Аліна Приходько показує новий стенд, що дуже подобається дітям. Фото: Наталка Марків
Перше вересня — свято не тільки школярів та студентів. Починається новий сезон і в Київському міському Будинку природи.
Про плани на цей навчальний рік та нові цікаві активності для дітей та дорослих розповіла «Вечірньому Києву» виконуюча обов’язки директора Аліна Приходько.
— Цьогоріч перше вересня особливе. Освіта повертається до навчання в очному режимі. Як ви готуєтеся?
— Ми зорієнтовані на офлайн і живе спілкування. Працюємо з дітьми від 6 років. Верхня межа — не має обмеження, бо готуємо програми для усіх. Звичайно, насамперед це екскурсії нашим знаменитим Акваріумним залом. До цих екскурсій запускаємо ще й безкоштовні консультації з акваріумістики від наших біологів. Екскурсії можна замовити телефоном адміністратору, як і консультації фаховість яких можна оцінити по нашому акваріумному залу.
Крім того, ми за сприяння Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату будемо продовжувати проводити екскурсії на пункти моніторингу повітря. Це ексклюзив. Тож уже скоро будуть оголошені дати і можна буде записатися. Такі екскурсії будуть цікаві студентам, активним мешканцям і профільним фахівцям.
Піраньї не залишають байдужими нікого
— Будинок природи співпрацює із Київзеленбудом?
— Так, але не тільки. З Київзеленбудом запускаємо спільні майстер класи з посадки рослин, що розраховані на дітей та молодь. Ми будемо організовувати групи для висаджування рослин, а наші фахівці проводитимуть практичні лекції. Це будуть цікаві і прикладні речі. Наприклад, розповіді про те, що таке інвазивні види, чим вони небезпечні, про «партизанське садівництво» і чому у місті не можна садити дерева всюди, де хочеться.
Також ми продовжимо проводити традиційні екологічні та біологічні майстер класи на базі Будинку природи.
Крім того, ми проводили спільні акції з Музеєм води до Дня збереження природних ресурсів. А в рамках співпраці з міським Управлінням туризму і промоцій, екскурсії щомісяця в нас відбувається екскурсія. Гід від Управління проводить тематичну екскурсію центром, яка закінчується у нас — учасники оглядають нашу експозицію і дивуються, що в центрі мегаполіса є таке унікальне місце природи.
Зараз в нас чималий список проєктів з партнерами, які вже втілили і ті, що готуємо.
У леопардовому стилі
— Виставки теж у планах?
— Звичайно! Ми в постійному пошуку людей, які бажають показати свою творчість. Дуже хочеться організувати хендмейд виставку і апсайклінгу, повторного використання речей. Таким чином ми хочемо продовжувати наш відносно новий напрямок роботи — виставки, які формують екосвідомість киян.
Також ми відкриті до співпраці з художниками і фотографами, які малюють чи знімають природу. Готові влаштовувати їм презентації і виставки, організовувати спільні акції. Такі колаборації, коли ми щось презентуємо і розповідаємо про природоохоронну етику і естетику.
— А традиційні виставки фіалок і кактусів будуть?
— Так. Про них знають, чекають, вони мають свою сталу аудиторію. Нещодавно ми започаткували ще виставку тропічних рослин і навіть самі не очікували такого результату. Вони притягнули до нас багато молоді.
Під час цієї виставки ми проводимо вже улюблені киянами обміни рослин. Фішка у тому, що люди приносять власні рослини, а беруть вподобані. Наприклад я обміняла епіпремнум на маракую. Були навіть банани, багато різних кактусів, пальм, а також рідкісні, дорогі рослини, що використовуються в дизайнерському інтер’єрі. Іноді люди по декілька годин в очікуванні чогось особливого.
Акції з обміну проводяться доки триває виставка. Всі рослини, які залишаються, і їх власники не забрали, просто роздавали всім охочим. Написали про це пост. Так от, виставка закінчилася ввечері у неділю. У понеділок у нас санітарний день, а у вівторок вранці наших працівників уже чекала черга з охочих взяти якусь рослину. (Аліна сміється і розповідає, що через потік людей, що вже четвертий тиждень йдуть за вазонками, навіть написали оголошення на вхідних дверях, що акція завершилася. — ред).
Аліна Приходько. Фото надане Аліною Приходко
— Які ваші лекції найчастіше замовляють?
— Важко сказати, бо для кожного віку і вподобання вони свої. Для найменших ми розповідаємо про дбайливе ставлення до природи, про забруднення, сортування відходів, до якого зараз додалася лекція з екологічної безпеки. Лекції робимо інтерактивними і супроводжуємо відеорядом. Також, продовжує діяти наш клуб настільних екологічних ігор. При чому є «настолка» і для дорослих — про цілі сталого розвитку, вона непроста, але захоплююча, змушує задуматися.
І хоча ми спрямовані на роботу офлайн також продовжуємо розвивати наші медійні платформи. Працюємо з екологічними датами року. Наприклад, перше вересня — це не тільки День знань. Це також День пам’яті видів, які знищила людина. Тож готуємо просвітницький ролик для нашого ютубі. Там, до речі, є і відео про життя Будинку природи. Відео про ековихідні, виставки, освітні ролики із акваріумістики і просто відео із нашими рибками, які можна дивитися і релаксувати.
Окрім лекцій ми досі розвиваємо формати зустрічей з екоактивним населенням у форматі екохабу, де запрошуємо небайдужих до навколишнього середовища обговорити екологічний стан міста та занотувати їх пропозиції.
Кияни можуть просто порелаксувати в Акваріумному залі
— Зараз у Акваріумному залі стоять шезлонги. На них можна просто посидіти?
— Це був своєрідний експеримент встановити шезлонги. І він, що називається «зайшов». Батьки, що приходили з дітьми на ековихідний, сідали у куточку і просто спостерігали за життям риб в той час, коли діти були зайняті квестами і конкурсами. До речі, і любителі рослин саме на шезлогах чекають бажану квітку. Найприємніше, що зараз кожного дня кияни та гості міста приходять порелаксувати перед акваріумами у цій зоні.
До слова, ми продовжуємо впроваджувати нове. Пропонуємо підприємствам і організаціям проводити у нас «профільне дозвілля». Замовити для своїх співробітників лекцію, яка буде поєднана із відпочинком у Акваріумному залі під релаксуючу музику. Схожі заходи ми влаштовували для працівників наших районних підприємств з утримання зелених насаджень — всі були дуже задоволені.
Триває облаштування тераріумів. Фото: Наталка Марків
— Зміни також відбуваються в Акваріумному залі?
-Ми розширюємо експозицію. Додаємо мешканців до акваріуму в якому відтворено біотоп Амазонії, у рамках освітнього проєкту та популяризації біотопних (природних) акваріумів. Також у нас заплановано поповнення колекції риб і уже можна приходити подивитися на флоридських раків — вони різнокольорові. Наші червоно-сині, правда зараз вони мають дещо космічний вигляд, бо підселені в акваріум до сліпих риб, де особлива підсвітка. Але, схоже, таке сусідство сприйняли спокійно.
Крім того, у нижніх панелях під акваріумами зараз завершується облаштування тераріумів, незабаром ми зробимо відкриття з новими мешканцями. Анонси наших заходів завжди можна знайти на сторінках соцмереж. Двох дорослих червоновухих черепах, що нам «підкинули» коли вони були маленькі ми передали у Київзоо — тепер у них ціле озеро і багато сусідів.
Ще у нас з’явилася борди із зрізами різних порід дерев — дітям це цікаво, а також геологічна панель, яка відтворює, який вигляд мають прошарки ґрунту.
Екскурсія для дітей. Фото надане Аліною Приходько
Під час виставки тропічних рослин
— Як ви думаєте, як найефективніше виховувати в людей любов до природи?
— Потрібно починати з дитинства. Але дуже ефективно коли разом із дітьми навчаються батьки. Ми намагаємося забезпечити таке спільне дозвілля для сімей на базі Будинку природи. Запрошуємо до нас приходити. Цікаво буде всім!
Читайте також: Екологія столиці: що відбувається з кліматом
Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»
Sourse: vechirniy.kyiv.ua