У грудні святкує 180 років від дня заснування Народна хорова капела «Дніпро» Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Хор, який на 9 років молодший від самого університету, став лабораторним майданчиком для напрацювання української хорової традиції.
У різні часи з колективом працювали такі корифеї української музики, як регенти Ассінг і Сохановський, Володимир Станіславський, видатні композитори — Микола Лисенко, Микола Леонтович, Яків Яциневич, Яків Калішевський, Кирило Стеценко, легендарний хоровий диригент Олександр Кошиць.
Саме цей хор уперше понад 100 років тому — у грудні 1916-го представив публіці у Києві всесвітньо відому різдвяну пісню «Щедрик» Миколи Леонтовича.
Хор під орудою Кошиця 100 років тому. Фото надане Тіною Пересунько
Дослідниця «Щедрика» Тіна Пересунько зазначає, що саме у 1910-роки Олександр Кошиць почав активно пропагувати у Києві програми з українськими колядками.
«29 грудня 1916 року відбувся різдвяний концерт в залі Купецького зібрання (сучасна Національна філармонія), під час якого студентський хор університету Святого Володимира під орудою Кошиця виконав вперше «Щедрик», — зазначила Пересунько.
За її словами, це була історична місія цього університетського хору. А його спадкоємиця — Народна хорова капела «Дніпро» у 2021 році стала першим в Україні хором, який виконав першу англомовну версію «Щедрика» — The blue bird, яка з’явилась на світ за кілька років до Carol of the Bells. Протягом 180 років хор не переривав своєї діяльності, іноді через заборону української мови доводилось працювати і в підпіллі.
Сьогодні капела продовжує виконувати свою місію, налагоджуючи культурну дипломатію в численних проєктах з іноземними колективами — з хорами з Польщі, Литви, Британії, Німеччини, Франції, Еквадору. До повномасштабного вторгнення хор активно гастролював та перемагав на міжнародних конкурсах.
Хористи виконують григоріанські хорали і джаз. Фото: Анастасія Гнатюк
До свого ювілею хористи підготували шанувальникам хорового співу особливий подарунок — всеукраїнську прем’єру The Missa in Jazz Петера Шиндлера. Унікальність твору — у еклектичному музичному наповненні. Нова інтерпретація меси всотала у себе григоріанський хорал, контрапункт, техніки фуги Баха, романтичне звучання, джазові синкопи, драм-рол, клезмер і блюз.
«В останні роки жанр джазової меси поступово зі стилістичного різновиду перетворюється в автономний жанр — зі своїми особливостями, при цьому зберігаючи значення духовних ідеалів у сучасній музиці. Яскравим прикладом цього явища є „Missa in Jazz“ Шиндлера, надзвичайно цікава музично та насичена в емоційному плані», — розповіла художня керівниця капели Софія Трусенко.
Твір створений 15 років тому, набув великої популярності в Європі. В Україні Джазова меса прозвучала уперше.
Джазова меса стала окремим жанром хорового співу. Фото: Анастасія Гнатюк
Вітаючи з ювілеєм капелу, ректор КНУ Володимир Бугров наголосив, що виконана понад 100 років тому студентським хором щедрівка прославила на цілий світ і університет, і Україну.
«Щедрик — це візитівка України. Невипадково на сьогодні ми подали заявку про внесення цієї пісні до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. „Щедрик“ — справжнє представлення нашої незламності, нашого духу, нашої жадоби до свободи і до перемоги», — наголосив Бугров. Найстарішу в Україні капелу привітали і три наставники колективу. Окрім нинішньої художньої керівниці Софії Трусенко, «Дніпру» бажали творчої слави Ірина Душейко та Іван Павленко, які керували хором у 2009-2022 та 1976-2009 роках відповідно.
Наприкінці свята прозвучав і легендарний «Щедрик» під керівництвом Маестро Івана Павленка. Легендарну щедрівку зал зустрів оваціями, як і на прем’єрі понад 100 років тому.
Леся СОЛОВЧУК, спеціально для «Вечірнього Києва»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua