День Клари Цеткін: чи святкують українці 8 березня

13 відсотків  українок вважають, що найкраще привітання — це донат

Більша частина українців планують відзначати Міжнародний жіночий день 8 березня. Такі результати показало опитування, проведене офіційним каналом Rakuten Viber Україна.

В опитуванні взяли участь майже  64 000 користувачів. Згідно з результатами, 59 відсотків респондентів святкуватимуть цього року 8 березня, як і раніше, 30 – не святкуватимуть взагалі, 5 – святкуватимуть День української жінки 25 лютого, хоча Верховна Рада досі не затвердила це свято, а ще 6 святкуватимуть і 25 лютого, і 8 березня.

Водночас під час окремого опитування, проведеного серед жінок, з’ясувалося, що майже половина українок не очікує на подарунки на Міжнародний жіночий день. Зокрема, 24 відсотки  не чекають на них  взагалі, 14 чекають лише на усні на привітання та повідомлення, а 13 вважають, що найкраще привітання — це донат. Водночас 34 відсотки  респонденток очікують подарунки від найближчих людей, а 15 – і від близьких, і на роботі або у виші чи школі.

подарунки на 8 березня
Частина українок чекають подарунки на 8 березня. Фото: Freepik

Отже, за 33 роки Незалежності популярність «жіночого свята», яке було одним із найулюбленіших за часів СРСР, упала вдвічі – не в останню чергу саме тому, що багато українців вважають його рудиментом Радянського Союзу. Чи так це насправді – розповідає «Каштан NEWS».

Свято без дати

Репутація радянського свята у Міжнародного жіночого дня з’явилася невипадково, хоча первісно СРСР не мав до нього жодного відношення. Його історія почалася 8 березня 1857 року – цього дня текстильниці Нью-Йорка вийшли на мітинг з вимогами рівної оплати праці з чоловіками та запровадження 10-годинного робочого дня. Мітинг було розігнано поліцією, вимоги виконані не були, однак рівно через 51 рік, 8 березня 1908 року нью-йоркські жінки-соціалістки вийшли на демонстрацію, вимагаючи надання жінкам виборчого права та полегшення праці жінок та дітей.

Ще через два роки членкиня Соціал-демократичної партії  Німеччини Клара Цеткін запропонувала під час Другого світового конгресу соціалістичної партії у Копенгагені запровадити щорічне проведення Міжнародного жіночого дня. За ідеєю Цеткін, цей день мав бути присвячений, у першу чергу, агітації за надання жінкам виборчого права. Конгрес ухвалив пропозицію Цеткін, але без фіксованої дати. В результаті Міжнародний жіночий день у різних країнах і у різні роки відзначався у різні дні – 28 лютого, 19 березня, 12 травня тощо.

Боротьба жінок за свої права
Боротьба жінок за свої права

Однак і дата 8 березня не залишилася без уваги: зокрема, у 1913-1914 роках саме цього дня в  Європі, Російській імперії та Північній Америці відбувалися масові демонстрації жінок, які протестували проти насування Першої світової війни. У 1917 році того ж дня (8 березня за григоріанським, або 23 лютого за юліанським стилем) під гаслом «хліба і миру» відбулися жіночі протести в Російській імперії. Згодом  більшовицька влада взяла цю дату за основу, і у 1921 році 8 березня офіційно стало Міжнародним жіночим днем на теренах СРСР. Утім, статусу вихідного дня святу довелося чекати майже півстоліття – Радянський Союз проголосив його святковим неробочим днем лише у 1965 році.

Міжнародний чи ні?

У 1977 році ООН затвердила 8 березня як дату відзначання Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир. Проте поза межами так званого соціалістичного табору  це свято особливої популярності не набуло, і ситуація залишається такою й нині. У США та більшості країн Європи «жіночий день» відзначають переважно лише прихильники лівих політичних течій або феміністичного руху: цього дня проводять  мітинги та демонстрації за права жінок. А букети та подарунки прекрасна стать отримує на День святого Валентина або День матері – свята, з якими «політичний» жіночий день так і не зміг конкурувати на рівних.

Марш за права жінок в Києві
Марш за права жінок в Києві, 2021 рік. Фото: Марш жінок / Facebook

Нині офіційним неробочим днем 8 березня є в Анголі, Азербайджані, Білорусі, Буркіна-Фасо, Вірменії, Гвінеї-Біссау, Грузії, Еритреї, Замбії, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, на Кубі, в Лаосі, Молдові, Монголії, Непалі, російській федерації, Таджикистані, Туркменістані, Уганді, Узбекистані, Україні та Чорногорії. Неробочим днем це свято також є у Китаї та на Мадагаскарі – але лише для жінок, та в двох суб’єктах Федеративної Республіки Німеччина – у Берліні та  землі Мекленбург – Передня Померанія.

Наприкінці лютого минулого року портал «Дія» провів голосування щодо долі 8 березня в Україні. В опитуванні взяли участь понад 2,1 млн українців, і 61,96 відсотка  проголосували за те, щоб залишити цей день вихідним. Трохи раніше, 13 лютого 2023 року, у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт щодо скасування свят 8 березня, 1 травня та 9 травня. Замість 8 березня автори запропонували святкувати «жіночий день» 25 лютого – у день народження Лесі Українки, однак цей законопроєкт досі не  розглянуто.

Більше новин, фото та відео у Телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в Телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в Телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *