Вчений та державний діяч Микола Бідзіля (1930-2023). Фото зі сторінки у Facebook
Він був один з організаторів і лідерів Народного руху України, активний діяч на громадській і політичній арені кінця 80-початку 90-х років, на рахунку якого знакові для держави рішення.
Про смерть Миколи Бідзілі повідомили родичі та друзі, залишивши дописи на його сторінці у Facebook.
«З великим сумом пишу це повідомлення, сьогодні не стала мого доброго і порядного друга Миколи Бідзілі Вічна пам’ять!!!», — написав Ivan Magey.
Микола Іванович Бідзіля народився 9 грудня 1930 року у селі Сасове Виноградівського району, Закарпатської області в багатодітній селянській родині. У 1954 році закінчив Ужгородський державний університет з відзнакою, продовжив навчання в аспірантурі Інституту фізіології рослин і генетики НАН України в м. Києві, після її закінчення працював молодшим, старшим науковим співробітником, завідувачем лабораторії в цьому ж Інституті до 1990 року.
Микола Бідзіля у молоді роки. Фото з родинного архіву діяча
Фото з родинного архіву діяча.
З 1990 року — депутат (І-II скликань) Голосіївської (тоді — московської) районної ради міста Києва, голова Ради та виконкому, Представник Президента у Голосіївському (московському) районі міста Києва, голова Голосіївської (московської) районної у місті Києві державної адміністрації (1990-1995).
13 липня 1991 року він першим серед керівників районів столиці першим підняв жовто-блакитний стяг. Цю унікальну подію Микола Бідзіля згадував у своєму інтерв’ю «Вечірньому Києву» до Дня державного прапора у 2021 році.
Багато років Микола Іванович присвятив педагогічні та науковій діяльності. Викладав курс радіобіології й біофізики в Національному аграрному університеті в міста Києві. Він був автором понад 150 праць у галузі біофізики, радіобіології та космічної біології.
Прощання з Миколою Бідзілею у церкві на Аскольдовій могилі. Фото: Валерій Асадчев
Ще з кінця 1950-х рр. разом із колегами-закарпатцями стихійно гуртував навколо себе земляків — студентів, аспірантів, учених, лікарів, митців, футболістів — щоб допомагали й підтримували одне одного, пам’ятали своєрідні й унікальні традиції, серед яких зросли на Закарпатті. Згодом це зібрання переросло у створення осередку закарпатського земляцтва в столиці, що офіційно зареєстровано як товариство «Закарпатців в місті Києві».
В останні роки життя, попри поважний вік Микола Іванович продовжував брати активну участь у суспільному житті держави. Страшним ударом для діяча стала втрата близьких: у 2021 році він втратив дружину Марію, а у березні цього року від раптової недуги помер його єдиний син Іван.
Останню трагедію він не зміг пережити, залишивши цей світ через півтора місяця після втрати сина.
Віддати шану прийшли близькі та друзі Миколи Бідзілі. Фото: Валерій Асадчев
Політика поховають на Байковому цвинтарі. Фото: Валерій Асадчев
Микола Бідзіля пішов в життя 13 травня 2023 року у віці 93 років. Попрощатися з ним до Церкви Святого Миколая на Аскольдовій прийшли його рідні, колеги та знайомі.
Поховають відомого політика та науковця на Байковому цвинтарі, ділянка № 27 а. Адреса: м. Київ, вул. Байкова, 6.
До теми: Помер відомий київський скульптор Володимир Мельніченко
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua