Київський міський Будинок природи. Фото: Тетяна Асадчева
У грудні цього року, КП «Київський міський будинок природи», який є важливим центром екологічної просвіти для дітей та дорослих, святкуватиме ювілей.
Історія цього закладу почалася ще у 1963 році, у старовинній будівлі на вулиці Рогнідинській, 3, де заклад знаходиться і зараз.
З моменту свого заснування, екоцентр був єдиною в місті організацією, яка опікувалась питаннями просвітницької та виховної природоохоронної роботи. Напередодні урочистостей, «Вечірній Київ» завітав у Будинок природи, щоб дізнатися цікаві факти про діяльність екоцентру.
Колектив Будинку природи. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
«Наше комунальне підприємство має надзвичайно цікаву історію, яка бере свій початок з відділення Українського товариства охорони природи, з 63 року саме в цій будівлі. Тоді ж небайдужі до навколишнього середовища люди об’єднали зусилля для заснування центрального відділення організації — Київського міського Будинку природи. На той час, це було чи не єдиним місцем для тематичних зустрічей президій, занять, проведення на той час унікальних виставок та відкритих обговорень з актуальних питань охорони довкілля та екології…» — розповідає Аліна Приходько, виконувачка обов’язки директора КП «Київський міський будинок природи».
В.О. директорки Аліна Приходько розповіла про діяльність екоцентру. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Керівниця закладу розповідає, що на момент заснування Будинок природи був єдиним міським центром екологічної просвіти, куди приходило багато маленьких киян з батьками, дідусями та бабусями. Дітлахи вивчали як дбайливо ставитись до природи, захищати довкілля та розвивали екологічне мислення.
«Деякі з цих відвідувачів, яким на сьогодні вже понад 40 років, стали відомими екологами, біологами, акваріумістами та часто допомагають нам, втілюючи різноманітні спільні проєкти. Тому для нас є дуже важливим та цінним, що саме ми, працівники Будинку природи, продовжуємо нести історію екопросвіти у Києві», — зазначає Аліна Приходько.
Свого часу Будинок природи став першим у Києві центром екопросвіти. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Деякі з перших відвідувачі закладу наразі стали екологами і активно допомагають закладу. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Юні кияни на екскурсії в Будинку природи у 2000-ні роки. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Працівники будинку природи, 2000-ні роки. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Акваріумна зала до відновлення у 2004 році. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Квиток до Будинку природи 2004 року. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Дитяче свято у Будинку природи. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Директорка зазначає, що на сьогодні колектив Будинку природи складається з 10 фахівців, які створюють низку проєктів та ініціатив екопросвітницького напрямку, розрахованих, як на дітей, так і дорослих.
«Нашою фішкою продовжує залишатись — екскурсія акваріумним залом. На базі Будинку природи працює найстарша в Києві, одна з найбільших в Україні, виставка тропічних прісноводних риб та рослин. Клубу акваріумістів на базі підприємства вже понад 50 років, але осучаснили та спроєктували виставку такою як вона є зараз у 2004 році, коли наш заклад став комунальною установою.
Окрасою цієї вистави став найбільший в Європі акваріум на 6 тонн води. Він має ввігнуту форму і це створює ефект живої картини. Багато хто з киян його знають і часто приходять до нас, що вкотре помилуватися чудовим підводним світом. Тим паче що зараз біля нього є шезлонги для відпочинку і колекція літератури екологічного та природничого спрямування», — зазначає Аліна Приходько.
Окрасою закладу є акварумна зала та її мешканці. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
Не менш важливим аспектом діяльності Будинку природи є науково-просвітницький лекторій із 6 презентацій на сучасні екологічні теми. Він адаптований до різної вікової аудиторії, як для дітей шкільного віку, так і для дорослих. Та створення допоміжних методичних матеріалів.
«Оскільки ми часто співпрацюємо з різними школами та навчальним закладам, прагнемо зробити наші лекції цікавими. Усі вони є інтерактивними, з відео та спеціальними руханками. Найпопулярнішою серед них є «Мій екологічний слід», — розповідає директорка Будинку природи.
Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Також окрім лекторію, Будинок природи проводить різноманітні еколого-біологічні майстер-класи, консультації з акваріумістики, з рослинництва, різноманітні виставки, партнерські проєкти тощо. Серед найбільш популярних є серія майстер-класів з акваріумістики. Також відвідувачі охоче цікавляться тематикою «апсайклінгу» (upcycling — вторинне використання), що означає творче перевтілення відходів у різні корисні речі.
Екоцентр проводить різні цікаві заходи для дітей. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
За словами Аліни Приходько, неабиякою популярністю серед дитячої аудиторії користується клуб настільних екологічних ігор, до якого належать як відомі ігри, так і власні розробки. Серед них настільно-екологічна гра «Фауноманія», присвячена різноманіттю тваринного світу Києва. Авторкою ідеї та розробницею цієї гри Галина Стець.
Багато цікавого про довкілля столиці можна дізнатися з «Екологічного атласу маленького киянина».
«Наступний рік в нас дуже багато планів. Ми презентуємо нову програму діяльності Будинку природи де основними темами стануть: збереження біорізноманіття; поводження з відходами; зміна клімату; збереження водних екосистем. Будемо розвивати наш YouTube канал, де щотижня виходить якась коротка цікавинка про довкілля. Ці ролики можна використовувати як на уроках, так і показувати вдома дітям. Будемо розвивати нові формат толок, нові екскурсії та інше», — розповідає Аліна Приходько.
Фіхівці екоцентру діляться секретами правильного догляду за різними рослинами. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
З початком повномасштабної війни працівники Будинку природи долучаються до проведення реабілітаційних занять для дітей, які потребували психологічної підтримки.
«Ми залучали фахівців-психологів, які займалися дітками. Наші біологи проводили спеціально розроблену екскурсію акваріумним залом, що допомагала більше розкритися дітям, які перебувають у стресі. Потім проводились консультації з батьками», — зазначає директорка.
Також Аліна Приходько розповіла про діяльність волонтерського штабу, який створили на базі Будинку природи. Для постраждалих та вимушених переселенців колектив збирає гуманітарну допомогу — одяг, взуття, ковдри. Команда показала як можна використовувати повторно задля допомоги українцям та збереження довкілля. Влітку цього року, працівники Будинку природи ініціювали відправлення речей для людей, які втратили майно після підриву Каховської ГЕС.
«Завдяки нашим спільним зусиллям зібрали все необхідне для малюків, що народилися в Згурівці під час окупації навколишніх сіл; передати для жінок та дітей пакунки у Свято-Троїцький собор, де живуть переселенці; відправити продукти літнім людям у Нову Басань, що була в окупації; надати необхідне сім’ї з малюком, що вирвалася у Київ з окупації у Херсоні, нині ми збираємо воринну сировину для виготовлення окопних свічок», — зазначає Аліна Приходько.
За свою історію в екоцентрі проводилися різні цікаві та атмосфері заходи. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Зараз вони готуються до святкування ювілею. На якому пролунає спеціальна аудіо екскурсія сторінками життя Будинку природи, а також презентація відео з архівними світлинами.
«Ми знайшли чимало атмосферних кадрів, зроблених ще у 1970-1990-ті роки. Ці спогади є цінним. І зараз дивитися на ці фото тепло, приємно і гордо продовжувати місію закладу», — підсумовує очільниця Будинку природи.
Біолог Олексій Сербін проводить ексурсії акварумним залом для дітей та дорослих. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
Біолог виставки Олексій Сербін розповів, що працює у Будинку природи ще з 1998 року. Він застав ще старий формат експозиції, створеної ще у 1960-х роках. Тоді акваріуми були такі, що водити великі групи відвідувачів було складно. Сучасну експозицію заклали у 2003-2004 роках. І з того часу тоннаж акваріумів виставки збільшився втричі.
«Ми постійно консультуємо наших відвідувачів з питань утримання акваріумів і зараз навіть створюємо спеціальні відео сюжети, де даємо прості поради та знання користувачам, щоб уникнути помилок. Це є також важливою частиною екопросвіти, яка є однією з пріоритетних наших задач», — зазначає Олексій Сербін.
Анастасія Зибар вважає, що любов та дбайливе ставлення до природи варто виховувати з дитинства. Фото: КП «Київський міський будинок природи»
До розмови приєднується Анастасія Зибар, заступниця директора Будинку природи.
«Оскільки ми є еколого-просвітницьким закладом, то часто співпрацюємо зі студентами та школярами. Вважаю, що турботливе ставлення до природи та навколишнього природного середовища важливо виховувати змалечку. На жаль, поки не можемо охопити глядацьку аудиторію дошкільного віку, але такі плани є», — розповідає Анастасія.
Також Анастасія Зибар зазначила, що для неї Будинок природи є особливим місцем, де можна відчути особливу атмосферу гармонії з природою, що пропагує здоровий та екологічний спосіб життя.
22 грудня в екоцентрі відбудеться день відкритих дверей. КП «Київський міський будинок природи»
КП «Київський міський будинок природи»
КП «Київський міський будинок природи»
Нагадаємо, що Комунальне підприємство «Київський міський Будинок природи» — центр екологічної просвіти киян та гостей міста. Мета — ведення просвітницької та виховної природоохоронної роботи, єднання з природою, популяризація охорони довкілля, раціонального використання ресурсів і реалізація інтересів містян.
Святкові заходи з нагоди 60-річчя Будинку природи відбудуться 22 грудня 2023 року. У цей день у закладі планується день відкритих дверей, а о 15.00 для гостей запланована розповідь про історію створення Будинку природи, презентація аудіоекскурсії та тематична прогулянка акваріумним залом з історією створення акваріумів.
Адреса: вулиця Рогнідинська, 3 (вхід з двору).
До теми: Екохаб у центрі столиці: як Будинок природи працює у час війни.
Попри воєнний час і пов’язані обмеження, у тому числі й щодо енергопостачання, фахівці будують великі плани — і ще більше занять із дітьми, просвітницької екодіяльності, різних майстер-класів і, навіть — емоційної підтримки для переселенців та усіх тих, кому потрібно хоч на мить забути про війну.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua