83
Нещодавно перейменований парк залишається «героєм» земельних баталій
Тиждень тому парк «Юність», що в Святошинському районі, отримав із легкої руки депутатів Київради назву «Гамбурзький». Як іронізують у соцмережах, ще ніколи Борщагівка не була такої близької до Європи. Проте проблеми парку залишаються типово вітчизняними: ще в квітні цього року Кличко віддав гектар колишньої «Юності» від житлову забудову, якою, ймовірно, займатиметься ексзаступник Черновецького Денис Басс.
Саме Бассу належить розташований на ділянці сумнозвісний занедбаний кінотеатр «Кристал», на місце якого планують утиснути черговий ЖК. За останні роки «Кристал» декілька разів горів, щоразу викликаючи звичну хвилю чуток про підпал, проте привабливості земельної ділянки, на якій він стоїть, це анітрохи не зменшило.
Петиції в пустоту та скасований аукціон
Колишня «Юність», як і багато інших зелених зон Києва, має довгу і солідну історію спроб забудови. Ще в 2016 році місцеві мешканці подали відразу кілька петицій із вимогами зупинити ймовірне будівництво на ділянці навколо «Кристалу», яку на той момент орендувало у київської громади ТОВ «Кімет-плюс». (Зазначимо, що тому ж ТОВ на той час належав на правах приватної власності і сам «Кристал»).
Мешканців насторожила раптова навала робітників із будівельною технікою, які заходилися обносити кінотеатр триметровим парканом. Оскільки такі природні явища в Києві зазвичай передвіщають зовсім не благоустрій території на користь громади, а, скоріше, навпаки, то мешканці району запідозрили щось недобре.
Столична адміністрація «пережовувала» петиції аж два роки, поки нарешті в листопаді 2018-го Київрада не проголосувала за відмову в поновленні договору оренди «Кімет-плюс», а заразом і за надання багатостраждальній ділянці статусу паркової зони в межах «Юності».
Однак ділянці із занедбаним «Кристалом» це хоч і допомогло, але не сильно. Спроби будівництва на ній тимчасово припинилися, однак і відновленням кінотеатру, незважаючи на прохання мешканців району, столична влада займатися не бажала. Замість цього «Кристал» було виставлено на аукціон (благо, що його власник «ТОВ «Кімет-плюс» на цей момент саме збанкрутував).
Аукціон було проведено в серпні 2021 року. Переможцем став одеський забудовник «Ханбер-Трейд», бенефіціаром якого, згідно з даними YouControl, є громадянин Литви Арвідас Авуліс. На торгах ця одесько-литовська фірма запропонувала за занедбаний кінотеатр 15 млн гривень, однак пізніше так і не заплатила запропоновану суму. У результаті аукціон було скасовано, і «Кристал» на деякий час зберіг свій статус-кво.
Поділяй і володарюй
Наступного разу горезвісна ділянка з «Кристалом» виринула в документах міської влади вже аж у липні 2024 року. Тоді до Київради було подано проєкт рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою ділянки «для будівництва житлового комплексу з вбудованими приміщеннями соціального призначення, прибудованим приміщенням кіноконцертного залу та підземним паркінгом».
У проєкті рішення пропонується розділити нещасну ділянку на дві: площею 0,1230 га та площею 0,8810 га. Мета поділу сформульована як «подальше оформлення права користування на сформовані шляхом поділу земельні ділянки» – тобто, в перекладі на людську мову, обидві її частини столична влада планує здати в довгострокову оренду під забудову.
Наразі проєкт перебуває на розгляді комісій, і коли він буде висунутий на голосування – поки невідомо. Зате з пояснювальної записки до проєкту можна дізнатися багато цікавого. Наприклад:
- Із жовтня 2021 року кінотеатр належить ТОВ «Войт Сервіс» (дійсно, згідно з даними Prozorro, після невдалого аукціону, який широко висвітлювали в медіа, «Кристал» знов виставили на торги і тихо продали вищевказаному ТОВ за 10,2 млн гривен).
- Не зважаючи на те, що поділ ділянки офіційно заплановано задля будівництва ЖК, у Генплані до 2020 року вона значилася як «територія зелених насаджень загального користування».
- Технічна документація поділу розроблялася ще з 2020 року за дорученням заступника Кличка Володимира Прокопіва.
Цікаво, що за інформацією київського активіста Володимира Бондаренка, ТОВ «Войт Сервіс», яке нині володіє зруйнованим кінотеатром, пов’язано із колишнім заступником Леонідом Черновецьким Денисом Бассом. У такому разі виходить, що заступник нинішнього голови КМДА розпорядився поділити ділянку для здачі її під забудову заступникові колишнього голови КМДА (нагадаємо, що власник нерухомості має пріоритетне право на оренду землі під нею). Задля цього, зокрема, виявилося можливим ігнорувати попередній Генплан і статус паркової зони, наданій ділянці Київрадою.
Ще цікавіше, що Денис Басс мав (принаймні в минулому) тісні зв’язки з росією. За даними видання «Ведомости», у 2012 році він став президентом російського ВАО «Интурист». Через кілька років Басс повернувся до Києва, але ненадовго. Вже після початку повномасштабного вторгнення він знову засвітився в Москві, де його компанія «St Michael» будує елітний ЖК. Відео, як колишній заступник голови КМДА особисто інспектує будівництво, промоутери московського ЖК виклали в березні 2022 року.
Щодо української столиці, то в Києві забудовник Денис Басс відомий, зокрема, в зв’язку із скандалом з будівництвом ТРЦ «April City», яке двічі перегороджувало смугу руху з боку Окружної, на повороті з Леся Курбаса. «April City» досі залишається недобудованим, однак, якщо інформація Бондаренка є вірною і Басс дійсно пов’язаний із ТОВ «Войт Сервіс», невдовзі ексзаступник ексголови КМДА може спробувати щастя в нинішньому парку «Гамбурзький».
Костянтин МИХАЙЛЕНКО
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.