У нас на районі: Феофанія

Парк Феофанія

У столиці є багато місць, про цікаву історію яких мало хто здогадується

Київ складається з десяти адміністративних одиниць — районів. Кожен із них — розміром із невеличке місто. Райони мають свою історію, традиції, цікаві місця. Каштан NEWS розповідає й нагадує про цікаві факти київських районів. Минулого разу ми розповідали про місцевості під назвою МишоловкаЗвіринецьБатиєва гораЛиса гора, Чорна гораЧерепанова гора, Корчувате. Сьогодні йтиметься про місцевість “Феофанія”.

“Феофанія” на Google Maps

Розташування та історія

Садово-парковий комплекс “Феофанія” є Державною природоохоронною рекреаційною установою НАН України, яка має статус загальнодержавного значення. Парк, площею у 257 гектарів, розташовано в Голосіївському районі столиці. Статусу пам’ятника садово-паркового мистецтва парк набув у 1972 році.

Парк має як рівнинну, так і гористу конфігурацію ландшафту, оскільки розташований на схилах Феофаніївської балки. Вперше ця територія згадується у 1471 році. До цього вона мала назву Лазарівщина — від імені благочестивого старця Лазаря, який тримав в цій місцині бджіл.

Парк “Феофанія”. Фото: з відкритих джерел

Сучасну назву місцина отримала завдяки першому київському вікарному єпископу Феофану. Саме йому в користування колись було передано ці території під резиденцію, де він у 1806 році звів Михайлівську церкву.

У XVI столітті територія парку належала Києво-Печерській Лаврі, а згодом перейшла у власність київських митрополитів Петра Могили та Сильвестра Косова. Через деякий час місцина стала власністю Софіївського монастиря, наприкінці ж XVІІI століття стала державною власністю.

Рожево-білий храм і більшовики

На початку минулого століття на території “Феофанії” розпочалося будівництво храму на честь Святого великомученика та цілителя Пантелеймона. Культову споруду будували швидкими темпами, і вже через 9 років після закладки фундаменту — в 1914 році — рожево-білий, багато оздоблений храм відкрив двері вірянам. Втім у такому стані він проіснував не довго, адже стався більшовицький переворот. У результаті вже в 1921 році на території церкви відкрилася сільськогосподарська артіль “Землеробство”. А через три роки хутір Феофанія потрапив у розпорядження Губернської комісії допомоги дітям, через що на цьому місці виникла сільськогосподарська колонія, в якій перебувало понад 170 дітей та 21 викладач. Також знайшлося місце для скотарні та птахоферми.

Храм у “Феофанії”. Фото: з відкритих джерел

У 30-х роках ХХ століття за наказом партійних радянських органів з території “Феофанії” було вигнано всіх ченців, а релігійні споруди передали в користування різним організаціям, серед яких був дитячий будинок. Наслідком такого “господарювання” стало знищення практично всіх культових споруд, які були у “Феофанії”. Вціліти вдалося лише Свято-Пантелеймонівському собору та Церкві всіх Святих.

Напередодні гітлерівської навали у “Феофанії” розташовувалась психіатрична лікарня, а під час окупації Києва німецько-фашистські загарбники розстріляли всіх її пацієнтів і влаштували на території лікарні шпиталь для своїх поранених солдат.

Парк і перший комп’ютер

По завершенню війни в колишніх монастирських обителях “оселився” Інститут електротехніки. Саме в його лабораторії у 1950 — 1951 роках було створено першу в Європі цифрову електронно-обчислювальну машину, яку назвали “малою”. Примітно, що це на той час чудо техніки складалося із 6 тисяч електронних ламп. У такому вигляді машина ледве уміщалася в одній із двоповерхових секцій колишнього монастирського гуртожитку. При цьому в робочому режимі вона настільки розігрівалася, що довелося розбирати частину стелі, аби зробити належну вентиляцію, охолодження і відведення зайвого тепла.

На початку 90-х років XX століття споруди монастиря повернули Українській Православній церкві, а на початку 2000-х років XXI століття у Феофанії заснували Свято-Пантелеймонівський жіночий монастир.

Фешенебельна лікарня

Так сталося, що парк “Феофанія” у свідомості багатьох українців асоціюється, перш за все, не з мальовничою природою, а з лікарнею, в якій тривалий час лікувалися виключно ті, хто обіймав високі посади або був наближений до них.

Рішення про зведення лікарні було ухвалено в 1964 році, а вже наступного року перший її корпус на 135 пацієнтів прийняв хворих. Примітно, що від самого початку створення лікарня обслуговувала виключно так звану політичну еліту: спочатку — радянську, а потім — українську.

Лікарня “Феофанія”. Фото: з відкритих джерел

Однак з січня 2022 року Міністерство охорони здоров’я за дорученням керівництва держави відкрило клінічну лікарню “Феофанія” і для “простих смертних”. Тепер туди госпіталізують пацієнтів із інфарктами, інсультами та іншими серйозними хворобами. Але послуги у лікарні — платні і різняться в залежності від виду та складності.

Сьогодні колектив лікарні нараховує близько 1700 лікарів, медичних сестер, господарських та адміністративних працівників.  При цьому 156 із 230 лікарів мають вищу та 1 категорію, 42 — з вченим ступенем.

Чим славиться “Феофанія

Однак повернемося до парку. Сьогодні облаштуванням парку займаються фахівці з ландшафтного дизайну.

На його території росте понад 80 видів дерев, кущів та ліан. Примітно, що серед дерев трапляються дуби, що мають вік понад 300 років. Крім них, ростуть клени та ясені, чий вік становить від 80 до 120 років, 100-річні липи та 80-річні граби, в чиїх кронах гніздують багато різних видів птахів. На території парку також виявлено 9 видів червонокнижних комах.

Крім того, тут знаходиться близько десятка невеликих джерел. Деякі з них вважаються цілющими.

Купель у “Феофанії”. Фото: з відкритих джерел

Цікаво, що джерела “Святого Пантелеймона” і “Пресвятої Діви Марії” оголошені пам’ятками природи. А у підніжжя джерела  ”Сльози Божої Матері” розташовано купальню. Вода в ній влітку не перевищує +8 градусів, а взимку не опускається нижче +4.

Варто зазначити, що воду з джерел можна вживати, щоб вгамувати спрагу під час літніх прогулянок лісовими стежками парку.

Також на території парку є комплекс озер, в яких водяться навіть соми, облаштовано численні зони відпочинку з дитячими майданчиками, альтанками, працюють кафе, а для тих, хто хоче здійснити велотури парком діє прокат велосипедів. Однією ж з родзинок парку є його центральна частина, де зведено один з найбільших в Європі світлодинамічних фонтанів під назвою “Родовід”.

Озеро у “Феофанії”. Фото: з відкритих джерел

На території парку збереглася садиба академіка Палладіна — засновника і керівника Інституту біохімії. Створений ним медичний препарат для зупинення кровотечі використовується й досі.

Як доїхати

Якщо вас зацікавила місцевість “Феофанія”, ви хочете потрапити туди, щоб побачити все на власні очі, тоді до ваших послуг автобуси маршрутів № 57, маршрутки № 11, 57, 444К, 496, 507 або приватний транспорт за допомогою навігатора.

Варто пам’ятати, що вхід до парку платний. Квиток для одного дорослого з урахуванням одного дня перебування на території парку коштує 60 грн. Квиток для дитини від 7 років, а також для студентів денної форми навчання обійдеться у 30 грн. Пенсіонерам, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих воїнів, ліквідаторам аварії на ЧАЕС, інвалідам вхід безкоштовний. Також на в’їзді до парку працює платна автостоянка.

Євген ДЕМ’ЯНОВ

Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі  KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *