Хто поклав око на старі вали Київської фортеці

Оборонні споруди потребують оборони

Київська міська рада на останній сесії намагалася провести через голосування питання про передачу під будівництво частини Васильківських валів Київської фортеці, що на вулиці Ігоря Брановицького, 6. Однак через відсутність необхідної кількості голосів не змогла це зробити і перенесла розгляд  питання. Втім це не означає, що відтермінування вирішує  проблему: меч над  черговою пам’яткою столичної історії вже занесено, і все залежить від часу, коли він опуститься.

«Каштан NEWS» з’ясовував ситуацію.

Історичний ракурс

Вали й рови Васильківського укріплення Київської фортеці розташовані в Печерському районі Києва, на так званій Печерській височині,  між вулицями Дмитра Дорошенка, Ігоря Брановицького та Євгена Коновальця.

Фото: Дмитро Перов/Facebook

Укріплення були зведені впродовж 1831-1844 років на південному заході Печерської височини. З них і почалося будівництво Головної або  Нової Київської фортеці. Укріплення споруджено як самостійний фортифікаційний комплекс у системі фортеці на місці проходження траси ретраншементу другої половини XVII-XVIII століть із включенням до внутрішнього подвір’я Тюремного замку початку ХІХ століття.

На момент зведення земляні вали були заввишки майже  10 метрів і в чотирьох вихідних кутах мали цегляні на гранітних цоколях ескарпи, які до наших часів не збереглися. Укріплення було розраховано на гарнізон чисельністю 3000 осіб, наявність 205 гармат і понад 1500 рушниць.

Унікальний об’єкт підлягає знесенню

Отже, не дивно, що Васильківське укріплення Київської фортеці є памʼяткою архітектури та містобудування національного значення.

Фото: Київська фортеця з онлайн-екскурсії

Оборонний вал фортеці оконтурюють межі історичних  валів. Одна з них – названа на честь героя російсько-української війни Ігоря Брановицького. Саме тут під № 6 знаходиться досить цікава будівля в стилі конструктивізму, де раніше розміщувалася лікарня.

«Так ось, цей будинок разом із ділянкою Київська міська рада планує передати під інвестиційний проєкт. Останній передбачає знесення  існуючої забудови та нове будівництво», — розповідає  київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

За його словами, проблема полягає в тому, що відповідно до інвестиційного проєкту, будівля старої лікарні має йти  під знесення, а на її місці має бути розпочато нове будівництво. Зокрема, інвестор зобов’язується сплатити роботи з демонтажу старої будівлі та забезпечити в майбутньому місце під лікарню.

«Що це означає, –  пояснює Перов. –  Інвестор будує житловий комплекс чи офісний центр, а на першому його поверсі залишає місце для лікарні або поліклініки. У Києві доволі багато є таких проєктів, коли в житловому комплексі відкривається  дитячий садочок. У нас є приклади реконструкції на Шулявці футбольного поля з облаштуванням офісних приміщень. Тому, скоріш за все, мова йде про будівництво медичного закладу за аналогічним принципом».

Вали буде знищено

Оборонні вали «притуляються» безпосередньо до вже існуючої забудови. Отже, коли цю будівлю  будуть зносити, то й  ці вали  просто «зріжуть» із подальшим облаштуванням на їхньому місці підпірної стінки, як це вже неодноразово було біля інших пам’яток історії Києва.

Якщо відкрити Земельний кадастр і подивитися, звертає увагу співрозмовник, то побачимо, що та земельна ділянка, яка відводиться під інвестиційний проєкт,  включає й схили цього оборонного валу.

Як захистити пам’ятку

Для того, щоб зберегти історичний об’єкт, на думку Перова, є простий вихід: депутати Київради не повинні підтримувати проєкт рішення в тому вигляді, в якому його пропонують затвердити. На останній сесії депутати частково погодилися з цим, а тому через відсутність необхідної кількості голосів розгляд запропонованого проєкту було відкладено для начебто дуже детального вивчення.

«Але в мене є побоювання, що таким чином просто зросте «ціна питання». Адже, якщо є проєкт рішення, то і є потенційний інвестор, під якого він робився. А отже,  відпускати у вільне плавання ситуацію не можна. Тому що, якщо зараз розслабитися і сприйняти відкладення голосування як якусь локальну перемогу, то  згодом потенційний інвестор просто за трішки більшу суму вирішить це питання і на місці старовинних валів буде нова забудова», — спрогнозував  подальший розвиток  подій навколо пам’ятки історії Дмитро Перов.

Євген ДЕМЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *