Серпневий мед: як обрати, де купувати та як відрізнити підробку

Медовий спас уже минув, але медовий сезон тільки розпочинається!

У серпні київські ринки та ярмарки перетворюються на медове царство. Мед цьогорічного збору спокушає різноманіттям сортів, смаків та ароматів, однак не треба забувати про обережність: шахраї не сплять, і замість високоякісного продукту ви запросто можете придбати підробку.

«Каштан NEWS» розповідає, чим відрізняються різні види меду та як не стати жертвою недобросовісного продавця.

Який буває мед

За походженням натуральний мед буває квітковим і так званим падевим. Квітковий мед бджоли виробляють з нектару квіток різноманітних рослин – липи, соняшника, білої акації, гречки, конюшини, ріпаку  тощо. Падевий мед комахи збирають з медяної роси – солодкого соку, який виступає на листях чи  хвої, або з паді – солодкої клейкої рідини, яку виділяють деякі комахи, зокрема, попелиці. Таку падь можна іноді побачити на листках рослин.

Різновиди меду за кольорами. Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Чим відрізняється квітковий мед від падевого? Ось кілька відмінностей:

Квітковий мед Падевий мед
Колір від світло-жовтого до темно-коричневого Частіше коричневий або темний, іноді з зеленим відтінком
Солодкий, з характерним нектарним (квітковим) присмаком та запахом Дуже солодкий, але без нектарного присмаку
За консистенцією свіжий мед може бути рідкий (липовий, гречаний, ріпаковий), дуже рідкий (акацієвий, конюшиновий), густий (соняшниковий, мед з кульбаб) або желеподібний (вересковий мед) Дуже густий і в’язкий
Середня доля мінеральних речовин у складі – 0,123%. Містить багато калію, а також кальцій, натрій, фосфор, магній та інші корисні мікроелементи Середня доля мінеральних речовин – 0,569%. У порівнянні з квітковим, має більший вміст фосфору, міді, марганцю, молібдену, натрію

Квітковий мед, у свою чергу, може бути чистосортним (зібраним з одного виду рослин) або збірним (зібраним з різних видів рослин). Насправді чистосортні сорти зустрічаються рідко, оскільки бджоли зазвичай не обмежуються одним видом рослин-медоносів, а збирають нектар із кількох різних. Тому назви «акацієвий мед» або «соняшниковий мед» зовсім необов’язково означають, що цей конкретний мед було вироблено з нектару виключно акації чи соняшника – це просто вказує на те, що нектар цих рослин становив у зборі переважну долю.

Користь та шкода

Серед продуктів тваринно-рослинного походження мед є чемпіоном зі вмісту корисних мінералів – він містить до 37 макро- і мікроелементів (до речі, у сортах темного кольору  їхній  вміст більший). Крім того, мед містить вітамін C та вітаміни групи B (зокрема, фолієву кислоту), а квіткові сорти – ще й фітонциди, біологічно активні речовини, які вбивають шкідливі мікроорганізми або пригнічують їхній розвиток.

Мед у банках і сотах. Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Регулярне помірне споживання меду – чудовий засіб для загального зміцнення організму, нормалізації травлення та підвищення імунітету. Однак не треба забувати, що це дуже висококалорійний продукт, який містить багато вуглеводів, зокрема  фруктози та глюкози. Тож максимальна доза меду не має перевищувати 100 г на добу.

Крім того, незважаючи на всю свою корисність, мед, як і майже будь-який інший харчовий продукт, може викликати алергію. Найчастіше алергенами є квітковий пилок, який міститься в меді: тож,  якщо ви чхаєте, коли цвіте липа або акація,  не дивно, що мед відповідного сорту також спричинить у вас алергічну реакцію. У такому разі краще перейти на інші сорти або  зовсім виключити натуральний мед зі свого раціону.

Крім того, алергію можуть спричинити лікарські препарати, зокрема антибіотики, якими пасічники обробляють вулики. Симптоми такої лікарської алергії, як і у випадку алергії на пилок, можуть бути різноманітними – від чхання та незначних висипів на шкірі до важких станів на кшталт набряку Квінке, за якого хворий потребує негайної медичної допомоги. В будь-якому випадку, в разу  прояву  алергічних реакцій потрібно звернутися за консультацією до алерголога.

Алергічна реакція в дитини. Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Також треба пам’ятати, що мед не рекомендують  давати дітям у віці до  року. Річ у тім, що натуральний мед містить бактерії Clostridium, які нешкідливі для дорослих та дітей старшого віку, проте в зовсім маленьких дітей можуть викликати так званий дитячий ботулізм – серйозне ураження нервової системи, здатне спричинити навіть смертельні наслідки.

Як відрізнити натуральний мед від підробки

Передусім, існує таке цілком легальне поняття, як штучний мед. Фактично це згущений цукровий сироп, до якого додають ароматизатори та/або медову есенцію. Штучний мед не містить ані ферментів, ані вітамінів, тому й не має тих корисних якостей, за які цінують мед натуральний. З іншого боку, в ньому немає також і квіткового пилку, тому він може бути прийнятною альтернативою для алергіків.

Інша справа – добавки, якими несумлінні виробники розбавляють справжній мед, щоб збільшити його об’єм. До меду можуть додавати крейду, борошно, солод, штучний інвертний цукор,  крохмаль або крохмальну патоку, штучний мед  тощо.

Натуральний мед у сотах. Фото: з відкритих джерел

Значну частину цих добавок можна виявити в  домашніх умовах. Ось кілька способів:

  1. Домішки крейди: розчиніть мед у дистильованій воді і додайте кілька крапель оцту. Якщо на поверхні суміші з’явилися бульбашки – значить, мед містить крейду.
  2. Домішки борошна або крохмалю: додайте до прокип’яченого та охолодженого розчину меду кілька крапель розчину йодистого калію. Під дією цієї речовини борошно та крохмаль посиніють.
  3. Домішки крохмальної патоки: розчиніть мед у дистильованій воді у пропорції 1:2 і крапніть у розчин нашатирного спирту. Якщо мед містить крохмальну патоку, розчин побіліє і в ньому випаде бурий осад.

Майте на увазі, що справжній мед здебільшого зберігає свою сироподібну консистенцію лише 1-1,5 місяця. Потім він починає кристалізуватися, і це цілком нормальний процес. Тож, якщо вам пропонують рідкий мед наприкінці осені і тим паче взимку – з великою долею вірогідності це – підробка. Єдине виключення –  акацієві сорти, які відрізняються стійкістю до кристалізації.

Де краще купувати мед

Найнадійніший спосіб – купувати в перевіреного пасічника або  магазині, якості харчів у якому ви довіряєте. Якщо  ви берете мед у незнайомих продавців, попросіть сертифікат якості та документи на продукцію – сумлінні продавці, особливо на організованих ярмарках, зазвичай,  їх мають.

Чистий мед. Фото: ілюстративне з відкритих джерел

Мед має бути однорідної консистенції – без прожилок, розшарування, осаду тощо. Упаковка повинна бути щільно закрита. Якщо у вас немає повної впевненості  в  продукті, не купуйте мед у великій тарі – краще взяти невелику баночку. Також не треба спокушатися на надто низьку ціну: натуральний продукт зазвичай дешевим не буває, тож, скоріш за все, вам намагаються підсунути підробку або штучний мед під виглядом натурального.

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *