Проблема мирних угод,  або Імовірність перемовин

Нині багатьма соцмережами поширюється чимало інформації про мирні перемовини, які нібито можуть бути реалізовані

Таку інформацію поширюють не лише маловідомі блогери, а й досить відомі інфлюенсери з великою аудиторією, наприклад,  український журналіст Дмитро Гордон.

Так, нещодавно він поширив «інсайдерську інформацію» про те, що міністр внутрішніх справ рф колокольцев привіз до США російський мирний план, що складається з 10 пунктів:

  1. Україна має повністю вивести свої війська з Донецької та Луганської областей;
  2. рф віддасть Україні ЗАЕС і Енергодар;
  3. Україна має взяти на себе юридично закріплені міжнародні гарантії не перекривати водопостачання до Криму;
  4. Україна має закріпити в Конституції позаблоковий статус і не вступати ні в НАТО, ні в будь-який інший новостворений альянс;
  5. Україна повинна закріпити в Конституції поняття «армія мирного часу» в кількості 350 тисяч особового складу і мати певний, юридично закріплений, обмежений перелік озброєнь (зокрема, на думку кремля, Україна не може мати понад 125 бойових літаків);
  6. Крим визначається як «особлива демілітаризована адміністративна територія з подвійним підпорядкуванням Україні та росії»;
  7. США і союзники повинні зняти санкції, пов’язані з поставками в росію високих технологій і товарів хай-тека, а також нафтогазовим комплексом і банківською системою;
  8. рф готова до обговорення можливого передання під контроль України всієї території Херсонської та Запорізької областей;
  9. рф не заперечує проти вступу України до ЄС;
  10.  Припинення вогню на лінії бойового зіткнення має бути запроваджено відразу  після початку переговорів про перемир’я у форматі росія – США – Китай – ЄС – Україна.

Жодних підтверджень цієї інформації Дмитро Гордон не надав, але це не завадило новині набути широкого резонансу. Проросійський наратив швидко популяризувався за рахунок анонімних телеграм-каналів, далі поширився на китайську соціальну мережу – Тік-Ток, а згодом і на решту неінституціоналізованих платформ.

Як зазначає Центр протидії дезінформації, росія розгорнула інформаційну операцію «Мир», метою якої є розмити українську формулу миру в інфопросторі Заходу, Глобального Півдня та України.

Керівник ЦПД Андрій Коваленко пояснює:

«Головна  логіка дій росіян – створити білий шум, спрацювати на частину суспільства, яке готове на мир за будь-яку ціну. Насправді ж росія не готова до справедливого миру та нарощує військові спроможності для продовження війни. Сіяння сподівань щодо готовності до миру має на меті створити ілюзію, що це Україна не хоче миритися. І це їхній головний наратив для різних аудиторій світу».

Схема росіян досить проста: спочатку в інфопростір вкидується перша «можлива» версія «мирного плану», згодом постає інша альтернатива з різними доповненнями та неточностями, пізніше з’являється й третя новина, де зберігається так само мало конкретики.

Саме тому часом складається враження, що дізнатися правду просто неможливо. Тож, краще таки довіряти офіційній інформації з якісних медіа, а не «інформації з повітря».

Проблема теорій змов

Саме через неможливість дізнатися достовірну інформацію, деякі людини звертаються до інших сфер, наприклад езотеричних.

Уникаючи глибокого аналізу новин, дехто воліє дізнаватися новини поверхнево. А тому, крім споживання інформації від «іменитих блогерів», деякі користувачі вважають за краще також слухати прогнози астрологів, тарологів, нумерологів, цифрових психологів, які запевняють у тому, що їхні знання поширюються не тільки на «індивідуальні» потреби, а й на глобальні події.

Загалом за останнє десятиліття езотерична сфера неабияк популяризувалася завдяки чисельним кризам, що відбуваються в світі.

Ще 2021 року в матеріалі американського видання The Washington Post зазначалося, що продажі колод таро компанії US Games Systems зросли вдвічі за останні п’ять років. Про це сказала Лінн Араухо – директорка з редакційних і комунікаційних питань компанії. А за перший період пандемії COVID-19, за власними розрахунками Лінн, продажі зросли втричі. Дівчина також додала, що востаннє спостерігала такий сплеск інтересу до езотеричної сфери у 2008 році, коли сталася світова фінансова криза і люди шукали способи впоратися зі страхом і тривогою.

Як ми починаємо вірити

Величезну роль у будь-якій діяльності, яка включає в себе ораторські здібності, відіграє харизма. І, як правило, люди, які займаються прогнозами, мають бути софістами, тобто ораторами, які готові за допомогою будь-яких прийомів захищати певні тези, не зважаючи на об’єктивну істинність або помилковість цих наративів.

Силу харизми також пояснює ефект доктора Фокса

Каліфорнійський університет. Фото з відкритих джерел

У медичній школі Каліфорнійського університету 1970 року провели експеримент. У його межах підготовлений актор під іменем доктора Майрона Фокса виступив перед студентами з доповіддю. І хоча сама промова була витримана в науковому стилі, її зміст слабо стосувався заявленої теми. Водночас вона містила суперечливі висловлювання. Але актор, який взагалі не розумівся на темі доповіді, виступив настільки виразно та експресивно, що неабияк вразив аудиторію. Паралельно в іншій аудиторії аналогічну лекцію читав справжній професор. Потім автори експерименту зібрали відгуки студентів про обох лекторів і  з’ясувалося, що саме актора слухачі оцінили набагато вище.

Тобто харизма може зачепити людей настільки, що вони не помітять очевидної підміни і занурюватимуться в слова «ілюзорного професіонала».

Але ж буває таке, що чари працюють

Насправді, всі передбачення дуже легко побудовувати самостійно. Це працює так само, як і спроби все структурувати та підігнати під певні стандарти.

Це також можна пояснити за допомогою ефекту Форера

Експерименти Бертрама Форера, Ілюстративне фото LIFE

1948 року психолог Бертрам Форер провів експеримент. Він видав своїм студентам «тест на визначення особистості». Кожен студент мав оцінити, чи відповідає результат тесту дійсності. Тобто, наскільки тест точно описав характер індивіда за шкалою від 0 до 5 балів.

Середній результат усієї групи становив 4,26 бала. Насправді  Форер дав усім однаковий опис, який був складений на основі гороскопів в одній із газет. Тобто  такий опис студенти сприйняли щось унікальне та індивідуальне, незважаючи на те, що інформація була загальною і могла стосуватися будь-кого.

Точно так само, приміром, працює один із найпопулярніших тестів сучасності, а саме MBTI. Хоч цей тест використовують сотні державних установ, зокрема державний департамент США, він не є науковим, а тим паче достовірним.

Опитувальник Майєрс-Бріггс MBTI був винайдений 1943 року матір’ю і донькою – Кетрін Бріггс та Ізабелою Бріггс-Майєрс  на основі типології швейцарського психоаналітика Карла Юнга (теорія Юнга нині вважається архаїчною і доекспериментальною. Також чимало його робіт було розкритиковано за недостатність емпіричних доказів).

Розробка мала застосовуватися для працевлаштування під час Другої світової війни, коли багато чоловіків було мобілізовано, а жінки змушені були шукати роботу. Тому придумали легку типологію, за допомогою якої можна було нескладно визначити відповідну професію. Виходячи з особливостей темпераменту, визначали тип із 16 запропонованих типів особистості.

На перший погляд  цілісну, структурну розробку не сприйняла професійна спільнота. Однак це не завадило опитувальнику стати успішним. 1975 року права на продаж цього тесту викупило видавництво Consulting Psychologists Press і почало активно просувати його. Саме так тест набув своєї популярності.

Але насправді  тест застарілий і ненауковий, адже наша особистість багатоструктурна, вона набагато складніша й більш унікальна.

Проблема езотеричних прогнозів

Отже, користуватися послугами тарологів, нумерологів, астрологів чи цифрофих психологів – індивідуальний вибір кожного. Втім  проблема полягає  в  тому, що часом ці прогнози поширюються на глобальні події, на кшталт, мирних угод, масованих обстрілів та відключень електроенергії, що може лише поширювати дезінформацію.

У книзі французького політолога Руді Рейхштадта «Опіум дурнів: нарис про теорії змови» описується внутрішня логіка конспірологічного мислення. Крім розкриття мислення людей, які покладаються на теорії змови, автор доходить висновку, що конспірологія не становила б жодної проблеми в сучасному світі, якби її можна було б вважати такою самою нешкідливою забаганкою, як гомеопатія або астрологія. Однак конспірологія фальсифікує історію. А це вже  серйозна проблема.

Що таке мирний договір

Мирний договір – це документ, що має зазвичай пряму юридичну силу, який формально завершує стан війни між двома або більше ворогуючими сторонами. Мета договору – визначити умови миру, врегулювати територіальні, політичні та економічні питання, а також установити обов’язки та права сторін у повоєнний період.

Основні елементи мирного договору – преамбула (вступ) і положення. У вступі обумовлюються цілі та наміри мирного договору, а також може бути викладений короткий контекст, що пояснює укладення документа. У положеннях, як правило, описуються конкретні умови і зобов’язання, які сторони беруть на себе для досягнення і підтримання миру. Тобто, офіційно визначаються кордони, регулюються фінансові питання (репарації, компенсації, сатисфакції), вказується відповідальність за воєнні злочини, прописуються процеси, за допомогою яких можливе врегулювання конфліктів у майбутньому тощо. Також до цієї частини договору входить обов’язкова декларація про негайне припинення воєнних дій.

Тобто, мирний договір не може передбачати собою просто перемир’я, капітуляцію, або  банальне призупинення вогню. Цей документ повинен мати чіткі критерії та конкретні умови, які влаштовують обидві сторони.

Мирний договір може бути підписаний між вищими представниками, тобто главами країн, парламентів. Однак, крім того, що договір підписується, він ще й затверджується, а саме проходить процес ратифікації. Відповідно до Конституції України, ратифікацію здійснює Верховна Рада України, яка спочатку має ухвалити закон про це, а згодом Голова ВРУ має підписати документ.

Також під час розгляду мирного договору мають бути присутні міжнародні представники, щоб постати у ролі медіатора, тобто нейтральною третьою стороною, яка б встановлювала умови та правильно структурувала процес. Як правило, це ООН, також можуть бути представники Червоного Хреста, ЮНІСЕФ, ОБСЄ, Міжнародна амністія та інші.

Яка ситуація нині

Ще у листопаді 2022 року Україна чітко висловилася, що «Мінська-3» не буде.

Натомість Володимир Зеленський у своєму зверненні до країн  «Великої двадцятки» запропонував українську модель мирного плану, а саме «формулу миру», що складалася з десяти  тез:

  1. Радіаційна та ядерна безпека;
  2. Продовольча безпека;
  3. Енергетична безпека;
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих;
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку;
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій;
  7. Повернення справедливості;
  8. Протидія екоциду;
  9. Недопущення ескалації;
  10. Фіксація закінчення війни.

У лютому 2023 року на сесії ООН українські пункти лягли в основу резолюції, яку згодом підтримала 141 країна. А в червні цього року відбувся перший мирний саміт у Швейцарії, підсумки якого оцінюють досить позитивно.

Глобальний Південь – важливо

Участь понад 100 делегацій – це успіх. Водночас, окрім європейської спільноти, до саміту долучилися країни Глобального Півдня, що було надважливим кроком для просування української дипломатії.

Роль Глобального Півдня в геополітиці є значною, адже це важелі за допомогою яких просуваються українські погляди не лише на євроатлантичний простір, а й на країни в регіонах Африки, Латинської Америки, Карибського басейну, Океанії (без урахування Австралії і  Нової Зеландії) та Азії (без урахування Ізраїлю, Японії та Південної Кореї).

Більшість із цих країн мають недостатній рівень життя, проте саме вони допомагають рф обходити санкції та вирішують результат голосувань ООН. Отже, що масштабніше підтримують українську позицію, то ще більше це вважається думкою більшості.

Чи існує ймовірність реалізації перемовин

Це питання неоднозначне, що викликає купу полеміки. Адже для того, щоб скласти мирний договір, необхідно організувати мирний процес. А перед процесом необхідно зробити реальні кроки до деескалації конфлікту, тобто зупинити вогонь, вивести війська, бути готовим до перемовин тощо.

Однак для всього цього необхідна угода двох сторін, яку росія зараз не показує, оскільки її представників не було на саміті, – а це необхідність справедливого миру. Головне, що важливо розуміти, мирний договір має складатися правильно, щоб не стати можливістю для підготовки нової війни.

Історичні передумови для того, аби проаналізувати можливості та загрози, що постають  за російськими «пропозиціями» до мирних угод

Росія практично завжди з початку свого існування порушувала будь-які мирні домовленості: Березневі статті – 1654 року, Жердівські статті та Переяславські статті – 1659 року, Батуринські статті – 1663 року, Московські статті – 1665 року, Глухівські статті – 1669 року, Конотопські статті – 1672 року, Переяславські статті – 1674 року, Коломацькі статті – 1687 року, Решетилівські статті – 1709 року, Рішительні пункти – 1728 року, Лубенський договір – 1734 року, Договір у Коренево – 1918 року, Масандрівські угоди – 1993 року, Будапештський меморандум – 1994 року, Мінські угоди в  2014-2015 роках. І це ще перелік без урахування мирних договорів, які росія укладала з іншими державами.

Приміром, найвідоміше недотримання договору відбулося 1939 року, коли СРСР вторгся до Польщі, незважаючи на те, що 1932 року між країнами було укладено додаткову домовленість до Ризького мирного договору про ненапад.

Але, як відомо, 1939 року між Німеччиною і СРСР було підписано пакт Молотова-Ріббентропа. Крім підписання договору про ненапад, до пакту додавали таємний протокол, у якому країни розподілили території європейських держав на сфери впливу.

1 вересня 1939 року Німеччина здійснила вторгнення в Польщу, а СРСР вторгся на територію Польщі лише 17 вересня, щоб виставити це  як «якусь допомогу».

Після захоплення окупанти вчинили велику кількість військових злочинів, за які СРСР так і не поніс відповідальності. Наприклад, масовий розстріл польських громадян, в основному польських військовополонених у Катинському лісі.

Отже, мирний договір – це серйозний і багаторівневий документ, який можливо укласти лише в разі згоди обох сторін. Нині вкрай важливо вміти критично мислити й оцінювати джерела інформації, аби не піддаватися паніці та дезінформації.

Дарія ФРОЛОВА

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *