Будинок Сікорського: зняти з арешту й передати Києву

Валентин КОВАЛЬСЬКИЙ

Столична влада хоче взяти історичну будівлю на баланс рідного міста.

На сесію Київради винесуть проєкт звернення до Кабміну щодо передачі Будинку Сікорського до комунальної власності столиці. Таке рішення ухвалили члени двох профільних депутатських комісій – з питань культури, туризму та інформаційної політики, а також з питань місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв'язків.

– Будинок Сікорського належить до державної власності та перебуває на балансі ДП «Готель Козацький» Міноборони України. Київрада ще у 2017 році підтвердила готовність прийняти будівлю до комунальної власності. Іншим рішенням у лютому 2020 року місто взяло зобов'язання використовувати Будинок Сікорського як заклад культури. Сьогодні пам'ятка історії національного значення не передана місту й не використовується, знаходиться в занедбаному стані та продовжує руйнуватись. Крім того, на будівлю накладений арешт. Згідно з проєктом рішення, Київраді пропонується звернутись до Кабміну щодо термінового вжиття заходів з передачі пам'ятки у комунальну власність міста або забезпечити її збереження за рахунок коштів балансоутримувача, – розповіла голова постійної комісії з питань культури, туризму та інформаційної політики, депутатка Вікторія Муха.

Починаючи з 2015 року, столична влада піднімала питання будівлі неодноразово. Проблема в тому, що Державна виконавча служба наклала арешт на все нерухоме майно ДП «Готель «Козацький» та заборонила його відчуження.

Нині «справа Сікорського» знаходиться у Печерському райсуді. Починаючи з червня-2019, представники Міноборони виступають за скасування арешту з будівлі, що знаходиться на вулиці Ярославів вал, 15-б.

Будинок Сікорського може зникнути

Незважаючи на вимоги органу охорони культурної спадщини КМДА, «Готель «Козацький» не вживав жодних заходів, спрямованих на збереження історичної пам’ятки.

– Коли знімуть арешт із Будинку Сікорського, невідомо. Але реставрація завжди актуальна, оскільки йдеться про ім'я «Містера Гелікоптера» та його значення для світового авіабудування. Два роки тому, виходячи із загальної площі у 1500 кв. м та стану (було втрачено 64% пам'ятки історії національного значення) вартість суто реставраційних робіт цієї будівлі без облаштування музею складала близько 60-70 млн грн, з них – 15 млн треба було негайно витратити на першочергові протиаварійні роботи. З того часу, можливо, її стан ще погіршився. Найліпше було би передати будинок нащадкам Ігоря Івановича (у США ще живуть його сини) або фірмі «Sikosky». Вони, я впевнений, знайшли б необхідні кошти і довели справу до ладу. На жаль, законних механізмів для цього, нібито, не існує, а політичної волі бракувало за всіх президентів та прем'єр-міністрів. Зважаючи на це, ми з колегами на кошти «Українського культурного фонду» будемо створювати віртуальний «Museum Sikor Sky». Треба все ж таки залишити для нащадків пам'ять про видатного киянина зі світовою славою, – вважає заслужений працівник культури, кандидат історичних наук Віктор Гріза.

Небезпечний привид: будинок Сікорського може «долітатися»

Разом зі своїми однодумцями, Гріза мріє відновити будівлю за проєктом, який розробили дизайнери на волонтерських засадах.

На першому поверсі планують відновити оригінальні інтер’єри (вітальну, бібліотеку і робочий кабінет). На двох інших поверхах має працювати центр науково-технічної творчості, де можна розмістити симулятор кабіни літака, авіаконструкторську майстерню зі станками, кімнату із цифровими повітряними боями та рятувальними експедиціями за участю гвинтокрилів Сікорського. Для реалізації цього проєкту треба заручитися підтримкою не лише інвесторів і Київради, а й Кабінету міністрів.

Під арештом у Києві: що чекає будинок Сікорського

У серпні-2019 встановили пам'ятник Ігорю Сікорському в міжнародному аеропорту «Київ» («Жуляни»).

Sourse: vechirniy.kyiv.ua

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *