Садиба Зеленських: чи варто чекати на справжнє відновлення

Події навколо будівлі набирають нових обертів

Нещодавно в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА відбулася презентація проєкту відновлення Садиби Зеленських, яка була варварськи знесена. На заході було представлено передпроєктні пропозиції щодо її відновлення. Здавалося, крига скресла, можна видихнути. Однак не все так райдужно і зарано плескати в долоні. Оскільки, як стверджують експерти, відновлення може охопити не всю Садибу, а лише її частину, і процес може затягнутися на невизначений термін. Також не відомо, чи відмовився забудовник від ідеї звести на місці історичного будинку свій житловий комплекс. Каштан NEWS спробував розібратися в ситуації.

Зруйнована Садиба Зеленських. Фото зі сторінки Дмитра Перова

Таємна презентація

Незважаючи на те, що презентація проєкту відновлення багатостраждальної Садиби відбулася, київський пам’яткоохоронець, співзасновник ГО «Спадщина» Дмитро Перов вважає, що це лише своєрідна ширма, за якою криється багато чого цікавого і неоднозначного.

Так, Перов звернув увагу на той факт, що ця презентація відбулася під час закритого засідання Консультативної ради. Адже на нього чомусь «забули» запросити громадськість. Ба більше — ніхто навіть не повідомив про подію заздалегідь.

«Презентується якась картинка бурхливої діяльності з незрозумілими пропозиціями відновлення будинку», — зауважив Перов.

Проєкт відбудови Садиби Зеленських. Фото зі сторінки Дмитра Перова

Повністю або частково?

Днями на одному з київських телеканалів вийшов сюжет, в якому фрагментарно було показано проєкт так званої відбудови Садиби Зеленських.

«Насправді, забудовник пропонує відновити не всю Садибу, а лише її половину: фасадну частину будівлі, яка не потрапляє на пляму забудови житловим комплексом», — повідомив Перов.

Тобто, пояснює він, зруйноване ліве крило будинку відновлюватися не буде. Також, судячи з проєкту, не підлягатимуть відновленню зруйновані забудовником елементи Садиби в попередні роки, включаючи її внутрішні конструкції.

«Такий проєкт відбудови, на мою думку, продиктований планами забудовника освоїти повністю земельну ділянку і спорудити на ній ЖК «Тургеневъ», — зазначив активіст.

Водночас він зауважив, що підсилює це побоювання і те, що забудовник не забрав з суду свій позов щодо видачі йому містобудівних документів для спорудження другої черги житлового комплексу. Тому наразі в судовому порядку продовжується розгляд цього питання. А якби забудовник відмовився від забудови на цьому місці, то він навряд чи продовжував судовий процес, відкликав свій позов і зупинився би на проєкті відновлення історичної садиби. Натомість ми спостерігаємо, що юристи забудовника продовжують домагатися отримання дозволу на подальшу забудову ділянки на вулиці  Кониського, 22.

Скріншот з ефіру про Садибу Зеленських

Скільки треба часу на відбудову

Якщо припустити, що наміри забудовника щирі, то виникає наступне питання: скільки часу знадобиться, щоб відновити зруйноване?

Відбудова знесеної будівлі може мати різні кошториси — все залежить здебільшого від того, які матеріали використовуватимуться, який спосіб робіт, технології буде обрано.

«Звісна річ, що в цьому процесі бажано б було використовувати ті ж самі матеріали і ті ж самі технології, які використовувалися під час зведення Садиби Зеленських при первісному будівництві наприкінці ХІХ століття, то кошторис буде більше», — зауважив Перов.

Якщо ж, припустив він, що це буде просто відбудова з нових матеріалів із збереженням тих елементів, які ще залишилися неушкодженими, то це буде значно дешевше, а час зведення — коротшим.

А в разі проведення робіт так, як потребує реставрація, це може зайняти і два, і три роки. А з сучасними матеріалами процес здачі «під ключ» можна укласти в термін одного року.

Якою була Садиба Зеленських до знесення. Фото зі сторінки Дмитра Перова

Забудовник тягнутиме час

Між тим, як переконаний співрозмовник, справа відбудови не буде швидкою і розтягнеться у часі.

«Я думаю, — розмірковує Перов, — сторона забудовника зараз буде розігрувати карту суду, щоб отримати дозвільні документи на будівництво житлового комплексу і порушувати питання щодо безпосередньої відбудови знесеного об’єкту, виходячи саме з наявних дозвільних документів, які матимуть на руках згідно з рішенням суду».

Якщо так станеться, то в подальшому з Садибою забудовник буде виходити з позиції сили. Адже в нього буде вже затверджений проєкт будівництва на цю ділянку, підтверджений рішенням суду.

У такому випадку, не виключає експерт, забудовник може відновити лише ту частину будівлі, яка безпосередньо не заважає його проєкту.

«Тому забудовнику дуже важливо зараз потягнути час. Саме тому, до речі, презентувався не проєкт відновлення знесеної Садиби, а передпроєктні пропозиції. Цей самий час потрібен для того, щоб закрити судові питання і почати будівництво черги ЖК, щоб потім заявити, що неможливо почати відновлення Садиби в первісному вигляді, у тій об’ємно-просторовій конфігурації, яка була», — резюмував Перов.

Пропозиція, що межує з криміналом

А тим часом «відзначився» Департамент охорони культурної спадщини КМДА. Він здивував своєю несподіваною позицією щодо подальшої долі Садиби: закликав киян допомогти на толоці остаточно розібрати Садибу Зеленських.

Зважаючи на такий поворот подій, у ГО «Спадщина» нагадують, що за Наказом цього ж самого Департаменту охорони культурної спадщини № 39 від 29.08.2024 р. Садибу Зеленських внесено до Переліку памʼяток Києва. А, відповідно до чинного законодавства, умисне пошкодження або руйнування обʼєктів культурної спадщини тягне за собою кримінальну відповідальність в межах ч. 2 ст. 298 (знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин) Кримінального кодексу України.

Крім того, нагадали активісти ГО, в рамках кримінального провадження за фактом самовільного знесення історичної будівлі правоохоронними органами накладено арешт на Садибу та земельну ділянку, на якій вона знаходиться, із забороною вчинення будь-яких дій щодо них.

Разом з тим, зауважили пам’яткоохоронці, розбирання залишків будинку підпадає під дію іншої статті ККУ: ч. 1 ст. 388 (знищення майна, що знаходиться під арештом), а заклики до таких дій з боку службових, посадових осіб можуть інкримінуватися за ст. 364 (зловживання службовим становищем)…

Євген ДЕМЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *