Пивоварня Шульца: під мури  пам’яток столиці закладено «вибухівку»

Столичний суд створив небезпечний прецедент

Київський окружний адміністративний суд своїм рішенням скасував статус памʼятки архітектури для комплексу Пивоварні Шульца, які знаходяться на Голосіївському проспекті, 8, що на столичній Деміївці, й були зведені в середині XIX століття.

«Каштан NEWS»  спробував з’ясувати,  які наслідки може спричинити це судове рішення.

Пивоварні Шульца. Фото: Дмитро Перов/Facebook

Броварня та забудовник

Пивоварні Шульца є одними з найстаріших броварень  Києва та прикладом  унікальної промислової архітектури міста. Будівлі загальною площею 4946 квадратних метрів знаходяться на  Голосіївському проспекті, 8, і були засновані німцем Йоганом-Генріхом Шульцем 1860 року, які він згодом передав у власність своєму  синові.

Нині Благодійна організація «Міжнародний благодійний фонд «Фонд національного добробуту Криму»  хоче знести старі будівлі, а на їхньому місці звести кримськотатарський культурно-освітній центр, у якому будуть  школа, мечеть та культурно-діловий простір із музеєм, конференц-залою, кафе, гуртками і магазинами в національному стилі.

Іменем України

Ухвалу про скасування  статусу пам’ятки  для старої німецької пивоварні було винесено  10 травня  суддею КОАС Сергієм Дудіним. До речі, це саме той суддя, який торік дозволив зведення ЖК на місці історичної садиби Зеленських, 1890 року побудови, що на вулиці Кониського, 22. 

Без зайвого розголосу

Громадськість дізналася про прикрий факт  майже випадково – після оприлюднення інформації у  відповідному судовому реєстрі. 

Воно й не дивно, пояснює  столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов, адже справа слухалася чомусь у закритому режимі. 

До речі, звернув увагу співрозмовник, такий спосіб судових розглядів для Києва не новий. Його використовують суди «на прохання» зацікавлених осіб для того, щоб дату та час  засідання не знали  інші  учасники  процесу, аби не могли  прийти на засідання та висловити свою позицію представники контролюючих органів, відповідачі в справі, громадськість. 

Таким чином у цій  справі було фактично взято до уваги лише позицію забудовника. Як наслідок, із 1 червня судове рішення набуде чинності, і тоді забудовник  матиме  змогу зруйнувати відразу вісім (!) історичних будівель, які входять до комплексу Пивоварня Шульца. 

Що хоче забудовник

Позов забудовника стосувався скасування наказу Департаменту охорони культурної спадщини КМДА щодо включення Пивоварень Шульца до переліку пам’яток  Києва.

«Фонд просив суд скасувати  наказ про надання будівлям комплексу статусу щойно виявлених пам’яток. У своїй аргументації позивачі зазначають, що такий статус суттєво обмежує їх права власника обʼєкта», – поділився інформацією Перов. 

Водночас  він наголосив, що наведені позивачем аргументи для обгрунтування скарги  були суто формальні. Зокрема, на думку позивача, відповідний наказ мав підписувати не директор Департаменту охорони культурної спадщини, а… безпосередньо  голова КМДА Віталій Кличко.

Небезпечний прецедент

На переконання громадськості, такий формальний аргумент є дуже небезпечний, оскільки ця справа може стати прецедентною для аналогічних рішень у подальшому. 

«Якщо суд дослухався до таких аргументів забудовника і поклав їх в основу своєї ухвали, що саме Кличко, а не директор профільного департаменту КМДА має право підпису, то за такою аналогією  можна скасувати охоронний статус усіх пам’яток на території  Києва. Бо, власне, здається, з 2013 року, коли був утворений Департамент охорони культурної спадщини, всі «охоронні» накази щодо пам’яток  підписував саме його директор (попередній – Олександр Нікоряк і нинішній – Марина Соловйова)», – зазначив Дмитро Перов. 

Які перспективи

Ситуація наразі не патова. Тому що профільний департамент КМДА і Міністерство культури та інформаційною політики України можуть подати апеляцію на рішення судді Дудіна.

Тим більше, що до 1 червня ще є трохи часу. Своєю чергою, столичні активісти-пам’яткоохоронці теж обіцяють не сидіти, склавши руки.

«Ми будемо також звертатися до Офісу Генерального прокурора, Київської міської прокуратури щодо бездіяльності органів охорони культурної спадщини. Оскільки вони, на нашу думку, неналежним чином представляли інтереси київської громади в суді», – запевнив Перов. 

Також, додав він, ми будемо клопотати перед прокуратурою,  щоб  вона втрутилася в ситуацію. З цією метою активісти подали апеляційну скаргу від свого імені, аби саме цей правоохоронний орган був  представлений  у  справі  як  належний і необхідний захисник.  На думку пам’яткоохоронців, це сприятиме об’єктивному й неупередженому судовому розгляду.

Євген ДЕМ’ЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *