504
Київ не квапиться скасовувати практику штучного транспортного колапсу
Пішов третій рік, як у Києві з легкої руки столичних чиновників було ухвалено рішення про обов’язкові зупинки громадського транспорту під час повітряних тривог. З тих пір кияни створили сім петицій з вимогою припинити таку ганебну практику, яка нічого, крім незручностей і збитків, не несе ні громадянам, ні бюджету громади. Ці петиції зібрали необхідну кількість голосів, утім столична влада вперто ігнорує вимоги містян.
Вивчав ситуацію «Каштан NEWS».
Рух зупинився
За даними сервісу статистики повітряних тривог Air-alarms.in.ua, з 24 лютого 2022 року і до теперішнього часу в Україні пролунали понад 46 380 тривог, із яких більше 1250 – у столиці.
Міська влада Києва спільно з Радою оборони міста ухвалила рішення зупиняти роботу громадського транспорту на час повітряних тривог з 1 серпня 2022 року.
Більшість українських міст, зокрема й тих, які розташовані близько до фронту, також почали зупиняти громадський транспорт, однак згодом відмовилися від цієї ідеї через її неефективність. Адже в умовах, коли один вид транспорту не їде, люди просто обирають інший, який рухається в потрібному напрямку. Нині зупиняють комунальний транспорт під час повітряних тривог лише в трьох містах — Києві, Хмельницькому та Івано-Франківську.
Користі немає
Влада переконує киян, що зупинками громадського транспорту вона турбується лише про безпеку мешканців та гостей столиці.
Натомість, на переконання активістів ГО «Пасажири Києва», зупинки комунального транспорту під час тривог у столиці є стратегічно шкідливими як для міста, так і для його мешканців. Оскільки кияни жодним чином не стають більш захищеними від цього рішення і водночас витрачають тисячі гривень на альтернативні транспортні послуги.
За підрахунками ГО, від початку ухвалення рішення про зупинки комунального транспорту під час тривог загальний час його простою становить майже півтори тисячі годин, а втрати в грошовому еквіваленті вираховуються вже мільярдами гривень.
Як зазначають «пасажири», час простою складається з тривалості самої зупинки транспорту під час тривог. Також до цього додається час, необхідний, аби відновити роботу і розклад руху транспортних засобів. А це ще – майже одна-дві години, що залежить від протяжності маршруту.
Варто зауважити, що наземний комунальний транспорт після тривог розпочинає роботу дуже мляво.
На це є кілька причин.
По-перше, під час тривог велика кількість рухомого складу прямує до кінцевих зупинок або інших місць відстою (водії, незважаючи на тривогу, продовжують працювати за кермом).
По-друге, та невелика кількість транспортних одиниць, що залишається на маршруті, відновлює рух одразу після відбою, не чекаючи повернення пасажирів, або взагалі починає рух без пасажирів.
По-третє, з тієї ще меншої частини, яка таки бере пасажирів, деякі тролейбуси та трамваї ще й не їдуть до кінцевих зупинок, а розвертаються посередині маршруту.
І, нарешті, той рухомий склад, що доїжджає до своїх кінцевих пунктів призначення, простоює там разом із тим, хто дістався туди під час тривоги і чекає свого часу відправлення за розкладом. Але, звісно, зовсім не за тим розкладом, який можна знайти на сайті «Київпастрансу».
Турботливий «ігнор»
Коли «турботлива» київська влада запровадила обов’язкові «тривожні» зупинки руху пасажирського транспорту, киянам це рішення не сподобалося одразу. Тому перша петиція з вимогою скасувати зупинки руху зʼявилася ще в серпні 2022 року – через кілька днів після оприлюднення відповідного рішення Ради оборони міста. З тих пір таких петицій набралося сім! І всі вони були проігноровані столичними чиновниками.
Останню петицію транспортна комісія Київради не підтримала наприкінці травня цього року. Цікаво, що на цьому засіданні підтримав петицію лише один депутат, решта – сором’язливо утрималася.
«На чергові наші аргументи щодо того, що міська електричка курсує під час тривог і що не зупиняється громадський транспорт в інших містах, директор Департаменту транспорту КМДА Руслан Кандибор знову розказував про потребу людей перебувати в укриттях і що він не може змусити людей працювати під час тривог», — повідомили в ГО «Пасажири Києва».
Однак найбільш цинічною з боку міської влади, констатували експерти, є організація роботи громадського транспорту після тривог увечері. Адже, якщо вам не поталанило й тривога закінчилася після 23:00, то дістатися дому до комендантської години буде дуже проблематично.
У таких випадках зупинки транспорту під час повітряних тривог дискримінують киян: хто має гроші – візьме таксі, в кого вони відсутні – буде змушений діставатися до рідної оселі пішки. В будь-яку погоду. До речі, про таксі. Їх водії давно відчули «кон’юнктуру» ринку і під час тривог та пов’язаних з ними зупинок громадського транспорту миттєво підвищують ціни на свої послуги.
Усе це, як зазначають транспортні експерти, все більше підштовхує містян до того, щоб придбати власний вживаний автомобіль або витягнути з гаража старенький дідусевий. Це, звісно, додасть проблем трафіку та стану довкілля в місті.
Чи є вихід
Директор Департаменту транспортної інфраструктури КМДА Руслан Кандибор у нещодавньому інтерв’ю визнав, що не є проблемою скасувати зупинки транспорту під час тривог. Однак навряд чи знайдеться такий посадовець, який візьме на себе відповідальність, якщо щось станеться.
«Якщо сьогодні хтось хоче взяти на себе відповідальність і скаже, що готовий їздити під час повітряної тривоги й перевозити людей, і люди самі скажуть, що не мають претензій, це зовсім інший перегляд… Якщо сьогодні водії вийдуть і скажуть, що вони готові їхати і контролюватимуть цей процес, напевне, можна було б розглядати такий варіант… Але ніхто з водіїв на себе таку відповідальність не візьме», — сказав Кандибор в інтерв’ю одному з телеканалів.
Отже, відновлення ритмічного руху наземного транспорту вдень не є проблемою, що й демонструє, до речі, метрополітен. Більше того, в «Київпастранс» є для цього всі інструменти, зокрема електронний шляховий лист кожного водія, який може бути оновлений онлайн майже миттєво. Але, ймовірно, громадський транспорт у Києві під час повітряних тривог буде зупинятися аж до скасування воєнного стану.
Євген ДЕМ’ЯНОВ
Читайте також: Дев’ять млн за годину: навіщо зупиняти громадський транспорт під час повітряних тривог
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.