Робота за ширмою: як знищують маєток Тарнавського     

На Андріївському узвозі знищують чергову пам’ятку архітектури

У Києві на славнозвісному Андріївському узвозі за величезним натягнутим полотном намальованого фасаду старого будинку незаконно зводять новобудову. Це стало очевидно нещодавно — після  раптового потужного пориву вітру, який оголив частину будівельного полотна і відкрив  громадськості черговий  факт нищення столичної старовини.

«Каштан NEWS» спробував з’ясувати, що відбувається за ширмою намальованого фасаду.

Будинок Тарнавського
Будинок Тарнавського. Фото: Дмитро Перов / Facebook

Трохи історії

Будинок на Андріївському узвозі, 26, споруджено  в  70-х роках  ХІХ століття на замовлення тодішнього титулярного радника Всеволода Тарнавського.

Будова є  двоповерховою цегляною конструкцією, встановленою на високому підвальному поверсі. Раніше будинок мав декор, виконаний із жовтої київської цегли з бароковими та ренесансними ремінісценціями.

Друга спроба     

Будинок  Тарнавського забудовники почали розбирати у вересні 2022 року. Це була перша спроба його знищення. Тоді роботи вдалося зупинити зусиллями столичних активістів. Друга спроба руйнування  почала набирати оберти через рік.

Чиновники КМДА тоді запевняли, що жодних дозволів на проведення будівельних робіт не надавали, а демонтаж із ними ніхто не погоджував.

Зараз на місці маєтку височіє бетонний моноліт та видно кладку з нової цегли. Цікаво, що будівельний паспорт об’єкта, який раніше був відсутній взагалі, тепер розміщено  чомусь у дворі. Напис в ньому свідчить про те, що тут передбачено  лише капітальний ремонт, який здійснює згідно з паспортом  Реставраційна майстерня.

Будинок Тарнавського
Будинок на Андріївському узвозі, 26. Квітень 2024 року. Фото: Дмитро Перов / Facebook

Працювали по-тихому

«На місці історичного будинку, який начебто мав ремонтуватися, фактично вже вигнано монолітний каркас нового будинку — те, що там проводиться нове будівництво, було невідомо, через те, що фасад будівлі і будівельне риштування були завішені намальованим фасадом історичної будівлі. Однак вітер зірвав його і явив очам зовсім іншу споруду, ніж та, яка там була. До речі, днями її знову завісили новим полотном, і роботи за ним знову продовжуються. Як наслідок,  ми матимемо зовсім нову будівлю замість тої, яка там була», — розповів «Каштан NEWS»  столичний пам’ятоохоронець Дмитро Перов.

Він зазначив, що всі ці дії з боку забудовника здійснюються в абсолютно незаконний спосіб.

Прокуратура промовчала

У цьому контексті наш співрозмовник нагадав, що восени 2023 року активісти разом із депутаткою  Київради Ксенією Семеновою зверталися до Київської міської прокуратури щодо вжиття необхідних заходів реагування. Оскільки фактично за такою будівельною ширмою з  намальованою старою будівлею  розбирається історична пам’ятка і зводиться новий будинок.

На жаль, прокуратура в цьому випадку виявила  незрозумілу нерозторопність: необхідних дій від неї на депутатське звернення вжито не було.

«Реакції не було. Фактично нам на те звернення не відповіли, хоча воно було ще у вересні», — підтвердив Перов.

Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Перов / Facebook

Також він  нагадав, що знесена архітектурна пам’ятка входить до єдиного ансамблю національного значення «Вулиця Андріївський узвіз» разом із розташованими поруч будинками № 24, 26 і 28.

Випробуваний спосіб

За словами Перова, розбирання старих будинків — це не якесь ноу-хау, що виникло нещодавно.

«Подібна практика раніше вже застосовувалася, — говорить захисник старожитностей. — Однак, якщо раніше це були поодинокі випадки, то зараз це набуло масового характеру. Тобто  старі покинуті будинки, за якими ніхто з різних причин не доглядає, завішуються або якимось будівельним сукном, або рекламними банерами, або малюнками історичних фасадів, а через деякий час всі можуть бачити, що від старої будівлі (у кращому випадку) залишається тільки фасад  або взагалі нічого не лишається, як то ми бачимо сьогодні на Андріївському узвозі».

Дмитро Перов
Дмитро Перов. Фото: Каштан NEWS

Петиція як засіб захисту

Для того, аби   унеможливити чи мінімізувати загрозу знесення старовинних київських будинків «під прикриттям», небайдужі громадяни створили петицію з вимогою до міської влади прибрати всі рекламні банери і намальовані фасади, оскільки вони вводять громадськість в оману і використовуються для того, щоб здійснювати самоуправство, незаконні будівельні роботи з руйнування об’єктів культурної спадщини та зведенням нових будівель на їхньому місці.

Крім того, переконані автори документа,  великі рекламні банери, встановлені на всю висоту будівлі, псують візуальне сприйняття вулиці та навколишньої  історичної забудови. А криво намальовані на будівельній сітці фасади історичних споруд — відсилають до зовсім чужої для нас нині традиції «потьомкінскіх дєрєвєнь».

«Закриваючи пам’ятки від огляду, їх наче виривають із візуального та історичного контексту вулиці. Через 5 чи 10 років  навряд знайдеться велика кількість людей, яка  згадає про те, що за будівля стояла на цьому місці. Останнім і користуються забудовники», — наголошують у своєму зверненні до влади Києва мешканці столиці. Чи дослухається вона до голосу людей – питання риторичне.

Євген ДЕМЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *