Куди щезають мільйони гривень від реклами в метро?

Скільки коштів отримав бюджет Києва в 2022 та 2023 роках від розміщення реклами в метрополітені.

Місто одержує дрібні кошти від реклами в метрополітені. Але навіть і цю суму дізнатися непросто

Яка сума коштів надійшла до бюджету міста в 2022 та 2023 роках від розміщення реклами в Київському метрополітені? Саме про це редакція Каштан NEWS поцікавилася в інформаційному запиті до КМДА.

Виявилося, дізнатися непросто. Ми одержали відповідь від начальниці Управління з питань реклами Оксани Поліщук. Вона стверджує, що «плата за всіма укладеними договорами щомісячно перераховується рекламорозповсюджувачами на один казначейський рахунок та зараховується до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва. Окремий облік плати в розрізі балансоутримувачів місць розміщення рекламних засобів не ведеться, її розмір не виокремлюється».

Редакція очікувала, що цими даними володіють інші структури КМДА. Але вони зберігають мовчання. Отже, платники податків не можуть дізнатися від міської влади елементарної інформації. Нам натомість кажуть: є загальний фінансовий «казан» міста, ось у ньому, мовляв, і шукайте кошти реклами в метро.

А може у підземці зникли рекламні наліпки, сітілайти, великі банери? Невже тут відмовилися від брендування станцій, вагонів? Ні. На нашу думку, як спостерігалося раніше засилля реклами в метро, так подібну картину бачимо й нині. З відкритих джерел відомо, що метрополітен має приблизно 30 тисяч квадратних метрів рекламних площ. А гроші від реклами де? Яку суму коштів одержує місто? Таємниця, виявляється.

Фінансові «діри»

Начальниця Управління з питань реклами Оксани Поліщук повідомляє у відповіді нашій редакції, що «загальний розмір коштів від плати за право тимчасового використання місць (для розташування об’єктів зовнішньої реклами), які перебувають у комунальній власності територіальної громади Києва та від плати за розміщення реклами на транспорті комунальної власності, що надійшли до місцевого бюджету… склав: у 2022 році – 28 859 130,36 грн;  у 2023 році – 2 875 227,77 грн».

Станція Деміївська
Фото: Каштан NEWS

Тобто торік від зовнішньої реклами міський бюджет одержав усього лише 2 мільйони 875 тисяч 227 гривень. Який же відсоток від цієї суми складають надходження від реклами в метро? Поки що загадка з багатьма невідомими.

Вражає загальна мізерна сума – 2 мільйони 875 тисяч 227 гривень. Звичайно, ми не забули, що у нас триває війна, що в місті є і соціальна реклама. Але ж для величезного Києва – це дрібні кошти, які надійшли до скарбниці.

Порівняйте: у перший рік повномасштабної російської агресії столичний бюджет було поповнено на суму 28 мільйонів 859 тисяч гривень – це кошти від розміщення реклами. А ось у 2023-му – лише 2 мільйони 875 тисяч 227 гривень. Чому таке різке зниження? В КМДА цього не пояснюють. А шкода. Громада ж має знати причини виникнення цього фінансового «спаду» (понад 26 мільйонів).

Водночас, як йдеться в бюджетних документах Київради, на забезпечення впорядкування рекламної діяльності у сфері зовнішньої реклами в місті у першому півріччі 2023 року було витрачено 14 мільйонів 197 тисяч 700 гривень. Отож цікава арифметика в сфері реклами: на цьому напрямку (тільки за півріччя!) витратили 14 мільйонів, а поповнили скарбницю усього на 2 мільйони 875 тисяч 227 гривень. Чи ефективним є таке господарювання?

Ось як у 2022 році пояснювала ситуацію у рекламній сфері столиці Оксана Поліщук: «Місто надало бізнесу низку пільг, у тому числі й операторам реклами. Ми розуміємо, наскільки важлива робота на інформаційному фронті, а також розуміємо, що галузь зараз не отримує комерційних надходжень, але продовжує забезпечувати своїх  працівників заробітною платою і надає доступ до рекламних площин бізнесу, який відновлює роботу. Зараз важливо працювати разом для Перемоги».

Якщо «бізнес відновлює роботу», на думку, Поліщук, то чому в 2023 році різко впали надходження від зовнішньої реклами?

Для порівняння: у 2015 році міський бюджет отримав трохи більше 19 мільйонів гривень за розміщення реклами в метрополітені, у 2016-му – 21 мільйон гривень.

У 2024-му заплановано надходження коштів від плати за право тимчасового використання місць (для розташування об’єктів зовнішньої реклами), які перебувають у комунальній власності та від плати за розміщення реклами на транспорті комунальної власності в сумі 117 мільйонів гривень.

До 2011 року гроші від реклами в підземці надходили на рахунок метрополітену, однак сьогодні, наголосимо, рекламорозповсюджувачі направляють кошти на один казначейський рахунок, які зараховуються до цільового фонду спеціального фонду бюджету Києва.

«Ми отримуємо документацію з розміщення реклами від «Київреклами» і перевіряємо її тільки на відповідність пожежної безпеки та технічних параметрів конструкцій. На цьому наша компетенція обмежується», – пояснював суть реформи в інтерв’ю ЕП (2018 рік) начальник метрополітену Віктор Брагінський.

Хвилі реформування

У Києві було декілька хвиль реформування сфери зовнішньої реклами. Раніше деякі учасники цього ринку скаржилися, що він є зарегульованим, мовляв «занадто складна механіка не дозволяла системі розвиватися своїми темпами», з’являлися певні монополії».

Аналізуючи ситуацію у минулі роки, запримітимо, що в 2017-му  Громадське розповідало:  «Щодня рекламу в метро бачать півтора мільйона пасажирів. Проте левову частку прибутків від неї отримує не метрополітен, а приватні компанії. Найбільші з них контролюють родичі впливового народного депутата від партії влади…»

Реклама в метро
Реклама в метро. Фото: Каштан NEWS

До речі, про перекоси та недоліки в цій сфері йшлося в інтерв’ю у 2016 році тодішньої керівниці Асоціації операторів зовнішньої реклами Оксани Поліщук агенції Інтерфакс-Україна:

«Проблеми з видачею дозвільних документів, а також згубні проєкти реформування галузі можуть позбавити тисячі киян роботи, а міський бюджет – сотень мільйонів гривень. Виправдовуючи свої економічно необґрунтовані ідеї нової Концепції, чиновники багато разів заявляли, що для міста надходження від реклами не такі вже й важливі. Ця популістська риторика йде всупереч інтересам киян», – стверджувала Поліщук (9 березня 2021 року Оксану Поліщук було призначено на посаду начальниці Управління з питань реклами КМДА).

Нагадаємо, що Віталій Кличко став до керма міста в 2014 році.

Нові підходи

У 2018-му ми дізналися про чергову реформу – Кличко заявив, що доручив профільному заступнику Олексію Резнікову та Управлінню з питань реклами КМДА розробити в стислі терміни схему розміщення реклами на транспорті.

Її, зокрема, не повинно бути на вікнах та дверях у вагонах метро, на дверях вхідної групи метрополітену та мармурових фрагментах оздоблення станцій. Міська влада спільно з власниками рекламних компаній розробила правила розміщення зовнішньої реклами в Києві, йдеться на офіційному порталі Києва. 

«Діють ухвалені  правила. Це стосуватиметься і метрополітену. Ми мінімізуємо кількість реклами, яка «закриває» як вагони метро, так і самі станції», – сказав Кличко.

Між іншим, у жовтні 2023-го кореспондент Каштан NEWS розповідав про враження від рекламного засилля підземного вестибюлю станції «Площа Українських Героїв». Ми не побачили тут жодної соціальної реклами про українських Героїв ані на шляхових стінах тунелю, ані в переходах між станціями, ані на метро-лайтах. Стіни вестибюлю станції заполонила нав’язлива реклама товарів відомої торговельної мережі. Майже на кожному кроці пасажирів супроводжували малюнки із зображенням якихось мутантів з хвостами русалок, а також жахливих зайців в окулярах. І це на рекламних площах станції, яка має назву Українських Героїв! Що це, новий стиль реформування?

Площа Українських героїв
Станція метро Площа Українських героїв. Фото: Борис Корпусенко /vechirniy.kyiv.ua

Що прикметно, у 2018 році міська держадміністрація підписала Декларацію про співпрацю з «ProZorro. Продажі». Документ закладає основу для проведення пілотного проєкту щодо розміщення об’єктів реклами в Києві на відкритих електронних аукціонах, повідомляла прес-служба КМДА.

Планувалося, що на торги  буде виставлятися право на розміщення рекламних носіїв від метрополітену. Лоти мали охоплювати право на розміщення реклами на вагонах та на станціях метрополітену.

На думку незалежних фахівців, проведення аукціонів могло бути найкращим способом вирішити проблему засилля реклами в метро.

«Однак важливо, щоб рекламні площі виставлялись на аукціон невеликими лотами, щоб підприємці могли конкурувати за них і сформувати ринкову ціну на рекламу в метро. Якщо ж лоти будуть завеликі, їх зможуть купити лише великі компанії. І тоді нічого насправді не зміниться», – пояснювали експерти.

Чому ж досі не проведено жодного конкурсу на розміщення реклами в метро? За даними джерел із КМДА, начебто був опір ініціативі з боку Антимонопольного комітету. Якби там не було, місто одержує дуже дрібні кошти від реклами в метрополітені. Але навіть і цю суму утаємничують.

Читайте також: Низка комунальних підприємств міста з року в рік мають мільйонні збитки. Однак все одно отримують шалені гроші з міського бюджету.

Богдан Тур

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *