Кому заважає лісопильня Сніжка

Лісопильня Сніжка

На Подолі готують до знесення чергову історичну будівлю

У Києві за сприяння представників Департаменту охорони культурної спадщини невідомий інвестор хоче звести торгово-офісний центр на місці пам’ятки історії — будинку лісопильні Сніжка, що на вулиці Турівська, 29-А.

«Каштан NEWS» з’ясовував ситуацію.

Історична довідка

Підприємці Єлизавета Роговцова та Ілля Сніжко були власниками млина і лісопильні, що розташовані на нинішній вулиці Турівська.

Підприємство функціонувало 230 днів на рік, було оснащено паровою машиною на 95 сил та двома паровими котлами. Тут працював 51 робітник. Млин перемелював житнє борошно, лісопильня виробляла дошки, балки, рейки, бруси, колоди, дрова тощо.

Будинок лісопильні було зведено наприкінці XIX — початку ХХ століть.

Лісопильня Сніжка. Фото: Дмитро Перов / Facebook

Будівля знаходиться в зоні регулювання забудови другої категорії і належить до історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ», а отже є офіційно пам’яткою історії.

Робота без дозволу

Ситуація, що склалася навколо будинку Сніжка, є досить непроста. Влітку минулого року будівлю почали поступово розбирати. Однак тоді втрутився Департамент охорони культурної спадщини КМДА, який видав припис на зупинку будь-яких робіт на об’єкті. Приводом для такої реакції на демонтаж конструкцій історичної будівлі стали відсутність у будівельників дозвільних документів, а також проєкту нового будівництва.

У результаті демонтажні роботи зупинилися. Втім ненадовго, вже у вересні відновилися знову. Але тоді в ситуацію втрутився Департамент територіального контролю, який видав своє розпорядження на зупинку робіт і демонтаж захисного будівельного паркану. Тому що такі роботи були нічим іншим, як самоуправством.

Лісопильня Сніжка
Демонтаж пам’ятки, серпень 2023 року. Фото: Дмитро Перов / Facebook

А вже в жовтні, за зверненням депутатки Київради Ксенії Семенової, міська прокуратура Києва відкрила кримінальне провадження за фактом самоуправства (ст. 156 Кримінального кодексу України).

Проте востаннє незрозумілу активність із залученням будівельної техніки на Турівській, 29-А, було помічено в листопаді минулого року — про це київським захисникам старожитностей повідомили місцеві мешканці. Однак з’ясувалося, що ця техніка просто залишала будівельний майданчик відповідно до винесеного припису.

Вирішували тишком-нишком

«Нові рухи навколо будинку Сніжка розпочалися позаминулого тижня. І виходили вони не від когось, а від Консультативної ради Департаменту охорони культурної спадщини КМДА», — розповідає київський пам’яткоохоронець Дмитро Перов.

Дмитро Перов
Дмитро Перов. Фото: Каштан NEWS

Цікаво, але про дату її засідання, присвяченого визначенню подальшої долі історичної пам’ятки, заздалегідь не було нікому відомо. Звісно, крім зацікавлених осіб. Так само, як і не повідомлялося про те, які питання будуть виноситися на розгляд.

Як наслідок, за словами Перова, за підсумками засідання Консультативна рада ухвалила контроверсійне рішення: погодила концепцію будівництва торговельно-офісного центру за адресою: вулиця Турівська, 29-А.

Як зазначив Перов, не все було гладко й під час ухвалення рішення. Адже деякі представники Консультативної ради звертали увагу своїх колег на неприпустимість ухвалення такого рішення. Адже існує заборонний припис на будь-які будівельні дії на цьому об’єкті.

Однак, констатував Перов, половину голосів у кількості шести віддали на підтримку концепції нового будівництва на цій території, що означає зведення торговельно-офісного приміщення на 9-11 поверхів.

Проєкт будівлі на місці лісопильні

Чи то за дивним збігом обставин, чи за іронією долі, але «за» будівництво на місці старовинного будинку чомусь віддала свій голос і керівниця Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова…

Хто забудовник

Інформація стосовно забудовника нині не відома для широкої громадськості.

«Його поки «не світять». Можливо, та людина, яка хоче спорудити тут комплекс, пов’язана з якоюсь іншою компанією, ніж та, яка раніше руйнувала цю будівлю», — припустив Дмитро Перов. 

Свою думку він обгрунтував тим, що під час презентації нової концепції будівництва на місці історичної лісопильні Сніжка, на засіданні не було представників забудовника чи замовника. Натомість цю концепцію презентували співробітники Департаменту й архітектор проєкту Микола Віхарев. Останній, до речі, є членом Консультативної ради. Зважаючи на цю обставину, відразу виникає логічне запитання: а чи немає тут конфлікту інтересів? 

Який вихід із ситуації

Аби вирішити ситуацію з будинком Сніжка, Дмитро Перов розглядає можливість створення громадської петиції до міської влади з вимогою визнати рішення Консультативної ради недійсним та скасувати його. Тим більше, що Рада є лише дорадчим органом Київської міської державної адміністрації.

«Можливо, до думки громади дослухаються. Принаймні, будемо на це сподіватися», — висловив надію наш співрозмовник.

Євген ДЕМ’ЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *