Бомба сповільненої дії: що відомо про підземний ТРЦ під Поштовою площею

Поштова площа

Про загрозу накопичення грунтових вод було відомо ще  2015 року

Дванадцять років тому під час реконструкції Поштової площі столична влада, окрім скандальної розв’язки, заклала у проєкт будівництво двоповерхового підземного ТРЦ. Повністю втілити в життя цю ідею не вдалося: через численні порушення на об’єкт було накладено арешт, і з 2017 року будівельні роботи на ньому не ведуться.

Поштова Площа
Поштова Площа в Києві. Фото: Georgii Zukhar / Wikimedia commons

Однак закопатися в землю забудовники таки встигли – наразі під Поштовою площею залишається велетенська підземна недобудова, яка за фактом є бомбою сповільненої дії. Київські активісти вже не перший рік б’ють на сполох: через зсув ґрунту та накопичення підземних вод існує загроза не лише для розташованої поруч станції метро, а й для всієї площі.

Про проблеми з підземними водами у недобудованому ТРЦ заявляла навіть сама київська влада – коли зверталася до суду з проханням зняти з об’єкта арешт. На користь цього рішення столичні комунальники  наводили аргумент, що з 2020 року з об’єкта не відкачується вода і це робить стан площі критичним.

Однак публічно КМДА завзято заперечує будь-які ризики для Поштової площі та однойменної станції метро: зокрема, в.о. начальника КП «Київський метрополітен» Віктор Вигівський на останньому засіданні парламентської ТСК заявив, що особисто гарантує, що метро на площі не затопить. Утім, такі гарантії мало чого варті: у найгіршому випадку ми побачимо ще одного столичного посадовця під слідством, але це аж ніяк не компенсує потенційні наслідки катастрофи.

Підземна недобудова на Поштовій
Підземна недобудова на Поштовій. Фото: Андрій Вітренко / Facebook

Найгірше ж те, що столична влада так досі й не оприлюднила доказів, що з грунтовими водами на об’єкті  нині  все гаразд. «Каштан NEWS»  розповідає, що являє собою недобудова  під Поштовою та що наразі відомо про ситуацію з можливим затопленням.

ТРЦ у підземеллі

Дозвіл побудувати підземний ТРЦ у рамках реконструкції Поштової площі було видано в березні 2013 року – за часів «царювання» в  Києві регіонала Олександра Попова. Право на будівництво отримала компанія «Хенсфорд-Україна», заснована на початку лютого того ж року британською компанією «Хенсфорд Імпекс ЛЛП», пов’язаною з оточенням Віктора Януковича.

Однак на заваді будівництву стала сама історія. У 2014 році археологічна розвідка (яка, за законом, має проводитися перед будь-якими будівельними роботами в історичній зоні Києва) виявила на місці майбутнього ТРЦ цілу вулицю часів Київської Русі. Що й не дивно: територія поблизу Дніпра, де  розташована Поштова площа, в давньоруську епоху слугувала портом на шляху «з варяг  у  греки». Почалося неминуче протистояння між археологами та забудовником: перші наполягали на збереженні і музеєфікації виявлених об’єктів, другий бажав продовжувати будівництво ТРЦ.

У жовтні наступного року навколо будівництва спалахнув ще один скандал – цього разу цілком сучасного кшталту. Як виявило розслідування журналістів «Схем», будівництво велося з порушенням земельного законодавства – з 2013 до 2015 року  «Хенсфорд-Україна» так і не спромоглася оформити право користування на відповідну земельну ділянку, а тому весь цей час столичний бюджет щомісяця втрачав щонайменше  200 тисяч гривень, які він міг би отримувати від оренди цієї землі.

Фото: Підземний музей на Поштовій площі / Facebook

«Мер Києва Віталій Кличко на закиди журналістів відзначив, що не знає, хто стоїть за ТОВ «Хенсфорд Україна» і йому невідомо, що ця компанія не отримала землі для будівництва», – писали «Схеми».

Зрештою в 2017 році будівництво торговельного центру на Поштовій таки зупинили, а в  листопаді 2018 року Київрада розірвала інвестиційний договір із забудовником. Ще через рік уряд нарешті надав місцю археологічних розкопок на площі статус пам’ятки археології та історії національного значення, а прокуратура тим часом займалася розплутуванням схематозів, у яких реконструкція Поштової площі на той момент уже встигла погрузнути по самі вуха.

Зокрема, в липні 2023 року правоохоронці оголосили підозру ексдиректору КП «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд Києва», яке займалося реконструкцією транспортної розв’язки на площі. Як з’ясувалося, замість власне розв’язки КП вгатило понад 73,6 млн бюджетних гривень на будівництво п’яти ресторанів та – сюрприз! – торговельного центру.

Дренаж Шредінґера

Утім, як показало майбутнє, зупинення будівництва не врятувало Поштову площу, а навпаки, заклало під неї у прямому сенсі бомбу сповільненої дії. Річ у тім, що зупинивши будівельні роботи, столична влада фактично залишила об’єкт напризволяще. Музей Поштової площі, який планували  відкрити в підземеллі замість ТРЦ, так і не було відкрито офіційно. Між тим ентузіасти, які займаються музеєм, свідчать, що підземелля затоплюється ґрунтовими водами. Також існують побоювання щодо стану схилу Володимирської гірки, де розташований вхід до фунікулера.

Фото: Підземний музей на Поштовій площі / Facebook

«Річ у тім, що на даний момент ні в кого немає фахової відповіді на питання – чи працюють дренажні системи і чи не збирається там вода, саме з того боку метро. Бо що робиться з протилежного – ми знаємо. Взагалі питання обстеження схилів Володимирської гірки ми піднімали ще 2019 року. Це зробили публічно та офіційно на рівні КМДА, виносили його на комісію Київради з питань ЖКГ та інфраструктури. Але нам хронічно відповідали, що ніякої загрози немає. В той же час, у готелях які були побудовані під схилом гірки біля фунікулера, постійно відкачують воду з підвалів», – розповіли ТСН.ua в Музеї на Поштовій.

Власне, про небезпеку підтоплення було відомо ще в  2015 році. У тогочасних висновках НДІ будівельних матеріалів та виробів щодо об’єкта  на Поштовій площі йшлося, що він  потребує дренажу, інакше станеться деформація тунелів метрополітену. Аналогічні аргументи наводили й київські комунальники, коли в  2023 році просили суд зняти з недобудови арешт, накладений через численні кримінальні провадження.

Суд дослухався до цих аргументів, і в грудні минулого року арешт було знято. Проте,  що насправді коїться в підземеллях під Поштовою площею, досі достеменно невідомо.

«Ми намагалися узнати у міської влади, що відбувається наразі на об’єкті незавершеного будівництва, але, на жаль, притомних відповідей не почули. І це дуже дивно, тому що замовником цього будівництва є міське комунальне підприємство, і замовник має знати, що відбувається на його об’єкті», – сказала в ефірі «Каштан LIVE» народна депутатка, членкиня ТСК щодо ефективності влади в Києві, архітекторка Ганна Бондар.

Ганна Бондар
Ганна Бондар. Фото: Каштан NEWS

За її словами, невідомо навіть, чи дійсно була побудована система дренажу, на необхідність якої вказувала  київська влада, вимагаючи зняти арешт із недобудови. Бо та  сама влада наразі активно заперечує будь-яку небезпеку для Поштової площі загалом та станції метро зокрема.

«Жодної загрози для функціонування метрополітену на Поштовій площі станом на сьогодні немає», – заявив під час засідання ТСК 23 квітня директор  Департаменту транспортної інфраструктури  КМДА Руслан Кандибор. А в.о. начальника КП «Київський метрополітен» Віктор Вигівський присягнувся, що ситуація з метро на площі є контрольованою і він особисто гарантує, що станцію не затопить. 

Це, звісно, має неабияк заспокоїти побоювання містян, однак більшість мешканців Києва вже вийшла з того віку, коли людина здатна вірити особистим гарантіям – навіть якщо їх дають дорослі.  Особливо, якщо згадати, що ще пів року тому ці дорослі  мовчали,  як риби, вже знаючи, що до аварійного закриття шести станцій «синьої» гілки метро залишаються лічені дні.

Поштова площа метро
Фото: tov_tob.livejournal.com

Також на стан грунтових вод на Поштовій вплинуло не лише незаконне будівництво ТРЦ, а й Скляний міст Кличка.

«Коли будували Скляний міст, забивали сваї, і там зрушилися підземні води, там плавуни. Ми не знаємо, куди зараз ця вода піде, вона поки що просочується. Я би не хотіла «накаркати», але боюся, щоб не трапилася така ситуація, як Куренівська трагедія. Ми не знаємо, де накопичиться пласт води, куди і коли він прорве. Тому ситуація вкрай небезпечна, і саме місто, яке створило цю ситуацію, несе повну відповідальність за цю ситуацію, і повинне з цим розібратися», – заявила під час засідання ТСК депутатка ВР VIII та VII скликань Наталія Новак.

Як відомо, за підсумками обговорення  комісія  вирішили зробити наступне засідання ТСК виїзним – тобто провести його безпосередньо в підземеллях під Поштовою, щоб побачити на власні очі, що там відбувається. «Каштан NEWS» слідкуватиме за розвитком подій та інформуватиме  читачів про результати цього заходу.

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *