Горіховий спас: історія, звичаї та традиції

Третій Спас, або Горіховий Спас — завершальне свято періоду літніх Спасів. Віряни називають його Днем пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя. Цьогоріч його святкують завтра, 29 серпня.

ІСТОРІЯ

Згідно з переказами, одного разу Ісус після вмивання витерся рушником, на якому відбився його божественний лик. З цього рушника художники почали писати ікони Спаса Нерукотвороно, а саме полотно вважалося цілющим. Вважається, що воно вилікувало хворобу правителя міста Едесси, і потім зберігалося в місцевому храмі.

Горіховий Спас і Хлібний Спас – народні назви свята, що з’явилися через те, що в цю пору дозрівали горіхи і зерно, які слов’яни активно збирали. Також свято називають Полотняним Спасом тому що в цей день люди шанували полотна і продавали тканину на ярмарку, а піти з ринку з порожніми руками вважалося поганою прикметою.

ТРАДИЦІЇ

За традицією 29 серпня православні відвідують богослужіння і освячують горіхи, зерно і готовий хліб. Також в храм можна принести яблука та мед, якщо не встигли освятити їх у минулі Спаси.

За традицією, на третього Спаса також освячували воду в криницях і будь-які джерела питної води.

Власники своїх ділянок до 29 серпня закінчують збір жита і пшениці, і починають сіяти озимі культури. Господині на Спас за старих часів ткали полотна, вишивали рушники і шили одяг, а також виставляли тканину на продаж. Також на Третій Спас за традицією освячували всі колодязі та джерела питної води. Після важкого дня всією сім’єю сідали за вечерю і ходили в баню.

ЗВИЧАЇ

Інколи ворожили за смаком першого з’їденого цього дня волоського горіха: незрілий — чекайте на важливі новини; стиглий — прийде велика любов чи добрі звістки; червивий плід — буде біда; гіркий — до проблем; гнилий — чекайте на велику біду.

Чимало народних прикмети існувало серед наших предків на Горіховий Спас. Можна спробувати перевірити їх і сьогодні:

Багато горіхів на Спас — через рік буде хліба про запас.

Третій Спас — хліба припас.

Третій Спас запитає у вас: чи жнивували, чи в холодку пролежали.

Коли гарний третій Спас — взимку буде квас.

Третій Спас на полотні, а хлібець на току.

Журавель відлітає до третього Спаса — на Покрову буде морозно, а ні — так і зима зажде.

Ластівки відлітають у три рази, у три Спаси.

На третій Спас почався дощ з грозою — осінь буде теплою.

Горіховий Спас — сонце на осінь пішло.

В цей день існують І певні заборони. Вважалося, що якщо зробити ці речі, весь рік людину спіткатимуть нещастя. Не можна пліткувати, лихословити, злословити, сваритися й бажати іншим зла; не варто лінуватися, адже цей період повинен пройти у фізичній роботі; якщо вас попросили про допомогу, не можна відмовляти; до лісу без оберега (натільного хрестика) ходити було заборонено, можна зустріти нечисту силу.

Приєднуйтесь до нашіх каналів в Telegram:

No votes yet.
Please wait...