Історичний Київ: найстаріші діючі фонтани столиці

Спека триває, тож питання, де врятуватися від неї в Києві, є досить актуальним

Знайти  в  запиленому мегаполісі тінь досить складно, водночас  не завжди є доступ до вентиляторів та кондиціонерів. Тому найбільш доступним  варіантом є  знайти прохолоду поблизу фонтану.

Проте варто зважити на те, що від води утворюється парниковий ефект. Використання фонтанів для охолодження може дати тимчасове полегшення, адже підвищена вологість у поєднанні з високою температурою може створювати відчуття парника. Тож це не найефективніший метод, проте нині один із найбільш доступних.

Фонтан зі скульптурою біблійного персонажа Самсона вперше з’явився 1749 року на місці старого джерела, звідки до споруди архітектора Івана Григоровича Барського люди брали питну воду.

Скульптуру Самсона, який роздирає пащу леву, встановили на 100-річчя Полтавської битви. Споруда стала метафорою, що зображає перемогу Петра І  (Самсона) над Карлом ХІІ  (левом). Киянам такий символізм не був знайомий, а тому на місці метафори виникли  інші місцеві легенди та міфи. Наприклад, міф про те, що якщо випити води з цього фонтана, то ймовірність залишитися в Києві назавжди зростає в геометричній прогресії. Але важливо розуміти, що це міф, адже вживати воду з неперевірених і непитних джерел не рекомендується, оскільки це може негативно позначитися на здоров’ї.

Оскільки раннє джерело розташовувалося в публічній місцевості, а саме -на головній на той час Контрактовій площі, де часто відбувалися ярмарки, стояв магістрат та інші важливі споруди, було вирішено спорудити невеликий круглий купол – ротонду, щоб прикрасити місцевість. Крім альтанки, наприкінці ХVІІ  століття на даху ротонди встановили сонячний годинник, проте Подільська пожежа 1811 року, що знищила понад 2 тисячі споруд, також зачепила і фонтан.

Пізніше ротонду відновили, але годинник не вдалося реконструювати. Перед Першою світовою війною скульптуру Самсона  забрали до музею, і нині вона зберігається в Національному художньому музеї України. На місці скульптури встановили копію, проте 1934 року фонтан знищили і відновили тільки до святкування 1500-річчя Києва.

Нині  фонтан «Самсон» прикрашає сквер на Контрактовій площі.

Два наступні фонтани пов’язані з ім’ям відомого інженера Олексія Термена. У 1855 році молодий чоловік закінчує технологічний інститут та їде до Києва реалізовуватися. Саме в цей час сучасна столиця почала стрімко розвиватися завдяки відкриттю великої кількості цукрових заводів. Спочатку Олексій працював проєктувальником-технологом на пивоварному заводі. Цей завод зберігся й  досі знаходиться  на Подолі, а востаннє він працював у 2014 році.

Незабаром Термен заснував власну справу. У 1873 році Олексій відкрив майстерню, яка спеціалізувалася на ремонті обладнання цукрових заводів. Трьома роками пізніше майстерня перетворилася на машинобудівний завод, де  випускали й інші вироби, що користувалися великим попитом.

Коли в Києві облаштовували водопровідну мережу, Термін став головним постачальником проєкту. За планом необхідно було прокласти не тільки водогін, а й спорудити фонтани. Отже, за проєктом архітектора Олександра Шиле на заводі Терміна було виготовлено чавунні чаші за мотивами паризького фонтана з площі Вогезів.

Фонтани нагадують квітку, що розпустилася, прикрашену листям трав’янистих рослин. Внизу архітектурні споруди прикрашають маскарони чотирьох левів із людськими рисами, з пащі яких тече вода. Легенда свідчить, що прототипом маскаронів послужила фігура майстра на прізвисько Фараон, який керував процесом відливання фонтанів. Фараон не був приємною людиною, а тому ливарники вирішили зробити на нього чавунну карикатуру.

Один із діючих фонтанів розташований у сквері біля станції метро  «Золоті ворота», інший –  у сквері біля театру імені Івана Франка.

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *