Після маніпуляцій «фахівців» показники лічильників газу та електрики значно зменшувалися
У Києві було викрито двох осіб, які за винагороду від $2,5 тис. до $5 тис. змінювали роботу лічильників електроенергії та газу, що призводило до суттєвого заниження їхніх показників. Цю інформацію надав «Главком», посилаючись на Київську міську прокуратуру.
За даними слідства, підозрювані шукали клієнтів, які бажали зменшити витрати на газ та електроенергію.
Схему організували двоє співучасників. Один з них, 60-річний мешканець Львівщини, колишній працівник газорозподільчої компанії, мав відповідні професійні знання. Він їздив до замовників по всій Україні, демонтував лічильники, після чого його 40-річний спільник здійснював технічні втручання, що сповільнювало роботу приладів обліку.
Шахраїв виявили в Києві після звернення представників ТОВ «Газорозподільні мережі України», які зафіксували незаконне втручання. Розслідування показало, що послугами зловмисників користувалися підприємства, які прагнули отримати незаконну економію.
Так, в одному з київських випадків, після «модернізації» лічильник електроенергії показував споживання, яке було меншим за фактичне майже на 35%. Крім того, зловмисники пропонували клієнтам спеціальні пульти для дистанційного керування, які дозволяли сповільнювати лічильники у зручний момент.
Речові докази, вилучені під час обшуку фото: Київська міська прокуратура/Facebook
фото: Київська міська прокуратура
Лічильник, у який втручалися підозрювані фото: Київська міська прокуратура
Правоохоронці провели понад 20 обшуків у різних регіонах України, де зловмисники надавали свої послуги. Наразі обом фігурантам оголошено про підозру у несанкціонованому втручанні в роботу систем обліку.
Нагадаємо, в Україні розпочинається програма цифровізації обліку природного газу. Компанія «Газорозподільні мережі України» («Газмережі») планує встановити 40 тисяч смарт-модулів у помешканнях громадян та бюджетних установах. Держенергоефективності повідомило, що смарт-модулі монтуються на стандартні газові лічильники. Пристрій самостійно зчитуватиме дані та періодично надсилатиме їх на сервер газової компанії через захищений канал.
«Главком» інформував, що організації, які займаються перевіркою точності лічильників води, газу, електроенергії та інших вимірювальних пристроїв, отримають свідоцтво про уповноваження на проведення повірки за новою процедурою. Кабмін затвердив зміни до відповідної постанови.
Варто зазначити, що лічильник, як і будь-який інший електронний пристрій, може вийти з ладу, що призведе до помилок у розрахунках. Фахівці ДТЕК Одеські електромережі пояснили, як розпізнати основні ознаки несправностей у роботі приладів обліку та куди звертатися для їх усунення.
