Нехай буде світло: що потрібно мати вдома, аби з комфортом пережити блекаут

енергозбереження

У залежності від ваших потреб ви можете підібрати собі альтернативне джерело електроенергії на будь-який смак та гаманець

Київ знову переживає епоху відключень електроенергії, і така ситуація, як прогнозують в «Укренерго», триватиме ще довго. Втім  за допомогою сучасних технологій та деяких домашніх лайфхаків можна пережити блекаути, майже не відмовляючись від звичного комфорту.

«Каштан NEWS» розповідає, як забезпечити собі світло, зв’язок та роботу побутової техніки, не витрачаючи зайвих коштів.

Освітлення

Як не дивно, під час відсутності світла найпростіше, що ви можете облаштувати в себе вдома – це саме освітлення. Якщо вам до вподоби романтична атмосфера, можна використовувати старі добрі свічки – парафінові, стеаринові або воскові. Проте, якими б вони не були, світять свічки не дуже яскраво, а згорають, навпаки, куди швидше, ніж хотілося б – не кажучи вже про ненульові шанси влаштувати вдома пожежу, якщо ви залишите їх без догляду.

Відключення світла
Фото: Freepik

Набагато безпечнішими та ефективнішими є світильники на акумуляторах або батарейках. Це може бути звичайний кишеньковий ліхтарик або підвісний туристичний ліхтар, нічник або настільна лампа. Ціна на такі світильники залежить від розміру, довговічності та бренду –  від 15 гривень за маленький світлодіодний ліхтарик на батарейках до дизайнерської настільної лампи з потужним акумулятором за 2-3 тисячі гривень.

Переважна більшість моделей із вбудованим акумулятором мають USB-вихід, тож їх можна заряджати від повербанка чи ноутбука, або, коли є світло, за допомогою блоку живлення від телефону. Також джерелом живлення для такої лампи може бути ваш смартфон – для цього необхідно придбати OTG кабель з USB Female (USB-«мама»).

Ліхтарик для кемпінга
Ліхтарик для кемпінгу. Фото: Unsplash

Деякі маленькі USB-світильники, призначені, наприклад, для підсвітки клавіатури ноутбука, не мають вбудованого акумулятора і працюють лише при підключенні безпосередньо до USB-порту. До речі, треба мати на увазі, що дешеві моделі з акумулятором досить недовговічні: через кілька місяців використання акумулятор починає швидко розряджатися, і вже за кілька хвилин після ввімкнення лампа світитиме дуже тьмяно. Проте нею можна буде цілком нормально користуватися, підключивши до повербанка або  ноутбука, як будь-який USB-світильник без акумулятора. Споживають такі світильники зазвичай дуже мало, тож на рівні заряду вашого пристрою позначаться не сильно.

Окрім ламп та ліхтарів під час блекауту в нагоді стануть також різдвяні гірлянди – на звичайних або сонячних батарейках,  або з живленням від USB. Їх можна розвісити у кімнаті, за потреби  підключивши до повербанка. Краще за все будуть освітлювати приміщення гірлянди-«штори» теплого або холодного білого світіння.

Гірлянда
Фото: Freepik

Якщо  у вас є зарядна станція з виходом-«розеткою» на 220 В, то проблема з освітленням знімається взагалі: ви можете підключити до неї все, що підключається до звичайної домашньої розетки – настільні лампи, торшери, бра тощо.

Для того, щоб підтримувати нормальний рівень освітлення протягом 8-9 годин, підійдуть навіть недорогі станції з невеликою потужністю – особливо, якщо у ваших світильниках стоять енергозберігаючі ЛЕД-лампи. Крім того, більшість моделей зарядних станцій мають вбудований ліхтар – як правило, достатньо потужний, щоб освітлювати невелику кімнату.

Ціна питання:

Свічки столові – від 8 грн/шт.

Батарейки годинникові, АА та ААА – від 5 грн/шт.

Світильники на батарейках: ліхтарики – від 15 грн, нічники – від 50 грн, настільні лампи – від 99 грн.

Гірлянди на батарейках або з USB-живленням: від 90 грн.

USB-світильники без вбудованого акумулятора: портативні світлодіодні USB-лампи – від 20 гривень, гнучкий ліхтарик – від 35 грн.

USB-світильники з вбудованим акумулятором: підвісні ліхтарі та настільні лампи – від 200 грн.

OTG кабель з USB Female: від 150 грн.

Повербанк (середня ціна): 3000-4900 мА/год – 300-1000 грн, 5000-9999 мА/год – 500-1500 грн, 10000-15999 мА/год – 700-2000 грн, 16000-20 999 мА/год – 700 – 30000 грн.

Зарядна станція вихідною потужністю до 600 Вт: від 3500 грн.

Зарядна станція
Зарядна станція. Фото: EcoFlow RIVER

Інтернет та зв’язок

Українські провайдери все частіше використовують технологію xPON, яка не потребує електроживлення. Тож у більшості випадків для того, щоб мати стабільний інтернет, достатньо підключити інтернет-кабель безпосередньо до ноутбука.

Утім, якщо цей засіб видається вам незручним і ви волієте користуватися звичним вай-фаєм,  це теж не буде проблемою: заживити роутер можна від звичайного повербанка. Для цього знадобиться підвищуючий перехідник  із USB-роз’ємом та штекером живлення 5,5/2,5 мм.

Якщо  ваш провайдер не потурбувався вчасно про перехід на сучасні технології, доведеться користуватися мобільним інтернетом (а заразом подумати про те, щоб обрати іншого провайдера). Роздати мобільний інтернет на інші девайси через вай-фай можна увімкнувши на смартфоні функцію «Точка доступу». Однак  будьте  готові до того, що під час блекауту мобільний інтернет може працювати погано, тож доведеться миритися зі зниженням швидкості та постійними перебоями  в мережі. Водночас  функція точки доступу підвищує енергоспоживання смартфона, і він буде швидше розряджатися.

мобільний інтернет
Фото: Freepik

Ціна питання:            

Підвищуючий кабель-перехідник для роутера USB 5V to 9V DC: від 140 грн.

Холодильник

Холодильник та морозильна камера – прилади, без яких не обійтися, особливо в спекотний сезон. Якщо під час зимових блекаутів ми могли винести харчі на балкон, то влітку доведеться вирішувати питання кардинально. Утім не все так трагічно: сучасні холодильники можуть тримати холод без електроенергії щонайменше до 4 годин (якщо не відкривати дверцята), а морозилки – до 24 або навіть 48 годин. Тож,  якщо ви боїтеся за молочку або інші харчі, що швидко псуються, – переселіть їх із холодильника до морозильної камери до того моменту, як світло з’явиться знову.

У якості додаткової гарантії до морозилки можна заздалегідь покласти пластикові пляшки з водою – коли вода замерзне, пляшки слугуватимуть акумуляторами холоду, і морозилка протримається довше.

Однак, якщо ви не хочете покладатися на подібні домашні хитрощі, доведеться подумати про придбання зарядної станції. Під час вибору  станції потрібно звертати увагу на її вихідну потужність: вона має бути більшою за максимальну потужність вашого холодильника. Як пояснив «Каштан NEWS» співзасновник торгової марки «EasyBay»  Денис Сокірченко, загалом сучасні холодильники споживають небагато електроенергії, однак для того, щоб розпочати роботу, вони потребують досить високої потужності.

«Наприклад, холодильник категорії А++ або А+++  під час  роботи в  сталому режимі може потребувати 200 чи 300 Вт загалом. Але коли він стартує, то може набирати на себе умовно 1 кВт. Тому станція, до якої підключається холодильник, повинна мати пікову потужність не менше,  ніж 1 кВт. Наприклад, великий холодильник Side by Side від Whirpool на старті потребує 800 Вт, а в сталому режимі – 400-450 (хоча насправді ця цифра буде ще менше, в районі 200 Вт, оскільки холодильник не працює постійно: він умикається і вимикається). Треба ще розуміти, що під піковою потужністю на старті мається на увазі ситуація, коли холодильник стояв повністю розморожений, і тепер йому потрібно заморозитися з нуля», – підкреслив експерт.

Дізнатися, скільки потужності ваш холодильник потребує на старті, можна прочитавши інструкцію до нього. Якщо її у вас немає, потрібну інформацію досить легко знайти в інтернеті за номером моделі або на самому холодильнику.

Холодильник
Фото: Unsplash

«У багатьох моделей є лейбл з артикулом виробника, і інформація вказана просто на ньому. У Whirpool та Indesit такі лейбли всередині холодильника, у інших виробників вони можуть бути, наприклад, позаду на корпусі. Як правило, максимальна потужність вище 1 кВт не буває, тому що за українськими  нормами  на одну квартиру  в  нас мінімум іде 3 кВт, тобто все, що у нас працює в квартирі, зазвичай, сукупно споживає не більше 3 кВт», – пояснив Денис Сокірченко.

Ціна питання:

Зарядна станція максимальною вихідною потужністю від 1 кВт: від 7 000 грн.

Кондиціонери та вентилятори

Ще одна проблема в літню пору – температура в квартирі. На жаль, кондиціонери споживають ще більше електроенергії, ніж холодильник «зі старту», тож більшості киян або доведеться відмовитися від звичної прохолоди вдома, або  знов-таки  шукати гроші на зарядну станцію.

«У кондиціонера в характеристиках також зазначена потужність, якої він потребує: на обігрів вона буде більша, на охолодження – менша. Але загалом це досить великі цифри – зазвичай від 2 до 2,5 кВт на охолодження і 2,8 кВт на обігрів», – розповідає Денис Сокірченко.

Таким чином, для того, щоб користуватися кондиціонером навіть у мінімальному режимі, вам знадобиться зарядна станція з вихідною потужністю більше 2 кВт. В Україні станції з такими параметрами коштують чималі гроші – в середньому понад 30 тисяч гривень.

Однак є й хороша новина: якщо перейти на звичайні домашні вентилятори, можна буде обійтися недорогою станцією за 3,5-7 тисяч гривень (залежно  від бренду). Ще дешевше коштуватимуть міні-вентилятори, які працюють від USB або навіть від телефонних роз’ємів: для них знадобиться лише повербанк або смартфон.

міні-вентилятор
Міні-вентилятор. Фото: aliexpress

Ціна питання:

Зарядна станція максимальною вихідною потужністю від 2,2 кВт: від 31 500 грн.

Настільний вентилятор потужністю від 15 до 50 Вт: від 400 грн.

Міні-вентилятор з USB: від 40 грн.

Приготування їжі

Тим, хто живе у висотних будинках, під час блекаутів не щастить удвічі: газових плит у таких будівлях немає, а електроплити, мікрохвильовки та електрочайники без світла не працюють. Проблема в тому, що навіть звичайний невеличкий електричний чайник у середньому споживає від 1 до 3 кВт – тобто значно більше, ніж той же холодильник. Тож,  щоб дозволити собі розкіш випити чайку  в  блекаут, потрібно не тільки мати вельми потужну зарядну станцію, а й бути готовим витратити на цей чайок значну частину її заряду.

«Електрочайник працює недовго, але має велику потужність і, відповідно, буде швидше забирати заряд у станції. Тобто, тут треба розраховувати, наскільки вам важливо випити того чаю чи кави прямо зараз. З іншого боку, якщо ви знаєте, що світла не буде лише три години, і у вас стоїть дорога суперпотужна станція, то чому б і не скип’ятити собі воду?» – каже Денис Сокірченко.

Якщо  ви не готові на такі витрати, можна придбати собі звичайний туристичний газовий пальник, радить експерт.

Фото: shutterstock

«Коштує небагато і дуже стає в нагоді в такому випадку. Газові балони можна придбати у  будь-якому будівельному супермаркеті: накрутив балон на пальник, відкрив пальник, запалив – і роби, що хочеш. Пальники є різні: двоконфорочні, є такі, в яких балончик накручується, є такі, що балон окремо стоїть. Але роз’єми для балонів у всіх сучасних пальників однакові, тож можна брати будь-яку модель», – пояснює Денис Сокірченко.

Зрозуміло, що під час користування газовим пальником потрібно дотримуватися правил безпеки: купувати сам прилад і балони лише в сертифікованих точках продажу, користуватися ними тільки там, де є вентиляція, не виставляти балони під сонячні промені, де вони можуть нагрітися, а взимку, занісши балон із вулиці, не використовувати його, поки він не нагріється до кімнатної температури.

Для тих, хто не довіряє портативним газовим приладам, є альтернатива у вигляді спиртових пальників – на рідкому або сухому спирті. Однак під час користування ними також доведеться бути обережними – правила протипожежної безпеки ще ніхто не скасовував. Водночас  сухий спирт, хоч і не виділяє диму, під час горіння має специфічний запах, від якого потім доведеться довго провітрювати квартиру.

Зрештою, за нетривалих відключень  світла можна   взагалі обійтися без будь-яких нагрівальних приладів: приготовлені заздалегідь кава, чай або борщ чудово збережуть свою температуру  в  термосі, а другі страви можна покласти в термосумку або  звичайний харчовий контейнер, загорнувши його зовні у фольгу, а потім у поліетиленовий пакет.

Ціна питання:

Туристичний газовий пальник (плитка): від 150 грн.

Газовий балон (220 г): від 40 грн.

Спиртовий пальник: таганка для розпалювання (сухий спирт) – від 35 грн, міні-піч із конфоркою – від 80 грн.

Сухе пальне (сухий спирт), упаковка 8 таблеток: від 35 грн.

Термокружка (300 мл): від 120 грн.

Термос для їжі (від 0,5 л): від 320 грн.

Термосумка: від 120 грн.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *