Поради при можливій аварії на Запорізькій АЕС

Науковці прорахували наслідки аварії на Запорізькій атомній електростанції за двома можливими сценаріями й дали українцям поради.

Так, якщо захисна оболонка реактора не пошкодиться, то аварія стосуватиметься лише невеликої зони навколо Запорізької АЕС. Про це повідомляє Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки.

Повідомляється, що з 2011 року на енергоблоках Запорізької АЕС впроваджені модернізації, спрямовані на запобігання та/або управління важким аваріям. До таких модернізацій, серед іншого, належать мобільні дизель-генератори та мобільні насосні установки для підживлення парогенераторів, басейнів витримки та бризкальних басейнів.

Застосування цих систем дозволяє запобігати виникненню важких аварій або суттєво збільшити запас часу на виконання дій персоналом для пом’якшення їх наслідків.

Перш за все науковці зазначили, що всі можливі варіанти розвитку подій на ЗАЕС можуть відбуватися за двома сценаріями:

  • аварія з цілою захисною гермооболонкою реактора (контайнментом),
  • аварія з відкритим контайнментом (або у випадку його відмови/пошкодження).

Перший сценарій “Повне знеструмлення енергоблока” (пов’язан з втратою бризкальних басейнів (наприклад, внаслідок втрати ставка-охолоджувача). Він є найбільш несприятливим щодо розвитку аварії з втратою охолоджувальної води, що використовується для відведення тепла від ядерного палива в активній зоні реактора та в басейні витримки відпрацьованого ядерного палива.

Науковці вважають, що результати моделювання для гіпотетичної аварії з важким пошкодженням активної зони при повному знеструмленні одного енергоблока ЗАЕС (при цілому/щільному контайнменті) вказують, що радіаційні наслідки від аварії в основному будуть обмежуватись межами санітарно-захисної зони (2,5 кілометри навколо ЗАЕС). А це стосуватиметься здебільшого тільки персоналу ЗАЕС.

У такому разі необхідно обмежити перебування людей на відкритому повітрі у межах санітарно-захисної зони. Йодна профілактика не потрібна.

За другим сценарієм – аварія з відкритим чи пошкодженим контайнментом, також не передбачає необхідності вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини.

– У разі аварії з відкритим (або пошкодженим) контайнментом радіаційні наслідки аварії матимуть ширшу географію і гірші наслідки. Територія забруднення залежатиме від конкретного сценарію та метеорологічних умов, – йдеться у повідомленні.

У разі такої аварії співробітники Держцентру будуть інформувати населення щодо рівня викидів, розвитку ситуації на аварійному енергоблоці та прогнозованої зони забруднення додатково.

Нагадаємо, що робити у разі радіаційної аварії:

Головне правило – слухати вказівки влади, ДСНС та інших установ, які координуватимуть дії на місцях.

Викид може бути контрольованим. На атомних електростанціях є системи, які спрямовані на те, щоб убезпечити довкілля від того, що перебуває всередині герметичної оболонки атомної електростанції. Але алгоритм дій такий:

Якщо ви отримали оповіщення про радіаційну аварію, то потрібно:

  • зайти в укриття, підвал чи середину будівлі. Радіоактивний матеріал осяде на зовнішній стороні будівель, тому краще триматися подалі від стін та даху будинку;
  • зробити запас води в герметичних ємностях на кілька днів. Продукти потрібно обернути в плівку та покласти в холодильник чи шафу;
  • забрати всередину тварин;
  • закрити та заблокувати всі вікна та двері у приміщенні, не підходити до них без особливої потреби;
  • підготувати маску, респіратор чи ватно-марлеву пов’язку для захисту органів дихання;
  • стежити за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, органів влади.

Зазначимо, що передчасна евакуація може бути шкідливою, тому що ви можете, перебуваючи в автомобілі, навпаки, потрапити на тяжку фазу аварії та отримати непомірно більші дози опромінення, ніж ви б отримали, якби залишилися в укритті.

Раніше ми також писали, що експерт сказав, що підрив Запорізької АЕС не призведе до катастрофи. Більш детально про це можете прочитати тут.

Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:

No votes yet.
Please wait...