Метро на Виноградар і Троєщину: заяви посадовців і реальність

Неправда очільника київського метрополітену.

Це друга частина аналізу заяв посадовців КМДА. До цього нас підштовхнуло інтервʼю очільника КП «Київський метрополітен» Віктора Брагінського, яке він дав виданню «Лівий берег» 18 січня. У словах Брагінського ми виявили маніпуляції та невідповідність заявам інших посадовців КМДА.

Нагадаємо, що в першій частині ми знайшли  щонайменше п’ять  обманів щодо причин аварії на «синій» гілці, масштабів ситуації та строків відновлення, а точніше – будівництва нового перегону.

Це – друга частина аналізу  інтервʼю про метро на Виноградар і Троєщину, відкриття станції «Львівська брама», проблеми з мостом «Метро», нові ціни на проїзд та багато іншого.

Станція-привид «Львівська брама»

«Львівська брама» — це незавершена станція київського метрополітену, яка розташована на «зеленій» гілці, між станціями «Золоті ворота» й «Лук’янівська», та має виходити на Львівську площу. Її будівництво заморозили з 1996 року через брак коштів. Відновити «Львівську браму» намагалися кілька разів.

Львівська Брама
Станція Львівська Брама, 2008 рік. Фото: AMY / Wikimedia Commons

В інтерʼю  виданню «Лівий берег» – LB.UA очільник столичної підземки Віктор Брагінський  розповів, що є інвестиційний договір, укладений  ще  в 2005–2006 роках,  і сторонами цього договору є Київська міська державна адміністрація та інвестори, а «Київський метрополітен» не згадується, тому самостійно починати будівництво виходів для станції «Львівська брама» вони не можуть.

«Придумали інший сценарій. Ще до початку великої війни відпрацювали передпроєктні рішення, щоб винести вихід зі станції трішки вбік, лівіше. Там є земельна ділянка, яка належить місту (сквер на перетині вулиць Кудрявська та Січових стрільців, де зараз бювет)», – пояснив Віктор Брагінський.

Проте «Київський метрополітен» таки може давати рух цій справі. Востаннє відновити станцію намагалися в лютому 2022 року, ще до повномасштабного вторгнення рф в Україну. Тоді КП «Київський метрополітен» оголосило тендер на проєктування входу станції метро з очікуваною ціною 73,4 мільйона.

22 лютого 2022 року відбувся тендер, який виграла компанія ТОВ «КБ «ТЕПЛОЕНЕРГОАВТОМАТИКА». У червні 2023 року результати тендеру скасували через повномасштабне вторгнення.

Щоб повністю добудувати станцію та відкрити її, потрібно кілька років.

«Рік — щоб зробити якісний проєкт і пройти експертизу. І приблизно два роки — щоб побудувати», – розповів керівник метро в інтервʼю.

Але  в 2024 році такий проєкт не заплановано. Пояснення просте – місто не має коштів, а в тарифі метрополітену, за словами Брагінського, не закладено гроші на розвиток інфраструктури, тож самостійно КП «Київський метрополітен» усіх витрат не може покрити. Тож відкриття «Львівської брами»  найближчим часом очікувати не варто, але закрити шість станцій «синьої» гілки метро наприкінці 2023 року вдалося.

Тим часом Департамент транспортної інфраструктури КМДА та КП «Київський метрополітен» планують у 2025 році освоїти 20 млн гривень на будівництві станції метро «Львівська брама» (з будівництвом входу). Про це стало відомо з проєкту рішення Київради 08/231 – 1465 від 23.11.2023. Загальна вартість будівництва станції метро оцінюється в 1,153 млрд гривень.

Нагадаємо, що станцію заморозили в 1996 році і весь цей час були лише підтримуючі роботі. Востаннє  на станцію журналістів пустили в 2016 році, і тоді там було  багато знахідок: іржа на стінах та стелі, вода, а також вапняк, що звисав із стелі та сталагміти на дні тунелю.

Сталактит в метро

Сталактит або вапняк — мінеральне утворення циліндричної або конусоподібної форми, яке звисає зі стель печер або інших порожнин, чи рукотворних споруд на кшталт мостів.

Сталагміти — натічні мінерали й мінеральні агрегати (найчастіше вапнякові, рідше гіпсові, соляні), які утворюються в печерах у результаті того, що мінералізована вода стікає й капає.

Сталагміт в метро

Тож, у якому стані нині перебуває станція, громадськості невідомо. На запитання, чи дійсно можливо відновити станцію, очільник підземки, каже так:

«Станція в нас законсервована. За нею постійно наглядають чергові операційники. Нічого руйнівного там не відбувається».

Втім  наразі невідомо, чи будівельні роботи на станції метро «Львівська брама» відновлять у 2025 році, оскільки департамент жодним чином це не прокоментував.

До слова,  іржу та сталактити виявили у аварійному тунелі між станціями метро «Либідська» та «Деміївська».

Метро на Виноградар колись (не) буде

Будівництво метро на Виноградар планували почати наприкінці 2017 року, і якби це сталося, то наприкінці 2020 місто отримало б дві нові станції. Але щось пішло не так.

Розірвано угоду щодо будівництва метро на Виноградар.
Будівництво метро на Виноградар триває багато років. Фото: АТ “Київметробуд”

На старті проєкт передбачав побудову чотирьох станів від «Сирця» і нового електродепо «Виноградар». Вартість всіх робіт для міста мала становити 11 млрд гривень і тривати майже девʼять років. У 2018 році місто оголосило тендер на дві станції,  і на ньому переміг «Київметробуд». 20 листопада цього ж року розпочалося будівництво. Мер Києва Віталій Кличко заявляв, що дві станції відкриють вже в 2020. У січні 2020 «Київметробуд» повідомив, що будівництво катастрофічно відстає від графіка і затримується щонайменше на рік. Тоді ж суд арештував рахунки «Київметробуду» через розтрату коштів на будівництві метро на Виноградар. У серпні 2020 Кличко говорив, що на графік будівництва метро вплинув карантин. Однак, яким чином covid-19 вплинув, не пояснив.

Міський голова пообіцяв, що перші станції мають відкрити в грудні 2021. Однак в грудні 2021 «Київметробуд» звернувся до суду з проханням відтермінувати термін завершення робіт на травень 2023. Як наслідок, станції метро не відкрили досі, а в грудні 2023 року за ініціативою КП «Київський метрополітен»  договір з підрядником розірвали. Київметробуд має повернути 4 млрд гривень авансу. За словами Віктора Брагінського, попри закінчення договірних відносин, підрядник поки не виконав свою частину умов. Втім  хвилюватися не варто, запевняє керівник метро.

Стало відомо про ситуацію з будівництвом метро на столичний масив Виноградар.
Фото: АТ “Київметробуд”

«Ми розвели ці два процеси. Відносини з попереднім підрядником, [з котрим] будемо вирішувати і судитися, домагатися справедливості. І відносини з майбутнім переможцем аукціону. Як на мене, це повинно відбутися так: два місяці на завершення процедури торгів. Місяць на підготовку всіх майданчиків для будівництва. І місяць, щоб розпочати будівництво», – коментує Віктор Брагінський.

Через шість років після оголошення планів розбудови метрополітену, виходячи зі слів Брагінського, все розпочинається заново.

Обіцяти, не означає побудувати

Побудувати метро на Троєщину обіцяли багато очільників Києва, але поки це не вдалося жодному.

22 станції метро на Троєщину протяжністю 31 км  планували побудувати за 40-50 років – в 2020-му. Станом на 2024–2025 роки, на будівництво закладено 34 млрд 883 млн. Держава дасть 800 млн, 19 млрд — столиця. І 14 млрд — додаткове фінансування, залучене від кредитних установ.

Три станції вже практично готові на «жовтій» лінії. Але поки їх не відкривають. Віктор Брагінський пояснює це так:

«Навіщо відкривати станції, які не мають з’єднання з наявною інфраструктурою метрополітену?  Це станції на мосту. Зроблено тунель під мостом, у якому мають ходити потяги».

Віктор Брагінський
Віктор Брагінський. Фото: Каштан NEWS

Йдеться про той самий Подільський міст, який за увесь час будівництва досі не введено в експлуатацію, не кажучи про рух поїздів метро.

Також не існує й розробленого проєкту будівництва станцій, необхідних для запуску метро. Конкретних термінів початку проєктування,  будівництва чи відкриття станцій також ніхто не оприлюднив. Тож «жовта» лінія метрополітену на Троєщину немає нічого конкретного: жодної дати, кошторисів чи навіть проєкту.

Відремонтуємо міст «Метро»  якнайшвидше

У 2018 році  Департамент транспортної інфраструктури КМДА повідомив, що міст «Метро» має чотири бали за п’ятибальною системою оцінки аварійності, тоді ж Київська міськдержадміністрація затвердила проєкт капітального ремонту автопроїздів мосту «Метро»  через Дніпро і виділила на це 1,825 млрд гривень. Однак, ні наступного року, ні через рік ремонту не було.

Міст "Метро"
Міст “Метро”. Фото: AMY / Wikimedia commons

В інтервʼю Віктор Брагінський знімає з себе повну відповідальність за стан мосту «Метро». За його словами, йдеться лише про часткову відповідальність.

«Основу моста, яка перебуває на нашому балансі, укріплюватимуть у нічне вікно. І після цього ми можемо ще 15 років працювати і не проводити  ніяких робіт», – пояснив Віктор Брагінський  в  інтервʼю.

За словами мера Віталія Кличка, перебудувати міст коштує мінімум 500 млн євро. У таку суму ремонт оцінили європейські фахівці (ЄБРР).

Станом на 2024 рік жодних досліджень не проведено, міст «Метро»  ще  в 2018 році був за крок від максимального рівня аварійності. Що з ним зараз і чим це може загрожувати – знають лише у КМДА.  Навесні 2023 року «Київавтодор»  оголосив тендер на розроблення проєктної документації для ремонту мосту. Його виграла компанія «Сінк Плюс Міжнародна інжинірингова і консалтингова компанія». Вона запропонувала виконати роботи за 22,56 млн гривень, але очікувана вартість зазначається більше 27 мільйонів гривень.

Засновник компанії – Завійський Ігор Михайлович. Цікавим є те, що людина з таким же імʼям очолювала Службу автодоріг Львівської області. Після Завійського Службу доріг на Львівщині очолив нинішній директор Департаменту інфраструктури КМДА Руслан Кандибор.

Проїзд в метро по 30 гривень

Після публікації цього інтервʼю Брагінського громадськість сколихнула хвиля обурення, адже очільник метрополітену  заявив, що обґрунтована, на його думку, ціна на метро в 2024 році – щонайменше 30 гривень.

«Питання тарифу — це не компетенція Київського метрополітену. Ми не підвищуємо тарифу, але щороку подаємо дані до Департаменту економіки щодо собівартості перевезення пасажирів й економічно обґрунтованого тарифу… Віталій Володимирович сказав, що під час війни ніхто не буде збільшувати тариф. Наскільки бюджет міста дозволить собі фінансувати транспортні підприємства (це ж не тільки метрополітен, але й Київпастранс), настільки зможуть», – пояснив керівник підземки.

ескалатор в метро
Фото: Каштан NEWS

Віктор Брагінський перебуває на посаді керівника «Київського метрополітену» десять років. Весь цей час підприємство є збитковим, і немає жодної нової станції метро. Однак, чим саме обгрунтована ціна проїзду в 30 гривень,  Віктор Брагінський не пояснив.

Однак метрополітен не такий  уже й збитковий. Як мінімум однією зі статей доходів є  зовнішня реклама. Але  скільки заробляє метрополітен на рекламі, в  КМДА не знають.

Про це читайте в  матеріалі «Куди щезають мільйони гривень від реклами метро»

Вікторія ЛІБАН                

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *