зрозумілою вартість необхідного ремонту. Розробку напряму замовили ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій». Підписання договору без тендера пояснили тим, що розрахунки треба провести в стислі терміни, а їхня нагальність зумовлена безпекою роботи транспорту.

Аварійна ділянка метро
Аварійна ділянка метро. Фото: Каштан NEWS

Хто і скільки заплатить?

Звичайно, нині важко назвати суму, яка необхідна для ремонту тунелю в метро. В інтервʼю Віктор Брагінський пояснив чому.

«Зараз проєктанти закінчують проєкт, після цього проведуть експертизу. Тоді ми будемо знати суму», – каже очільник метрополітену.

Під час виїзної  ТКК голова бюджетної комісії Київради Андрій Вітренко зазначив, що це  будівництво буде дороговартісним – ідеться про сотні мільйонів гривень.

Андрій Вітренко
Андрій Вітренко. Фото: Каштан NEWS

Незважаючи на те, що експертиза та правоохоронці мають встановити факт службової недбалості чи бездіяльності службовців КМДА та посадовців Київського метрополітену, винні чиновники навряд чи заплатять зі своєї кишені. Оскільки КП «Київський метрополітен» є збитковим підприємством, тому фінансуватимуть ремонт із резервного фонду міста, тобто за кошти платників податків громади Києва.

Вікторія ЛІБАН

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *