Дніпро під загрозою: чи відмовляться кияни від порошків і шампунів

Ярослава ЗОЛОТЬКО

В Україні розпочалась акція «Стоп фосфати». Українців закликають відмовитися від миючих засобів, які містять фосфати. Адже вони руйнують екологію.

Трохи цифр

Якщо в 90-ті концентрація фосфатів у стічній воді, яка надходила на очисні споруди Київводоканалу, становила 6-8 мг/л, то зараз – 30-35 мг/л. За нормативами, має бути до 8 мг/л. Водоканали не розраховані на очищення вод від такої кількості фосфатів. Їхнє обладнання не справляється з цим завданням, адже було розроблено тоді, коли ця проблема була ще не актуальна. 1 г фосфатів призводить до появи 5 – 10 кг синьо-зелених водоростей.

– Головна наша мета – донести до свідомості людей необхідність відмовитися від фосфатовмісних миючих засобів. Адже та шкода, яку вони завдають довкіллю, стосується кожного. Щодо фосфатовмісних миючих засобів, ми маємо дотримуватися трьох правил: не виробляти, не купувати, не використовувати. Тільки тоді ми можемо сподіватися на позитивний результат, – наголосив генеральний директор Київводоканалу, президент Асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький.

Головне – політична воля

Миючі засоби – головна причина забруднення води фосфатами.

– За останні 5 років ми маємо не просто кризову ситуацію з цвітінням водоростей, а катастрофічну. Це страшний удар по екосистемі, водні організми потерпають. Але для України це ще й ключова проблема питного водопостачання. Тому що 80% українців користуються водою з поверхневих джерел. Тобто все, що ми забруднюємо, ми вимушені потім забирати і очищати. Яким чином? Хлоруванням, яке б’є по здоров’ю українців, – зазначає Тетяна Тимочко, Всеукраїнська екологічна ліга.

Як вихід з ситуації, Тетяна Тимочко бачить повну заборону на законодавчому рівні використання в нашій країні фосфатних миючих засобів.

Крім цього, в Україні має діяти програма з модернізації та реконструкції очисних споруд, вважає Вікторія Яковлєва, директор з інформаційної політики асоціації «Укрводоканалекологія». Адже повна заборона використання фосфатних миючих засобів допоможе очисним спорудам, але не вирішить проблему до кінця.

Що робити споживачеві

На що ми звертаємо увагу, обираючи миючий засіб? Наприклад, я, насамперед, – на ціну та гіпоалергенність, адже страждаю на алергії. Проте екологи закликають дивитися ще й на вміст фосфатів. До того ж пральні порошки з фосфатами також здатні викликати у споживачів алергію.

Звертати увагу на маркування радить Сергій Литвиненко, заступник начальника відділу ринкового нагляду Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

– Маркування має бути українською мовою. Якщо його нема, це контрабанда. Обов’язкова умова – зазначати всі інгредієнти, які входять до складу того чи іншого виробу. Тобто має бути зазначено, чи містить він фосфати, – Сергій Литвиненко.

Всеукраїнську акцію «Стоп фосфати» планується зробити щорічною. У столичних школах впродовж тижня будуть проводитися тематичні екоуроки.

Читай "Вечірку" в Telegram та Facebook. 

Sourse: vechirniy.kyiv.ua

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *