ДТП із громадським транспортом: хто відшкодує збитки

дтп

Дорожньо-транспортні події за участі громадського транспорту викликають суспільний резонанс

За статистикою поліції, від початку цього року Київ потрапив до трійки лідерів у країні за кількістю дорожньо-транспортних подій із потерпілими. Звичайно, будь-яка ДТП із травмованими це — резонансна подія. Проте найбільшого суспільного розголосу набувають аварії, в яких бере участь пасажирський громадський транспорт. Воно й не дивно, адже  на  місці події одночасно може перебувати велика кількість людей, а, відповідно, й потерпілих. Прикладом тому стала остання ДТП на столичному Подолі, коли трамвай без водія рушив із місця і протаранив більше десятка автівок.

ДТП на Глибочицькій. Фото: телеграм-канал “Реальний Київ”

«Каштан NEWS» з’ясовував, скільки ДТП  цього року сталося в столиці за участі громадського транспорту, хто був винним і як відшкодовуються збитки, спричинені потерпілим.

Маршрутки є — ДТП немає?

За даними Комунального підприємства «Київпастранс», упродовж шести місяців цього року в столиці з вини водіїв філій та відокремлених підрозділів підприємства сталося 95 дорожньо-транспортних подій, 8 із яких — з потерпілими.

Своєрідними лідерами за кількістю ДТП серед наземного громадського транспорту стали автобуси — за їхньої участі на дорогах міста скоєно 54 дорожньо-транспортні події, в яких потерпіло три людини. На другому місці опинилися міські тролейбуси, які поповнили статистику аварійності на 33 пункти. Найменше — 8 ДТП —  за участі трамваїв.

Ілюстративне фото Національної поліції

Водночас дивним є той факт, що статистика ДТП у столиці за участі маршрутного таксі в Департаменті транспортної інфраструктури КМДА не ведеться. Але ж маршрутки перевозять чималу кількість пасажирів у Києві, і саме  водії цих транспортних засобів доволі часто опиняються в епіцентрах різних скандалів.

Найбільш гучні трощі

Незважаючи на незначну  кількість дорожньо-транспортних подій із трамваями, саме ДТП з останніми цьогоріч набули найбільшого розголосу.

Так, в останні дні лютого на бульварі Вацлава Гавела, що в Солом’янському районі, сталася масштабна дорожньо-транспортна подія за участі  вантажівки та трамвая. Внаслідок зіткнення  кабіну трамвая зім’яло вщент.

ДТП за участі трамвая та Audi на Подолі. Колаж: сайт РадіоТрек

Інша ДТП за участі трамвая сталася в Подільському районі наприкінці другої декади березня. Водій трамвая не розрахував габарити вагона, пошкодив автомобіль Audi, припаркований з порушенням, та поїхав далі за встановленим маршрутом. Відтак покарання понесли обидва керманичі транспортних засобів: водійка Audi отримала штраф за порушення правил стоянки, а на водія трамвая склали протоколи про порушення Правил дорожнього руху, що спричинило ДТП і за залишення місця події.

Однак, як уже зазначалося, найгучніша транспортна подія  за участі трамвая сталася 6 серпня на вулиці Глибочицька.  Вагон залишився без нагляду водія і покотився  заднім ходом згори, набираючи швидкість. Внаслідок  аварії потерпіло шестеро людей. Було пошкоджено понад десяток машин, а водія мотоцикла, який також опинився на шляху трамвая, лікарям довелося ушпиталити.

Розбиті некерованим трамваєм автомобілі на Глибочицькій. Фото: Національна поліція

Згодом Київська міська державна адміністрація заявила, що трамвай, який спричинив масштабну трощу, був у справному стані. Причиною аварії стали некоректні дії водія, який допустив недбалість, що призвела до розвитку аварійної ситуації. Зокрема, як зауважили в КМДА, керманич, порушуючи регламент, перебував поза транспортним засобом. Знеструмлений трамвай опинився на схилі з вимкненими стоянковими гальмами, що й спричинило його неконтрольований рух.

Хто відшкодує збитки

Після того, як  пристрасті навколо ДТП вщухли, постало логічне запитання: хто і як компенсуватиме збитки? А тут уже є низка цікавих і доволі неприємних моментів.

Як розповіли в «Київпастрансі», послуги з обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів для КП «Київпастранс» надає ТОВ «СК «Гардіан».

Пошкоджений у ДТП на Глибочицькій трамвай. Фото: alltransua.com

За інформацією з відкритих джерел, компанія була заснована  2007 року під назвою «Страхова компанія «УКРФІНПОЛІС». Через 10 років після низки внутрішніх трансформацій  вона змінила назву на «Гардіан». Нині розмір статутного капіталу компанії становить 100 млн грн, а її генеральним директором є Віктор Берлін, який одночасно обіймає посаду президента Ліги страхових організацій України.

Пасажир не застрахований

Цікаво, що  компанія в разі страхового випадку компенсує спричинені збитки власникові транспортного засобу — «Київпастрансу». А ось страхування життя і здоров’я пасажирів, які потрапили в ДТП, перебуваючи в салоні міського пасажирського транспорту, в «Київпастрансі» не передбачено.

Крім того, іншою цікавою деталлю є те, що з усього рухомого складу, що перебуває на балансі КП «Київпастранс» та здійснює пасажирські перевезення, обов’язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів підлягають лише автобуси.

«Тролейбуси та трамваї не є механічними транспортними засобами в розумінні п. 1.5 ст. 1 ЗУ «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», оскільки щодо них не встановлено коригуючий коефіцієнт залежно від типу транспортного засобу, а тому не підлягають обов’язковому страхуванню», — пояснили столичні комунальні транспортники.

Водій платить за все?

Натомість водії, які на момент ДТП перебували в кабіні пасажирського транспорту і керували ним згідно з ч.1 ст.130 Кодексу законів про працю України несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов’язків.

«Водії КП «Київпастранс» несуть особисту повну матеріальну відповідальність за завдану підприємству шкоду у результаті скоєння ДТП, лише у разі встановлення їхньої вини за вироком суду у кримінальному провадженні», — наголосили в транспортному підприємстві.

Так, згідно з ч. 1 та ч. 2 зазначеної статті,  за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації під час  виконання трудових обов’язків, працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди. Але — із застереженням: не більше свого середнього місячного заробітку. Матеріальна  відповідальність у розмірі понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, які окремо передбачені  в  чинному законодавстві.

Скільки заплатили потерпілим

Як стверджують досвідчені водії, “вибити” гроші за  шкоду, що була спричинена приватним автомобілістам з боку комунальних підприємств, та ще історія.

«КП “Київпастранс” регулярно відшкодовує завдані потерпілим у ДТП збитки з вини своїх водіїв… Протягом 2024 року підприємство відшкодувало потерпілим у ДТП 421 394,6 грн завданої з вини своїх працівників шкоди», — запевнили посадовці підприємства.

За їхніми словами,  чинним законодавством передбачено  два альтернативні способи стягнення такої шкоди: досудовий та судовий. Тому потерпілий на власний розсуд може обирати,  яким способом йому скористатися.

Щодо відшкодування шкоди в судовому порядку, то, як зауважили в «Київпастрансі», потрібно усвідомлювати, що строки розгляду цивільних та господарських справ регламентовані відповідними процесуальними кодексами. Іншими словами — строки відшкодування напряму залежать від спритності розгляду справ нашими судами. А вони, на жаль, не відзначаються оперативністю.

Євген ДЕМЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *