Під підозрою: хто з київських посадовців наразі має проблеми з законом

За даними слідства, спектр зловживань вельми широкий – від оборудок з ремонтом доріг до закупівлі голландських тюльпанів за завищеними цінами

За статистикою Київської міської прокуратури, оприлюдненою в липні, лише за перші шість місяців 2024 року слідчі органи передали до суду обвинувальні акти щодо 74 київських чиновників. Також за цей час було пред’явлено підозру 26 посадовим особам столичних комунальних підприємств. Загальні збитки, встановлені слідством у цих кримінальних провадженнях, склали 554 млн гривень.

Три місяці, які минули з того часу, в свою чергу, збільшили «улов» правоохоронців. Асфальт, системи оповіщення, кладовища, додаток для смартфону, м’ясний цех у житловому будинку, асфальт та закупівля голландських тюльпанів: Каштан.NEWS розповідає, на чому погоріли столичні посадовці за останні місяці.

М’ясний цех у підвалі

Наприкінці серпня директорка КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» та чотири підприємці отримали підозру за незаконне заволодіння підвалом житлового будинку.

Як повідомили у Нацполіції та Київській міській прокуратурі, раніше підприємці на законних засадах взяли в оренду нежитлове приміщення на першому поверсі, а на незаконних – зайняли понад 500 кв. м підвалу, розташованого по сусідству, де влаштували м’ясопереробний цех та склад.

Вручення підозри. Фото: Національна поліція України

Згодом ділки вирішили легалізувати захоплене і «придбали» приміщення у чоловіка, який, згідно з підробленими документами, нібито був їхнім власником. Внаслідок цього з комунальної власності вибула нерухомість на суму 3,5 млн гривень.

Нині «бізнесменам» оголошено підозру в шахрайському заволодінні частиною комунального приміщення за попередньою змовою групи осіб в особливо великих розмірах (ч. 4 ст. 190 КК). Директорці КП оголошено підозру у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК). Санкції статей передбачають позбавлення волі до п’яти та до восьми років відповідно.

Бізнес на кладовищі

Ще один чиновник, який виконував обов’язки доглядача Біличанського кладовища, креативно підійшов до поняття «мертві душі». Він фіктивно оформив 52-річну прибиральницю із зарплатою понад 40 тисяч гривень на місяць, хоча жінка на кладовищі не з’являлася. За майже два роки їй було нараховано понад 1,14 млн гривень, які регулярно надходили на картку.

Одне зі столичних кладовищ. Фото: з відкритих джерел

Пізніше посадовець перевівся на посаду в.о. доглядача Міського кладовища, де провернув аналогічну оборудку: фіктивно найняв вже 27-річну жінку, яка за рік «роботи» отримала понад пів мільйона гривень.

У серпні 2024 року оборудку нарешті було розкрито, і креативний наглядач отримав підозру в службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки.

Повітряна тривога втридорога

На початку вересня Київська міська прокуратура повідомила, що до суду скеровано обвинувальний акт щодо директора Департаменту муніципальної безпеки КМДА Романа Ткачука. Чиновнику інкримінують розтрату бюджетних коштів, вчинену в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 191 КК України).

Згідно з матеріалами слідства, в червні 2022 року Ткачук уклав із приватною фірмою договір на модернізацію територіальної автоматизованої системи централізованого оповіщення (ТАСЦО) у Деснянському районі. На це з бюджету було виділено майже 10 млн гривень.

Система оповіщення. Фото: Київська міська прокуратура

Як виявили слідчі, у подальшому директор Департаменту заплющив очі на ціни на матеріали та обладнання, завищені фірмою, та підписав відповідні акти приймання виконаних робіт. За висновком експертизи, таким чином місто переплатило фірмі понад 370 тисяч гривень.

Відеопосібники та мобільний додаток

Також під суд підуть керівник одного з комунальних підприємств та директор товариства, які нажилися на закупівлі навчальних відеоматеріалів та додатку для смартфона. Загальна сума збитків на обох закупівлях склала майже 5 млн гривень.

«Фігуранти допустили порушення під час проведення публічних закупівель за бюджетні кошти, з можливістю визначення переможцем компанію, котра пов’язана зі службовими особами цього комунального підприємства. Частину отриманих коштів товариство-переможець повернуло на рахунок КНП, а 4,5 млн грн перерахувало на рахунок іншого підприємства з ознаками фіктивності за нібито надані послуги з виготовлення відеоматеріалів. Фактично ж ці послуги не надавались», – розповіли у столичній прокуратурі 8 жовтня.

«Нагріли» на асфальті

Ще 800 тисяч бюджетних гривень щезло під час закупівлі асфальту для доріг на правому березі. Як виявилося, колишній начальник КП «ШЕУ по ремонту та утриманню автомобільних шляхів Солом’янського району міста Києва» та головний інженер того ж підприємства закупили асфальтобетонну суміш по завищених цінах – на загальну суму майже 35 млн гривень. При цьому збитки для бюджети склали близько 800 тисяч гривень.

Фото: atn.ua

Наприкінці серпня обом посадовцям було оголошено підозру в розтраті бюджетних коштів у великих розмірах за попередньою змовою групи осіб та обрано запобіжні заходи у вигляді застави.

Голландські тюльпани

А цей фігурант вирішив нажитися на столичних клумбах: у вересні цього року директор КП по утриманню зелених насаджень Печерського району отримав підозру в службовій недбалості під час закупівлі голландських тюльпанів.

За даними слідства, в жовтні минулого року директор уклав з ФОП договір на поставку цибулин тюльпанів з Нідерландів на загальну суму майже 700 тисяч гривень. Тюльпани мали бути висаджені в Печерському районі.

Посохлі тюльпани. Фото: Київська міська прокуратура

«В ході проведення досудового розслідування встановлено, що внаслідок службової недбалості посадовця ціна на вказані цибулини тюльпанів завищена на понад 230 тисяч гривень. Надалі під час слідства буде з’ясовано чи справді комунальники висадили придбані голландські тюльпани, а не дешевші українські», – пообіцяли в прокуратурі.

Автохабар та детектор брехні

І нарешті – найгучніший корупційний скандал останніх місяців: справа про хабарі у Департаменті транспортної інфраструктури КМДА. Скандал спалахнув ще в червні, після повідомлення ДБР про оголошення підозри заступнику директора одного із Департаментів КМДА, який вимагав хабарі у київських автоперевізників. 

«У квітні 2024 року до ДБР звернулась дружина військовослужбовця, яка керувала фірмою чоловіка з перевезень, поки той служить. Підприємство обслуговувало один із київських маршрутів. Жінка скаржилась на системний тиск з боку чиновника та погрози розірвати чинний договір на пасажирські перевезення, якщо вона не погодиться на «співпрацю». Зокрема, компанія мала щотижнево передавати чиновнику через підконтрольну фірму 40 тисяч гривень за право роботи на маршруті», – повідомили в ДБР.

Вручення підозри. Фото: Київська міська прокуратура

Бізнесмена-посередника затримали одразу після отримання чергового «траншу» для чиновника. Прізвище посадовця, якому призначався хабар, ДБР не називала, однак, за даними «Суспільного», йшлося про Максима Широкова, заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури. Водночас частина київських ЗМІ повідомила, що підозру отримав заступник Кличка з питань здійснення самоврядних повноважень Костянтин Усов, в офісі якого також пройшли обшуки, однак КМДА заперечила цю інформацію.

Проте обшуки в Усова дійсно проходили: 1 жовтня чиновник заявив, що йому повернули вилучені кошти.

«Після 4 місяців тяганини ДБР все ж таки повернуло мої особисті кошти як такі, що не мають жодного відношення до кримінального провадження», – написав Усов у своєму телеграм-каналі, додавши, що успішно пройшов перевірку на поліграфі.

Також він повідомив, що в КМДА триває «внутрішній аудит ситуації щодо підпорядкованих підрозділів та комунальних установ», а заступник директора Департаменту, якому оголошувалась підозра, залишив посаду.

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *