Розподіляли  мільярди та залишили кіоски без сигарет: перша літня сесія Київради

Депутати вирішили попрацювати «по-серйозному»

Чергове пленарне засідання Київради відбулося  без Кличка – міський голова перебував у відрядженні в  Німеччині. Утім  повноцінна присутність мера на сесіях столичної міськради давно вже є скоріше приємною несподіванкою, ніж правилом, тому депутатський корпус традиційно впорався і без нього.

Як проходило засідання 13 червня та як має після нього змінитися життя киян – читайте в новому матеріалі «Каштан NEWS».

Засідання Київради
Засідання Київради 13 червня. Фото: КМДА

МАФи та цигарки

Ймовірно, головною сенсацією вчорашнього засідання потрібно вважати революційне рішення Київради щодо тимчасових споруд (простіше кажучи, кіосків, пересувних кав’ярень та інших об’єктів, які прийнято називати кодовим словом «МАФ»). За відповідний проєкт рішення під громіздкою назвою «Положення про тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, та внесення змін до деяких рішень Київради» проголосував 71 депутат.

Якщо перекласти зміст проєкту «людською мовою», то новації полягають у наступному:

  • кількість МАФів у Києві значно зменшиться (орієнтовно у 4-5 разів);
  • забороняється встановлювати МАФи біля наземних споруд метрополітену, інженерних мереж, фасадів адміністративних і культових будівель, пам’ятників, фонтанів, клумб, оглядових і панорамних майданчиків, на пішохідних доріжках та алеях тощо;
  • оренда тих МАФів, що залишаться, відбуватиметься через аукціон «Прозорро»;
  • у МАФах забороняється продавати підакцизні товари (тютюнові вироби).

Останнього пункту  в  початковому  варіанті проєкту не було: цю правку вніс «із голосу» депутат від «Європейської солідарності» Олександр Міщенко.

сигарети в кіосках
У Києві заборонять продавати сигарети в кіосках. Фото: Віталій Носач / РБК-Україна

Роздаємо та позичаємо

Окрім війни з МАФами,  «родзинкою» вчорашнього засідання традиційно були фінансові питання. Зокрема, Київрада виділила 53,7 млн гривень допомоги міськрадам Чернігова, Конотопа (Сумська область) та Бурштина (Івано-Франківська область), а також Гірській сільраді Київщини. Майже 25 мільйонів з цієї суми піде в Чернігів, де їх мають витратити на оборонні споруди.

Водночас депутати «благословили» київських транспортників придбати нові вагони метро на суму 50 млн євро за кошти Європейського інвестиційного банку.

«Місто Київ, якщо я не помиляюсь, два роки назад зайшло в такий контракт на 100 мільйонів євро. Це продовження цього контракту, по суті», – повідомив з трибуни директор Департаменту фінансів КМДА Володимир Репік. 

У свою чергу, депутат Андрій Вітренко поцікавився в Репіка, де можна побачити результати цієї дворічної взаємодії.

«Якщо місто Київ вже зайшло в цей контракт два роки тому, то де результати цього контракту та де оновлений рухомий склад? Де цей оновлений транспорт?  Щось я його не бачу, хоча користуюся послугами метрополітену та «Київпастрансу», – запитав Андрій Вітренко.

У відповідь Репік заявив, що хоча результату і не видно, але все йде за процедурою.

«Ви його і не побачите, Андрію Олександровичу, поки комунальне підприємство, що одне, що інше (КП «Київський метрополітен» та КП «Київпастранс» – ред.) не пройде всі процедури, які передбачені в режимі закупівель і правилами Європейського інвестиційного банку. У нас перший контракт реалізований в частині проведення процедури і скасування результатів цієї процедури, оголошення нової процедури – це «Київпастранс». Я думаю, що на нову процедуру вони вийдуть на осінь», – пообіцяв очільник фінансового департаменту.

Новий Департамент

Ще одна новація, ухвалена на вчорашньому засіданні – створення при КМДА Департаменту міської мобільності. За ідеєю, він має перехопити деякі функції Департаменту транспортної інфраструктури, яким керує Руслан Кандибор, але які саме – наразі ще не вирішено, оскільки проєкт було ухвалено лише в першому читанні.

«Фактично ідея створення нового структурного підрозділу полягає в тому, щоб відділити транспортне планування від будівництва, експлуатації, реконструкції та капітальних ремонтів і таким чином захистити функцію інтелекту, транспортного моделювання, транспортного планування від асфальтоукладчиків і фрези, які дуже часто керують тим, як приймаються рішення у важливій транспортній сфері», – оголосив заступник голови КМДА Костянтин Усов.

Тролейбус в Києві
Громадський транспорт у Києві. Фото: master11 / alltransua.com

До інтелектуальних галузей (на відміну від низьких асфальтоукладальних сфер), за словами Костянтина Усова, належатиме визначення місць та тарифів на паркування, організація дорожнього руху та маршрутів муніципального транспорту, а також проведення конкурсів перевізників. Проте ані КП «Київпастранс», ані КП «Київський метрополітен» у підпорядкування нового Департаменту не входитимуть – що викликає у експертів відповідні запитання.

«Київ щодня генерує близько 6 мільйонів переміщень, і близько півтора мільйонів переміщень припадають на «Київський метрополітен» та «Київпастранс». Ще близько 25 відсотків усієї мобільності, при цьому найсталішої мобільності. На нашу думку, це треба включати в сферу відповідальності Департаменту», – сказав запрошений на засідання Київради очільник команди «ПроМобільність», транспортний експерт Дмитро Безпалов.

Зрештою депутати дійшли «соломонового рішення» – ухвалити проєкт створення Департаменту в першому читанні, а розбиратися, що саме входитиме до його компетенції, будуть уже на наступній сесії.

Засідання Київради
Засідання Київради 13 червня. Фото: КМДА

Оборона і піар

Також під час засідання депутати проголосували за чергове збільшення коштів на підтримку Сил оборони. Ухвалене рішення передбачає виділення з міського бюджету  мільярда гривень: 800 мільйонів буде спрямовано за програмою «Захисник Києва», решта – на соціальну підтримку військових та їхніх родин, а також на реабілітацію ветеранів.

Також Київрада виділила й мільярд гривень на трирічну Міську цільову програму розвитку інформаційно-комунікативної сфери – простіше кажучи, на комунальні ЗМІ. Як заявила співавторка проєкту Мирослава Смірнова («УДАР»), ЗМІ, підпорядковані КМДА, просто унікальні: зокрема, за її словами, «Вечірній Київ» – це «єдиний сайт, який щоденно пише історії про Київ та киян». Чим, на думку Смірнової, займаються всі інші численні київські ЗМІ, залишилося невідомим, проте депутати розчулилися і виділили запитаний мільярд 63 голосами «за».

Юлія ТЄНЄНЬОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *