Життя на чужині: як почуває себе киянин в Ірландії

Киянин Леонід Добрянський приїхав в Ірландію у березні 2022 року. Нині мешкає в місті Корк. У розмові з виданням «Kаштан NEWS» він поділився враженнями про життя в цій країні. Нашому співрозмовнику – 71 рік,  геолог за освітою, кандидат наук, довгий час працював у Києві в Інституті геологічних наук НАН України

Леонід Добрянський під час приїзду до Києва. Фото: Леондід Фросевич

Пане Леоніде, готуючись до розмови з Вами,  дізналися з архівних публікацій у ЗМІ, що Ви були одним із тих, хто наприкінці 1980 років брав активну участь у діяльності незалежних громадських рухів та організацій в Україні. Разом з однодумцями, зокрема, створили таку організацію,  як «Спадщина».

Радянська імперія вже конала, і для нас, молодих науковців, це було певним сигналом, що українцям потрібно активніше позбавлятися тоталітарних пут. Пригадується, в листопаді 1988 року в Києві відбувся масовий мітинг «Екологія і ми», на якому, зокрема, було акцентовано увагу на згубних наслідках винищення природи радянським режимом, а загалом – на екоциді. Потім, коли  було проголошено незалежність України, я вважав, що «вулична мітингова демократія» закінчується, треба, щоб парламент включався в роботу, приймаючи відповідні закони. Тому з головою поринув у свою геологічну науку, тим більше що «підходила»  докторська дисертація. Але обставини склалися так, що докторську я не написав, хоча старався (посміхається. – Ред.).

Місто Корк. Фото: з відкритих джерел

Зрештою доля так розпорядилася, що після початку широкомасштабної російської агресії  Ви опинилися в далекому ірландському місті Корк. Чому відважилися на це?

Ця історія має давні витоки. Колись у київській школі вчителем англійської мови в моєї доньки був британець, справжній носій мови, до того ж він був великим прихильником ірландської культури. Після закінчення університету донька Надія поїхала до Ірландії здобувати другу освіту. Коли почалася велика війна, вона запропонувала нам, батькам, перебратися до Ірландії.  2022-й став роком великих випробувань для нашої сім’ї – через чотири місяці після початку агресії не стало дружини. Сьогодні ми мешкаємо з донькою в місті Корк, вона займається історичною наукою, вивчає архіви, пише дисертацію про громадянську війну у Північній Ірландії. А син мешкає у Києві.

А чому вибір випав саме на Корк? Там мешкала донька?

Ні. Спочатку, у травні 2022-го в цьому місті нам надала прихисток сім’я волонтера. Згодом у Лондоні наукова керівниця доньки через своїх батьків допомогла нам знайти житло в Корку. Мешкаємо в церковній службовій квартирі (приміщення протестантської церкви).

Може, вам буде цікаво знати, що сьогодні в Корку є дві категорії українців. Перша – діаспора або діаспоряни, вони тут уже понад 20 років. Друга і найчисельніша – біженці. Вони зʼявились після 24 лютого 2022 року. Причому, це не просто біженці від війни, а особи, яким Ірландія забезпечила особливий статус – тимчасовий захист.

А де мешкають у Корку українці?

Здебільшого в готелях.  церковних приміщеннях,  приватних домівках ірландців, яким вартість орендної плати компенсує держава. Я чув, що багато готелів у Корку,  де проживали українці, сьогодні опустіли – люди або повернулися в Україну, або шукають інше житло.

Надпис біля одного з готелів, який приймає українців. Фото: Максим Безпалов

В Ірландії  діють державні програми допомоги нашим біженцям?

Так. Головна допомога – так звані кошти «утримання». Спочатку  як пенсіонер отримував 250 євро на тиждень. Згодом, коли сказали задекларувати вартість пенсійних виплат в Україні, цю фінансову допомогу дещо зменшили.  Є безкоштовні поїздки (потяги, автобуси). Надія одержує стипендію як науковиця. Щодо комунальних послуг, то ми самі оплачуємо їх вартість.

За цей час Ви вже адаптувалися до життя в Ірландії, до тамтешнього клімату?

Думаю, що так. Загалом відповідь на запитання полягає в площині, на якому рівні ти володієш англійською. В Україні у мене не було потреби добре опановувати цю мову, тому забував її. А тут довелося ходити на мовні курси. Окрім англійської, вивчаю ще й ірландську.

Чи згуртованою, дружньою є українська громада в Корку?

Є взаємодія між українцями, не відвертаються один від одного. До речі, на прохання Інституту національної пам’яті України я записав історії наших біженців, які втекли сюди од війни (загалом біля сорока таких записів, вони також і про діаспорян). На День Незалежності України ми збирали благодійні кошти для війська.

Сьогодні українці в  Корку мають кілька своїх обʼєднань, організацій, структур чи проєктів. У нас є Українська греко-католицька церква (священник – отець Роман). Починаючи з Різдва минулого 2022 року, щотижнево у неділю ведуться служби  в Дугласі.

У Корку діє волонтерська організація «Штаб Півдня» – обʼєднує переважно українців-діаспорян (очільник  – Віктор Данилюк). На постійній основі вони допомагають українській армії, а також постачають гуманітарну допомогу мешканцям звільнених від окупації територій України. Минулої осені, 2022 року, вони розпочали проєкт – Українська недільна школа.

Польська діаспора разом з ірландцями з початком повномасштабної російської агресії створила для українців у Корку організацію «Together4Ukraine», яка зосередила увагу на сфері послуг (керівничка – Світлана Захарова). Діють курси англійської мови, психологічна допомога для матерів і одночасно з цим – ігрові форми дозвілля для їхніх дітей. Є постійні україномовні консультації для українців з усіх питань. Щотижневі зустрічі українських пенсіонерок і пенсіонерів тут називаються так –  «Бабусі і дідусі разом» (я, до речі, є одним із активних учасників).

При церкві Святого Петра в  2022 році була зареєстрована українська громада, першим проєктом якої став український хор «Калина». Керівничка і диригентка хору – Світлана Дейкун. Це – перший проєкт українських біженців. Я теж там співаю в хорі.

Акції на підтримку України в Ірландії. Фото: Tiberio Ventura

Де і ким працюють українці в Корку?

Прибиральниками,  у піцеріях,  готелях, шпиталях – це стосується тих, хто погано володіє англійською.

Як ірландці ставляться до наших людей?

Позитивно.

Розпитують про війну?

Так.

За Україною, Києвом не скучаєте?

Я занурений у свою творчу діяльність, пишу книги, тому мені іноді здається, що перебуваю в Києві. Цьогоріч видав книгу про українську громаду в Корку. Ми, колиші активні учасники  організації «Спадщина», почали збирати матеріали про громадські рухи в Києві, які передували Незалежності України. Вже записано кілька усних відеоінтерв’ю. Я перевидав свої спогади про ті часи.

На Вашу думку, чи панують настрої в українців повернутися на Батьківщину?

Якби неформально запитати в них про це, то, мабуть, відсотків 80 відповіли, що вони залишилися б тут, в Ірландії.  Із мого кола знайомих менше десяти осіб повернулися в Україну.

Розмову вели Леонід ФРОСЕВИЧ, Світлана КОВАЛЬОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *