Крах перехоплюючих паркінгів у Києві       

Нереалізовані плани щодо спорудження перехоплювальних паркінгів.

У столиці створюють систему перехоплюючих паркінгів. Цю «пісню» чуємо уже багато років

Нам обіцяли: триває робота над першою чергою – буде споруджено 12 паркінгів на майже 3,5 тисячі авто, більшість – у центрі столиці. П’ять із цих паркінгів уже працюють. Про це у 2021 році заявив мер столиці Віталій Кличко під час презентації основних напрямів концепції транспортної та паркувальної політики Києва.

Він, зокрема, обіцяв, що у 2022 році у столиці побудують 12 нових перехоплюючих паркінгів.

«Завдяки цьому ми розвантажимо центральну частину міста від приватного транспорту і зменшимо затори у столиці», – переконував тодішній директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Валентин Осипов.

Мовляв, місто, облаштовуючи перехоплюючі паркінги, надає водіям розумну альтернативу: залишити власний автомобіль на майданчику та продовжувати рух громадським транспортом.

Кличко про паркінги
Фото: КМДА

І де ж ці паркінги? Місто як задихалося від напливу автомобілів, так і сьогодні потерпає від них. А п’ять паркінгів, що на Видубичах, Червоному Хуторі,  проспекті Глушкова,  Сирці, території Академмістечка, не спроможні зняти гостроту проблеми – цієї кількості недостатньо, водночас вони не є надто великими. Скажімо, біля станції метро «Видубичі» паркінг розраховано на 193 місця. Цю «п’ятірку» збудовано до 2020 -го. А що зроблено за останні три роки? Де результати?

Паркінг на Видубичах
Паркінг на Видубичах. Фото: КМДА

Обіцянки-цяцянки

Міський голова два роки тому заспокоював киян, що влада тримає руку на пульсі зі спорудженням підземних та багаторівневих наземних паркінгів:

 «Сьогодні розробляємо проєкти будівництва паркінгів на вулиці Володимирській, на Володимирському проїзді, Європейській площі та біля Олександрівської лікарні. На зведення паркінгу біля лікарні вже триває інвестиційний конкурс».

Поспішав як з козами на торг, кажуть в народі про таких обіцяльників. Накрилися мідним тазом проєкти зведення низки паркінгів, про які так поспішив заявити Кличко. Наприклад, на Європейській площі.

Але оскільки ми досліджуємо тему перехоплюючих паркінгів на в’їздах у столицю, то бачимо, що сім таких автостоянок не збудовано. Про які ділянки йдеться? Було б логічно один із таких об’єктів розмістити в районі станції метро «Лісова», на Броварському напрямку, а це –  «північні ворота» Києва. Таку ідею висували і експерти, і громадські активісти, наголошуючи, що перехоплюючий паркінг з автостанцією для приміських маршрутів допоміг би зняти певну автомобільну напругу зі столичних вулиць.

В'їзд в Київ біля станції метро Лісова
В’їзд в Київ біля станції метро Лісова. Фото: billboards.com.ua

Дорогу –  мільярдеру Алієву!

У 2020 році кияни побачили, що біля станції метро «Лісова» розпочали велике будівництво. Багато хто думав, що зводять перехоплюючий паркінг. Помилялися. Як стверджували громадські активісти, мер Кличко своїм розпорядженням від 1 липня 2020 (№ 944) погодив будівництво торговельно-розважального центру на Лісовій під виглядом реконструкції станції метро. Водночас  дав «зелене світло» будівництву виходів та входів з метро прямо в торгівельний центр.

Будівництво біля Лісової
Міська влада дозволила будувати біля “Лісової” черговий ТРЦ для мільярдера Алієва. Фото: Kashtan NEWS

«Замість того, щоб адаптувати цю локацію під потреби киян, наприклад, нормально розподілити пасажиропотоки, облаштувати якісні зупинки громадського транспорту (більшість з яких кінцеві), побудувати перехоплючий паркінг з автостанцією для приміських маршрутів, Віталій Кличко вирішив дозволити будувати на цьому місці черговий ТРЦ для мільярдера Вагіфа Алієва», – обурювались громадські борці з корупцією.

Забудовник отримав ділянку в оренду строком на 25 років у 2005-му за мерства Олександра Омельченка. У 2018-му, незважаючи на протести громадськості, розпочав будівельні роботи,  до будмайданчика потрапила частина парку Кіото та зелена зона (ліс) уздовж одноіменної вулиці.

7 березня 2019 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав містобудівні умови та обмеження по цій ділянці для ТОВ «ЖенСан» під будівництво ТРЦ.

Знущання з автомобілістів

Отже про спорудження у цьому мікрорайоні перехоплючого паркінгу навіть не мрійте. Великий  потік автомобілів з Броварського напрямку щодня тисне на дорожню інфрастуктуру як лівобережної, так і правобережної частин міста.

У 2020 році тодішнє керівництво Київради, знаючи яке незадоволення громадськості викликало гігантське будівництво біля станції метро «Лісова», вирішило навести глянець на свій імідж – заявило про велике «благо» для автомобілістів. Було прийнято рішення облаштувати шість нових перехоплюючих паркінгів.

Кличко паркінг
Фото: КМДА

Мовляв, «таке рішення допоможе хоч трохи розвантажити вулично-дорожню мережу, надасть можливість власникам авто залишати їх поруч кінцевої станції метрополітену і продовжити рух до центральної частини міста громадським транспортом».

Було названо адреси перехоплюючих паркінгів: вул. Тираспольська, 12 (на перетині вулиць Тираспільська та Щусєва); вулиця Стеценка, 1/3 (ст. м. «Сирець»); площа Героїв Бреста (ст. м. «Святошин»); проспект Броварський (ст. м. «Лісова», уздовж лінії метрополітену); вулиця Старобориспільська (ст. м. «Червоний Хутір», майданчик №1); вулиця Камишинська (ст. м. «Видубичі»).

Зверніть увагу на формулювання: «допоможе хоч трохи розвантажити вулично-дорожню мережу». Це замість того, щоб будувати великі перехоплюючі паркінги на в’їздах, якими було б вигідно та зручно користуватися усім, хто приїжджає дло міста. Особливо знущальною для автомобілістів виглядає адреса тимчасового паркувального майданчика – проспект Броварський, станція метро «Лісова», уздовж лінії метрополітену. Тут взагалі заборонено паркуватися!

У 2021 році стало відомо, що Київ готується провести інвестиційний конкурс для будівництва багаторівневого паркінгу біля Міжнародного виставкового центру поряд із станцією метро «Лівобережна» за адресою Броварський проспект, 15. Замовником будівництва назвали «Київтранспарксервіс». Але ці плани поки що на папері. Паркуватися біля виставкого центру ніде, якщо тут влаштовують ту чи іншу експозицію, то автомобілі запруджують усі довколишні двори, найменші діляночки прибудинкових територій.

Східний напрямок. Без парковок

Сьогодні дуже важливим є напрямок на схід (Полтава, Суми, Харків, Дніпро), на Бориспільській магістралі – дуже інтенсивний автомобільний рух. Величезна «хмара» легкових автомобілів, вантажних фур постійне суне до Києва. Де перехоплюючий паркінг, пане мер Кличко? Натомість біля станції метро «Харківська» останнім часом збудовано торговельні центри, хоч на цій ділянці дуже тісно: десятки автомобілів, немає зручних паркувальних майданчиків. Машини стоять на тротуарах. А ще й велика розв’язка…

Замість зручностей – гострі проблеми. Упродовж трьох десятків літ міська влада намагається вирішити питання паркувальних майданчиків. І не вдається.

Перехоплюючий паркінг
Перехоплюючий паркінг біля Академмістечка на 250 машин не вирішує ситуацію. Фото: КИЇВ on air

Причин – чимало, вони різні. Одна із головних – майже кожна міська команда, якій громада довіряє керувати столицею, має друзів-забудовників, як прагнуть «озолотитися» за рахунок комунальної землі. З недавньої історії відомо, що у 2011 році міська влада запропонувала інвесторам звести 79 паркінгів – 15 у центральній частині міста, 7 – біля станцій метрополітену та 57 – у районах житлової забудови. Зводитися вони мали за кошти інвесторів та КП «Київтранспарксервіс». Обіцяли (зокрема заступник голови КМДА Руслан Крамаренко), що тільки у центрі міста буде побудовано до чотирьох тисяч машиномісць, з тротуарів та узбіч повністю приберуть автівки. Реальність виявилася іншою.

Згодом киянам обіцяли за півтора-два роки вирішити  проблему відсутності паркінгів у місті. Було прийнято навіть Стратегію розвитку Києва до 2025 року. Одним із основних кроків у напрямку розвитку міста повинна була стати першокласна транспортна інфраструктура. До кінця 2015 року запланували побудувати 8 критих паркінгів на 3 тисячі 167 авто у місцях найбільшого накопичення легкового транспорту:  Броварський проспект, проспект Перемоги, вулиці Євгена Чикаленка і Терещенківська, біля станції метрополітену «Червоний хутір» та на Великій кільцевій дорозі.

На жаль, усі ці плани провалювалися один за одним. Хоч дещо і будувалося. Час од часу Віталій Кличко вихваляється ефективним втіленням проєкту триповерхового паркінгу при зоопарку на 435 місць. Мовляв, це успішна інвестиція. Але ж цього явно недостатньо.

Затори в Києві
Затори в Києві. Фото: РБК Україна

Фахівці стверджують, що у Києві зареєстровано майже  мільйон  автомобілів, з них 880 000 — легкові. Крім того, в місто щоденно в ранковий час пік в’їжджає майже  100 000 автомобілів, з яких майже  70 000 – легкові.

Якби у місті діяли великі перехоплюючі паркінги на сіх в’їздах, то Київ не відчував би такого колосального автомобільного «пресингу».

Нашестя машин триває. Влада байдуже спостерігає.

Богдан ТУР

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *