«Наспівати» на мільйон завадила бюрократія

У  Київській міській військовій адміністрації загубили офіційні звернення Академічного камерного хору «Хрещатик»

Комісія КМДА з аналізу фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств за перше півріччя 2024 року заслухала звіт адміністрації хору «Хрещатик». Популярний, яскравий мистецький колектив світового рівня працює в різних стильових напрямках та створює нові тенденції в світі хорової музики, є лауреатом багатьох міжнародних конкурсів. Часто на його концертах – аншлаги.

Академічний камерний хор “Хрещатик” Фото: з відкритих джерел

Цьогоріч «Хрещатик», як  ідеться на Фейсбук-сторінці  колективу, записав шість кантат сучасного композитора Олександра Яковчука в аудіо версії та концертному виконанні. Це  – неймовірно емоційна, прониклива та місцями експресивна, сповнена драматизму творча робота.

Академічний камерний хор “Хрещатик” Фото: з відкритих джерел

І має дуже поганий результат за підсумками шести місяців.

Ще перед тим, як надати слово представникам хорового коллективу,  заступник голови КМДА Ганна Старостенко поцікавилася в  колег з комісії, чи «точно у звітних паперах хору «Хрещатик» не переплутано цифри?» Хмари згущувалися – фінансова звітність на давала підстав для оптимізму посадовцям з адмінбудівлі на Хрещатитку, 36.

Академічний камерний хор “Хрещатик” Фото: з відкритих джерел

Що ж почула Комісія? Як працює колектив на ниві культури? За перше півріччя хор провів 24 концерти. Створив три нові концертні програми. Але є велика проблема – колектив не виконав фінансовий план півріччя, сказав очільник хору.

Чому?                    

Майже детективна історія

Ще 29 квітня керівництво «Хрещатика» звернулося до Київської міської військової адміністрації (очолює генерал-полковник Сергій Попко) з листом, у якому просило визнати, що «хор має важливе значення для задоволення потреб громади Києва».

Минув місяць, а від КМВА – ані звуку. Дирекція хору поцікавилася, куди ж поділося звернення. У відповідь чиновники запропонували написати ще одного листа.11 червня його обуло надіслано. І знову – цілковита тиша з Хрещатика, 36.

Згодом  адміністрація хору дізналася, що Департаменту культури КМДА було просигналізовано – підготувати проєкт розпорядження щодо визнання колективу (як і просив хор). За даними очільника хору, такий документ було підготовлено, з позитивним висновком.

У  колективі, певно, раділи. Але недовго. Бо знову в цій дивній історії зазвучала якась не та нота. Упродовж місяця керівництво хору «Хрещатик» намагалося з’ясувати подальшу долю проєкту розпорядження. Звернулися до директора Департаменту муніципальної безпеки КМДА Романа Ткачука. І почули відповідь, що такого документа  Ткачук і в очі не бачив. Водночас адміністрація хору цьому не йме віри, бо має дані, що в Ткачука проєкт розпорядження таки був на робочому столі. Зателефонували Ткачуку. Чиновник попросив надати проєкт розпорядження в паперовому вигляді.

Що робить керівник хору? Звертається до Департаменту культури, який очолює Сергій Анжияк. А там подивувалися й кажуть, що документація не ведеться в паперовому вигляді, а лише в електронному.

Ось такий біг  замкненим колом. Через обурення можна заспівати не тільки на високих нотах, а й закричати. Чому ж раптом знадобилося таке розпорядження камерному хору «Хрещатик»? Щоб виконати фінансовий план, колектив запланував поїхати за кордон на гастролі. У зв’язку з воєнним станом на таку поїздку потрібен дозвіл. Ось співаки й кинулися оббивати пороги Київської міської військової адміністрації. Просили надати бронь для п’ятьох артистів та художнього керівника.

Мабуть, думали, що все вийде легко, як по нотах.

Чиновницький аппарат так не грає!

У посадовців є своя, бюрократична, мелодія.

Тим часом з фінансами хорового колективу складалося кепсько – йшлося до невиконання плану.

Академічний камерний хор “Хрещатик” Фото: з відкритих джерел

Керівництво хору пояснює причину членам Комісії. «Хрещатик» працює для громади Києва, однак виконує фінансовий план лише завдяки зарубіжним гастролям. Соромно сказати, але досі хор не має власного приміщення (цікаво, що зробив муніципалітет, щоб допомогти вирішити це питання?). У середньому співаки дають чотири концерти в місяць.

«Ми не можемо тут заробити кошти, щоб виконати фінансовий план. Ну, не можемо за рік заробити мільйон гривень!», – стверджують у колективі.

А ось у 2022-23 роках хор перевиконував план – їздили на гастролі в Естонію, Польщу.

Які ж сподівання артистів на осінь? У вересні та листопаді заплановано два великі концерти в Україні. Очільник закладу обіцяє, що до кінця року фінансовий план буде виконано.

Резюме Комісії було таким: заступник голови КМДА Ганна Старостенко (а вона, до речі, спрямовує, координує та контролює діяльність Департаменту культури) запропонувала оцінити діяльність адміністрації «Хрещатика» за підсумками року. Водночас вона жодним словом не згадала детективну історію зі зникненням проєкту розпорядження щодо прохання колективу про виїзд за кордон на гастролі. Лише сказала, звернувшись до очільника «Хрещатика»:

«Поки ви оформлюєте документи, бронюєтеся, можна і в Києві виступати».

 І навела приклад, коли інші колективи виконали фінплан: Муніципальна академічна хорова капела імені Ревуцького – 100 відсотків виконання, хор «Київ» – також стовідсоткове виконання.

А камерний хор «Хрещатик» – всього 18 відсотків. «Дуже поганий результат», відзначили в Комісії.

Тут  уже репліку кинув очільник винуватців: «Та ж хор «Київ» їздить на гастролі за кордон!». А йому – побажання у відповідь: робіть більше платних концертів у Києві. І ще хтось із членів Комісії, здається з Департаменту культури  КМДА, також відгукнувся реплікою: «Закордонні гастролі – як десерт, вишенька на тортику».

Була б «вишенька», якби не таємниче зникнення проєкту розпорядження про бронювання співаків.

«Як пороблено»… Дещо про чари

Того дня  Комісія  заслухала ще низку мистецьких колективів. Зокрема, звітував Український фольклорно-етнографічний ансамбль «Калина». За півріччя виступили з 50-ма концертами. Але також схожа ситуація з «Хрещатиком» – провал  із фінансовим планом, виконано на 65 відсотків. Адміністрація пояснює, що однією з причин є сезонність концертів. До широкомасштабної війни успішно працювали на відкритих київських майданчиках. Нині   – повітряні тривоги, небезпека. Ганна Старостенко порадила активніше працювати з міськими парками культури та відпочинку, за її словами, це могла б бути «хороша колаборація».

Але ж не всі міські парки мають укриття. І з цим Старостенко погодилася, зазначивши, що Голосіївський парк ніяк не може підготувати укриття, а на Співочому полі з цим взагалі «як пороблено»…

Ким «пороблено» – залишилося за рамками розмови. А які заходи міська влада вживає, щоб зняти це дивне «чаклування», щоб не було «пороблено»? Навряд чи почуємо відповідь.

Богдан ТУР

Читайте також:  Одні театри – благополучні, а інші – в «штопорі»

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *