Блеф про великі київські інвестиції

Команда мера Кличка перебільшує, коли заявляє, що в економіку міста залучаються великі інвестиційні кошти. Насправді вони мізерні

Неспроможність до залучення інвестицій у значущі проєкти – ось що характеризує керівництво КМДА, яке має в своїй структурі комунальне підприємство «Київське інвестиційне агентство». А ось надувати щоки на щорічних інвестформуах, звітувати про дрібні інвестпроєкти або  ті, які можуть бути втілені в життя невідомо  коли – у нас добре навчилися.

Цю тему редакція «Kаштан NEWS»  порушувала 29 березня 2024-го в  статті «Примарні золоті гори інвестицій». Зокрема, у відповіді КМДА на інформаційний запит нашого видання зазначено, що 2023 рік «приніс» Києву усього 200 мільйонів гривень. І це при тому, що «бодігардом» інвесторів виступає сам Віталій Кличко, як він кілька разів про це публічно заявляв.

А 12 квітня цього року на сайті КМДА з’явилося повідомлення, що в столиці оновили склад постійно діючої конкурсної Комісії із залучення інвесторів до реалізації міських проєктів. У першому засіданні комісії в оновленому складі взяв участь перший заступник голови КМДА Микола Поворозник. За його словами, оновлення персонального складу комісії зумовлене ухваленням нового Положення про проведення інвестиційних конкурсів.

Конкурсна комісія
Конкурсна комісія із залучення інвесторів до реалізації міських проєктів. Фото: Mykola Povoroznyk / Facebook

Отже, міська влада проводить реформу в цій сфері. Однак, чи на користь це столиці? Маємо сумнів. І ось чому. Згадана вище Комісія із залучення інвесторів формується, як зазначено в Положенні, за таким принципом: 50 відсотків членів комісії – від депутатів Київради, 50 відсотків – від КМДА. Комісію очолює перший заступник голови КМДА.

Напрошується обгрунтоване припущення, що комісію міська влада підім’яла під себе. Мабуть, на Хрещатику, 36  забули, що в минулі роки цей принцип роботи в інвестгалузі вже критикувати експерти, незалежні фахівці. Але знову в Кличка наступають на ті ж граблі.

Ось що справедливо зазначало видання «Дзеркало тижня», аналізуючи попереднє Положення  про проведення інвестиційних конкурсів:

«Разом із процедурами та критеріями важливими для визначення переможців інвестиційних конкурсів є склад, порядок обрання та затвердження конкурсної комісії. У пункті 2,5 зазначається, що склад комісії формується за таким принципом: 50% від депутатів Київради, 50% – від виконавчого органу (КМДА). Персональний склад комісії затверджується розпорядженням виконавчого органу Київради, тобто Київською міською державною адміністрацією, за поданням організатора інвестиційного конкурсу – профільного департаменту КМДА. Таким чином, є ризики отримати контрольовану організатором конкурсу (Департаментом економіки та інвестицій КМДА) комісію із браком можливостей для контролю громадськості та депутатів Київради як представницького органу».

На думку експертів, доцільно  було б формувати склад комісії за принципом: 1/3 – від депутатів Київради, 1/3 – від КМДА і 1/3 – від представників експертних громадських організацій і бізнес-асоціацій.

«Напевно, логічніше було б, аби склад комісії затверджувався розпорядженням секретаря Київради за поданням організатора інвестиційного конкурсу. Така ситуація дала б можливість посилити вплив депутатів як обраних представників громади на рішення КМДА як виконавчого органу, що відповідає за організацію інвестиційних конкурсів», – вважають незалежні експерти, яких цитує сайт «ДТ».

Сьогодні в КМДА грається стара платівка. Нинішнє Положення – перелицьований на старий лад документ. І надалі цементується монополія міської держадміністрації.

КМДА. Фото: Каштан NEWS

До пропозицій незалежних експертів тут не звикли дослуховуватися. Тому чергова реформа навряд чи завдасть потужного поштовху залученню інвестицій. Ми не бачимо кардинальної перебудови цього механізму, який знає, що таке «схеми».

Ось, скажімо, є департаменти з найбільшими корупційними ризиками, які опікуються бюджетом, землею, майном. В минулі роки було так заведено, що саме від їхніх висновків і погоджень залежало, чи бути тому або іншому інвестпроєкту – і вони впливали на напрям руху мільйонних інвестицій. 

Раніше таке делікатне питання, як отримання відповідних висновків і погоджень,  було віддано на відкуп «інвестиційному агенту».

 «Зрозуміло, що так легше та безпечніше пояснити бізнесменам, що треба зробити, як і з ким укласти необхідні угоди для отримання позитивних висновків і погоджень», – писали в ЗМІ.

Отже, інвестиційному агентству було надано монопольне право на обслуговування та супровід інвесторів шляхом надання їм консультацій з організаційних, юридичних, економічних та інших питань, а також нав’язування на безальтернативній основі послуг підрядників, яких згідно з Положенням обирав той самий «інвестиційний агент»  шляхом укладання угоди з третіми особами для підготовки інвестиційного проєкту.

Нині, заявивши про реформу інвестгалузі, в КМДА знову йдуть протоптаною стежкою. Звичайно, як завжди, прикрившись благими намірами, турботою про інвестиційний рай, який колись настане в Києві.

Редакція «Kаштан  NEWS» зателефонувала голові постійної комісії  Київської міської ради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Андрію Вітренку й поцікавилася його думкою щодо нового Положення про проведення інвестиційних конкурсів.

«Безумовно, я знайомий з цим документом. Адже він дуже важко «проходив» навіть нашу бюджетну комісію. Я критикував це положення, але мої думки виконавчим органом враховані не були. У мене були зауваження щодо суб’єктів оголошення інвестиційних конкурсів,  щодо представництва. Там усе сплановано і зорієнтовано на виконавчий орган, тобто ніхто більше не може нічого оголосити… Ані якийсь інвестиційний конкурс, ані виступити суб’єктом організації інвестиційного конкурсу. Тобто  там велика кількість прогалин, як на мене. Тому виникають думки про корупційну складову», – розповідає Андрій Олександрович.

Андрій Вітренко
Андрій Вітренко. Фото: Каштан NEWS

Редакція також запитала Андрія Вітренка, чи достатньо залучено коштів міжнародних фінансових організацій для реалізації інфраструктурних проєктіву Києві.

-По-перше, всі міжнародні кошти ми можемо розділити на дві великі частини. Перше – це кредитні, друге – це грантові кошти, – говорить Андрій Олександрович. – На кожній бюджетній комісії  ставлю кожному з директорів департаментів запитання: скільки грантових коштів особисто вами було залучено для вирішення тих чи інших проблем або потреб  вашого департаменту. Зазвичай, відповідь дуже проста і чітка – нуль, але  «ми працюємо». Як на мене, критично  недостатньо залучається до  Києва грантових коштів і коштів міжнародних фінансових організацій.  Станом на сьогодні ведуться перемовини з Європейським інвестиційним банком щодо інфраструктурних проєктів, зокрема, це модернізація рухомого складу транспорту  Києва. Хочу нагадати, що відповідно до офіційних даних звіту про виконання  програм соціально-економічного розвитку міста за минулий рік, більше 50 відсотків автобусів – зношено, більше 50 відсотків тролейбусів – зношено, більше 50 відсотків трамваїв – зношено. Тобто їх не можна використовувати. А середній вік одного вагона київського метрополітену становить 34 роки…  Така от історія. Борг під ці зобов’язання, він у бюджеті записаний уже, тобто київська влада сподівається на успішні переговори, й тому вони намагаються залучити  для цього мільярди….

Тобто не грантові кошти, а кошти кредитні?

-Так.

У відповіді на редакційний запит КМАДА повідомила, що торік проведено  сім інвестиційних конкурсів… І що  2023 рік «приніс» Києву 200 мільйонів гривень…

-Це взагалі дуже мало. Це підтверджує неспроможність до залучення інвестицій, – говорить депутат Вітренко.

Цілком закономірно, що виникає запитання, коли нарешті міська громада побачить реалізацію великих інвестпроєктів?

Команда Кличка про це ані звуку. Натомість сьогодні в КМДА розповідають, що розміщують оголошення інвестиційних конкурсів щодо облаштування кількох зон відпочинку та спорту. І що відбулося розкриття конкурсної пропозиції від потенційного інвестора на облаштування мотузкового парку. А ще інвестиційна комісія одноголосно підтримала рішення про реалізацію меценатського проєкту щодо благоустрою скверу Голди Меїр, розташованого на вулиці Боричів Тік у Подільському районі.

Ми ж нагадаємо: тільки теплова інфраструтура Києва, за даними фахівців, потребує інвестицій в 1,2 мільярда  доларів США. Хотілося б запитати мера, а коли буде споруджено сучасний сміттєперобний комплекс? Невідомо.

Натомість міська влада бере участь у міжнародних інвестиційних форумах, обіцяючи західним бізнесменам золоті гори, максимальне сприяння. Але чомусь київська громада не бачить цих золотих гір. Такий собі блеф з інвестиціями.

Богдан ТУР    

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *