Чарівна картка Кличка: як благоустрій допомагає монополісту контролювати місто

Картки благоустрою як нав'язана послуга.

Система, яка працює ще з часів Черновецького, дозволяє заблокувати будь-яке невгодне будівництво в столиці

Переважна більшість будь-яких будівельних або ремонтних робіт тимчасово порушують міський благоустрій. Навіть, якщо ви облаштовуєте літній майданчик у кав’ярні або встановлюєте паркан навколо будівництва – це теж є порушенням благоустрою вулиць, і для того, щоб провести такі роботи, вам потрібно отримати від місцевої влади відповідний дозвіл.

Мешканці більшості населених пунктів України можуть отримати такий дозвіл абсолютно безкоштовно за допомогою «Дії». Але в столиці не все так просто: якщо вам потрібно провести такі роботи, ви маєте звернутися до КП «Київблагоустрій» за так званою карткою тимчасового порушення благоустрою. У комплекті з карткою обов’язково йдуть «консультаційні послуги», і послуги ці, зрозуміло, платні. Тому ви опиняєтеся перед вибором: або платити, або відмовитися від робіт – адже без консультацій картку тимчасового порушення благоустрою вам не нададуть.

Тотальний контроль

Така система є нав’язуванням споживачу непотрібних йому послуг, вважає член Громадської ради при КМДА, адвокат Дмитро Калько.

«Це нав’язана послуга, яка є порушенням Закону України «Про захист споживачів». Чому вона нав’язана: насамперед, вона небезоплатна і коштує не кілька гривень, а кілька тисяч гривень. З чого складається ця вартість, нікому невідомо: ціноформування проводиться на рівні комунального підприємства, і подається це як консультаційні послуги. Тобто КП вас консультує, і без цієї консультації ви не можете розпочати роботи, бо, звісно, для того, щоб щось побудувати, вам спочатку потрібно поставити той же паркан навколо будмайданчику – до речі, цього вимагають правилами безпеки. А з іншого боку, встановлення паркану вже є порушенням благоустрою, і без картки ви його встановити не можете», – сказав він у коментарі «Каштан NEWS».

Картки тимчасового порушення благоустрою, запроваджені рішенням Київради, існували в Києві ще за часів Черновецького. Однак жоден із наступників Льоні Космоса не став ламати цю систему, оскільки вона є не лише джерелом додаткових надходжень, а ще й ефективним інструментом контролю над тим, що відбувається в місті.

«Будь-яка корумпована влада хоче тотально контролювати всі процеси, пов’язані з ринком і економічним розвитком. Тобто, по суті, вона прагне зав’язати їх на собі. У нас парадоксальна ситуація: українське законодавство лібералізується і йде європейським шляхом. А в  Києві Кличко себе відчуває дуже комфортно з рішеннями часів Черновецького. Те  саме коїться і в паркувальній сфері, і в сфері благоустрою, і в будь-яких сферах. Всі ці рішення тхнуть духом тоталітаризму, тотального контролю над будь-якими процесами, тоді як центральна влада запроваджує закони, які по суті містять декларативний характер – повідомлення органів влади про певні процеси. Тобто я просто подаю документи і отримую ту саму декларацію про початок будівництва, і все це безкоштовно, в рамках адмінпослуг. А тут послуга нам нав’язується рішенням Київради, є монополіст – КП «Київблагоустрій», яке вимагає від вас отримати за гроші певний документ, без якого ви не маєте права розпочати будь-які роботи. Більше того, ви ще й штраф отримаєте, якщо  почнете працювати без цього папірця», – сказав Калько.

Законодавчий вакуум

З юридичної точки зору рішення Київради про запровадження карток порушення благоустрою є підзаконним актом, який є обов’язковим для виконання на території  Києва. За законом, Київрада має право створювати такі акти, але, з іншого боку, вони не мають суперечити чинному законодавству.

«Однак,  якщо закон прописано неякісно, якщо він не містить прямих заборон щодо вчинення тих чи інших дій, то місцева влада може скористуватися цим законодавчим вакуумом. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містить переліку документів у вигляді їхніх назв, які заборонено чи дозволено ухвалювати місцевій раді. В результаті питання, законне чи незаконне конкретне рішення міськради, може вирішити виключно суд. І він може визнати вимогу карток порушення благоустрою незаконною, оскільки, по-перше, це є документом дозвільного характеру, по-друге – порушенням антимонопольного законодавства, оскільки є монополіст в особі КП «Київблагоустрій», і, по-третє, це є нав’язаною платною послугою людям, які цієї послуги не потребують», – пояснив Калько.

Друзям – все, ворогам – закон

Фактично існування системи карток порушення благоустрою дозволяє заблокувати будь-яке будівництво, яке не подобається міській владі.

«Навіть, якщо у вас є всі документи від органу центральної влади, то ви не розпочнете роботи, якщо міський голова цього не захоче, тому що вам просто не дадуть цього зробити. Будь-яке невгодне будівництво Кличко може спокійно заблокувати. Тим більше, що у нього є ще й своя силова структура – КП «Муніципальна охорона». Це по суті приватна армія, яка за бюджетні кошти виконує його вказівки. І тут ми переходимо в тему кадрової політики: чому Кличко скасував конкурси на керівні посади комунальних підприємств та департаментів? Ці конкурси у нас скасовані за поданням київського міського голови, яким внесено зміни до порядку проведення конкурсів, і під час воєнного стану він може призначати голів КП та департаментів без конкурсу. Призначає він виключно тих, кому довіряє, а довіряє він виключно тим, хто виконує його неофіційні вказівки. А вказівки можуть бути різними – не видавати ту ж картку порушення благоустрою, блокувати те чи інше будівництво», – зазначає Дмитро Калько.

Таким чином, у розпорядженні міського голови є ефективний інструмент, за допомогою якого можна підігравати одним бізнесменам і душити інших.

«Уявімо, що є ресторан, і він не сподобався другу Кличка, в якого є свій ресторан поруч. Як зачинити конкуруючий ресторан? Дуже просто: Департамент територіального контролю КМДА приїжджає і демонтує, наприклад, вхідну групу – тобто вхід до ресторану. І все, у вас немає входу, ресторан працювати не може», – сказав адвокат.

До речі, вірно і зворотне: якщо голова КМДА має такий потужний важіль впливу, то за бажання він може швидко заблокувати будь-яке незаконне будівництво в столиці. І якщо скандальні будівництва  таки продовжуються, значить, це комусь потрібно.

«Зрозуміло, що все, що відбувається в місті, відбувається з мовчазної згоди або безпосередньо Кличка, або людей, які мають вплив на Кличка. Навіть, якщо міський голова чогось не знає, це все одно роблять підлеглі, яких призначає особисто Кличко. Тому всю відповідальність за те, що коїться у столиці, несе саме він», – зауважив Калько.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *