Літо без кондиціонера: як охолодити квартиру під час відключень світла

Регулювати мікроклімат удома можна й за відсутності електрики

Нинішнє літо обіцяє бути спекотним – не стільки через примхи погоди, скільки через тотальні блекаути, які змушують значну частину українців обходитися без звичних домашніх вигод. Ми вже не можемо в будь-який час увімкнути вентилятор або натиснути на кнопку на пульті кондиціонера, і з цим на деякий час доведеться змиритися. Проте існують і інші способи побороти літню спеку – і далеко не всі з них потребують наявності електрики вдома.

«Каштан NEWS» зібрав для вас лайфхаки, які допоможуть охолодити квартиру влітку навіть в умовах відключень світла. Дізнайтеся, як можна використовувати кліматичну техніку під час блекауту та чим замінити звичні охолоджувальні прилади, якщо у вас немає альтернативних джерел електроенергії.

Вентилятор     

Звичайні вентилятори, які живляться від розетки, під час відключень електрики можна підключити до зарядної станції. Як правило, настільний вентилятор потребує небагато потужності – від 15 до 50 Вт, тож навіть при підключенні до недорогих моделей він пропрацює достатньо довго.

вентилятор
Фото: Freepik

Ще менше потребують малопотужні міні-вентилятори (від 0,5 до 2 Вт), які живляться від USB. Їх можна підключити безпосередньо до ноутбука або повербанку і насолоджуватися прохолодою весь час відключень. Незважаючи на свій невеликий розмір, вони цілком здатні забезпечити комфорт  улітку, якщо ви поставите їх поруч із собою. Однак будьте обережні і не розміщуйте їх надто близько: як не дивно, навіть ці крихітні прилади здатні нагородити вас застудою, якщо ви постійно перебуватимете під струменем прохолодного повітря.

(Які ще домашні прилади можна підключити до повербанку, читайте в матеріалі «Нехай буде світло: що потрібно мати вдома, аби з комфортом пережити блекаут»)

міні-вентилятор
Міні-вентилятор. Фото: aliexpress

Кондиціонер

А ось про цей корисний пристрій цього літа більшості українців доведеться забути: він не просто потребує електроенергії – він потребує її дуже багато. Для того, щоб працювати  в  режимі охолодження, кондиціонеру в середньому потрібна потужність 2-2,5 Вт. Тож навіть якщо ви маєте достатньо дорогу зарядну станцію, щоб забезпечити таку потужність, є сенс замислитися: а чи варто витрачати її заряд заради двох-трьох годин прохолоди на добу?

Однак  простенький аналог кондиціонера можна спорядити за допомогою настільного вентилятора. Під час включень світла покладіть у морозилку пластикові пляшки з водою і зачекайте, поки вода перетвориться на лід. Потім дістаньте пляшки і поставте її перед увімкненим вентилятором – температура в приміщенні знизиться на 3-4 градуси. Бажано тримати в морозилці резервний запас пляшок, щоб замінити їх, коли перша «порція» розтане: навіть без електрики морозильна камера зберігає низьку температуру досить довго, щоб забезпечити вас якщо не повноцінним льодом, то дуже холодною водою.

Саморобний кондиціонер
Саморобний кондиціонер. Фото: MOYO

Якщо у вас немає зайвих пляшок, воду можна заморозити у формах для льоду, а лід потім висипати в миску перед вентилятором. Також не буде зайвим розставити пляшки та миски з льодом або холодною водою по периметру кімнати – це теж знизить температуру  в  приміщенні.

Штори і термоплівка

Квартиру буде легше охолоджувати, якщо її не нагрівати: подбайте про те, щоб сонячні промені якомога менше проникали до приміщення. Позавішуйте вікна цупкими шторами або жалюзі і не розсовуйте їх, поки сонце не «відійде» від вікна. Жалюзі краще  обирати пластикові або дерев’яні: металеві швидко нагріються на сонці і, відповідно, нагріватимуть вам кімнату.

Якщо ж вам не подобається сидіти із запнутими вікнами, є інший вихід: наклеїти на віконне скло сонцезахисну плівку. Візуально вона трохи затонує – вікна стануть схожі на сонцезахисні окуляри. Якісна термоплівка, яка пропускає світло, але затримує інфрачервоне та ультрафіолетове проміння, допоможе знизити температуру  в  кімнаті на 5-7 градусів.

Плівка на вікнах. Фото з відкритих джерел

Розумне провітрювання

Провітрювати приміщення влітку має сенс лише тоді, коли зовнішня температура нижча за температуру всередині – інакше ви просто напустите до квартири гарячого повітря з вулиці. Отже, відчиняйте вікна та балкон тільки ввечері та вночі – в інший час їх потрібно  тримати закритими. Для більшої прохолоди москітну сітку на вікні можна поприскати холодною водою, а на балконі повісити вологе простирадло.

Волога кімната без «пилозбірників»

Приберіть з приміщення килими та шерстяні ковдри або пледи – вони акумулюють тепло і збирають пил, який заважає дихати. Натомість можна розвісити  в  кімнаті мокрі рушники або простирадла: вони зволожуватимуть повітря і знижуватимуть температуру. Для додаткового ефекту проведіть вологе прибирання – після цього температура  в  приміщенні впаде щонайменше  на 3-4 градуси.

Для тих, кому важко заснути спекотними ночами, є окремий лайфхак: засуньте постільну білизну в поліетиленовий пакет і покладіть його до морозильника на 15-20 хвилин, щоб охолодити (але не заморозити!) тканину. Потім дістаньте холодну білизну і застеліть її – принаймні пів години прохолоди перед сном вам буде забезпечено.

У разі, якщо світла у вас немає давно і морозильник уже не дуже морозить, поприскайте білизну водою з пульверизатора. Додаткові способи влаштувати собі комфортне засинання  в спеку: приміть перед сном прохолодний душ або випийте склянку холодної води.

Фото: Freepik

Мораторій на гаряче

За можливості перенесіть приготування їжі на вечірні або нічні години: під час спеки навіть невелика туристична плитка з газовим балончиком здатна нагріти кухню до майже пекельних температур. Надавайте перевагу холодним стравам  – окрошці, холодникам та салатам.

Якщо  вам украй необхідно приготувати щось на плиті вдень, намагайтеся вибрати періоди, коли є електрика, щоб увімкнути витяжку: вона прибере з кухні гаряче повітря і не дасть приміщенню  занадто нагрітися.

Костянтин МИХАЙЛЕНКО

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *